Lapsissa on tulevaisuus ja työeläkeläisissä haisee ahneuden kalma.
Minä ainakin palkansaajana olen valmis luovuttamaan työeläkemaksuosuuteni lapsiperheiden käyttöön.
Minä ainakin palkansaajana olen valmis luovuttamaan työeläkemaksuosuuteni lapsiperheiden käyttöön.
Vastaukset 76
Vanhimmat
Miten sitten rahoitetaan eläkkeet?
Lapsilisistä tietenkin.
Kelan eläkkeet maksetaan verovaroista normaaliin tapaan.
Niin ja avauksen mukaan työeläkkeet annetaan lapsiperheille.
Miten eläkkeet maksetaan?
Etkö tuon vertaa tiedä kuinka eläkkeet maksetaan, kun pitää itsestäänselvyyksiä kysellä? Lintsasit oppikoulussa yhteiskuntaopin tunnit?
Lapsista tulee narkkareita ei enää muurareita eikä maalareita.
Taitaa olla käynyt koulunsa kiertokoulussa jenkkikassissa, katojen kohtdalla ei ole nostettu kassia.
Kelan eläkkeet työllistää 10 tuhansia virkapummeja.
Työeläkehimmelin pelkät ylläpitokulut maksavat palkansaajille 400 miljoonaa euroa vuodessa. Perustoimeentulotukiin meni Kelalta rahaa viime vuonna noin miljardi.
Kallista lystiä tuo työeläkeloisinnan rahoitus, ja sen saa lopettaa kokonaan. Käykööt Kelasta rahansa, jos ovat säästönsä jo tuhlanneet.
Jos kaikki työeläkeläiset (olisiko niitä 1,5 miljoonasta joku miljoona) hakisivat takuueläkkeen eli 12 000€ vuodessa niin kokonaiskustannus olisi 12 000 000 000€ vuodessa.
Mites se meneekään se laskelmiesi kannattavuus?
Kulut putoaisivat siis laskelmiesi mukaan noin 1/3:aan, koska esimerkiksi viime vuonna työeläkkeisiin meni rahaa:
37 200 000 000€
Kiitos laskelmastasi, jolla osoitit työeläkehimmelin lakkauttamisesta koituvat Suomen kansantaloudelle huimat säästöt.
Pysy aiheessa. Aloittaja ehdotti, että työeläkkeet annetaan lapsiperheille ja tästä kysyttiin, koska aloittaja ei selittänyt, niin mistä tämän jälkeen työeläkkeet otetaan.
Pysy aiheessa. Aloittaja ehdotti, että työeläkkeet annetaan lapsiperheille ja tästä kysyttiin, koska aloittaja ei selittänyt, niin mistä tämän jälkeen työeläkkeet otetaan.
Aloittaja ehdotti, että työeläkkeet annetaan lapsiperheille ja tästä kysyttiin, koska aloittaja ei selittänyt, niin mistä tämän jälkeen työeläkkeet otetaan.
Joo lapset narkkaa ne eläkkeet.
Avaaja voit lahjoittaa rahasi koska vaan.
Kun ei pysty, koska työeläkerosvous tehdään palkkasummasta ilman meidän palkansaajien suostumusta. Tuo omaisuuden anastus rikkoo perustuslakia.
mieti sitä kuka maksaa sinun eläkkeen?
Jos joku haluaa luopua eläkkeestään , tosiaan siitä vain. Minä en olen 50v tehnyt töitä ja ansainnut eläkkeeni varmasti. Nämä loiseläjät voisivat nyt lopettaa eläkeläisen syrjinnän. Ansaittu mikä ansaittu. Kelan avut ovat eri asia. Niitä en ole koskaan saanut.
Vain palkansaaja ansaitsee rahansa. Kaikki eläkkeet ovat sosiaaliturvaa, jotka rahoitetaan MUIDEN rahoilla.
Ai piru kun en tuota tajunnut kun rahoitin työhistoriani aikana jumalattoman määrän rahaa muiden eläkkeisiin.
Luulin että sain lupauksen että muut sitten huolehtivat minun eläkkeistä kun olen eläkeellä.
Saa sinä lahjoittaa vaikka kodittomille kissoille omaisuutesi, jos niin tahdot.
Mutta perustuslaki takaa omaisuudensuojan, josta seuraa, että esimerkiksi työeläkeloisinnan rahoittamiseen ei tarvitse palkansaajan osallistua, jos ei itse sitä tahdo.
Oikeusvaltio toimii katsos siten.
Oikeusvaltiohan toimii.
Minulla oli valtiontakaama sopimus eläkeyhtiön kanssa jossa sanottiin että kun maksan tietyn summan eläkemaksuja niin saan sitten tietyn summan eläkettä.
Eikös oikeusvaltio toimi siten että sopimuksista pidetään kiinni.
Työeläkesopimus on työnantajan ihan kirjallisesti tekemä sopimus.
Niinpä. Työeläke on itse tienattua rahaa, joka on itse maksettu omasta palkasta. Eipä eläkkeelle päästyä ilman rahaakaan pärjää, ehkä aloittaja on sen verran varakas ettei tarvi työeläkettä, kun jää joskus eläkkeelle.
Työkyvyttömyyseläkekin on omalla työllä tienattua rahaa, jos on ollut töissä ja Kela maksaa kansaneläkettä niille, joilla ei ole töitä ollut jostain syystä.
Mä en ole varakas, joten otan itse työlläni tienaamani eläkkeen sitten kun sen aika tulee ja eihän se eläke tule automaattisesti vaan tehdään hakemus sen saamiseksi. Aloittaja saa antaa työeläkkeensä jollekin toiselle, kun tuntuu rahaa olevan ilman sitäkin.
Väitetään, että Kela maksaa työeläkkeistäkin suurimman osan. Lieneekö totta?
Kela maksaa kansaneläkettä niille lisäksi joilla työeläke on pienempi ja myös niille joilla ei ole työhistoriaa ollut ollenkaan.
Aloittaja on edelleen mieleltään sairas. Koko elämänsä työtä tehnyt on eläkkeensä ansainnut. Aloittaja lienee itse loinen.
Jokainen saa säästää OMIA rahojaan, mutta muiden rahat kuuluvat heille, ketkä niiden eteen tekevät töitä – ei siis työeläkkeellä pötkötteleville laiskimuksille, jotka ilkeävät vielä turpaansa pieksää elättäjilleen. Saisitte hävetä ja pyytää anteeksi.
Kuka osaisi kertoa faktat työeläkkeistä?
Osa porukkaa luulee, että palkasta perityt työeläkefirmalle menevät maksut kattavat sitten aikoinaan koko työeläkkeen. Toiset taas ovat sitä mieltä, että Kela maksaa kaikista eläkkeistä; takuueläkkeen kokonaan, ja työeläkkeistäkin suurimman osan.
Minusta olisi parempi, jos Kela tosiaan maksaa työeläkkeistäkin suuren osan, että kaikki saisivat Kelalta vain takuueläkkeen, runsaan tonnin, ja lisäeläkettä voisi itselleen järjestää vakuutusyhtiöiltä ne, jotka haluavat ja voivat. Säästäähän vanhuuden varalle aina voi, jos ei aina ole ihan viimeinen lantti venymässä.
Mun käsittääkseni työeläkefirmoille palkasta maksetut rahat kattavat koko työeläkkeen niille, joilla on pitempi työura ja Kela maksaa osan eli kansaneläkettä niille joilla työura on ollut lyhyempi. Kansaneläkettä maksetaan myös niille, joilla ei ole ollut työhistoriaa ollenkaan. Se pitää muistaa ettei eläkettä saa ihan noin vain, sitäkin pitää hakemuksella hakea, niinkuin myös työkyvyttömyyseläkettäkin.
Maataloustuottajien eläkemaksut on duunareiden maksamia saajilleen puhtaita sossuavustuksia.
Väärin. Maatalousyrittäjien eläkelaitos Mela kerää yrittäjiltä eläkemaksuja, ja valtio kustantaa stten puuttuvan osuuden, eli yhteisestä veropotista menee käytännössä nuo eläkkeet kuten Kelan maksamat eläkkeetkin.
Vain työeläkeloisintaan varastetaan täsmäryöstönä palkansaajien rahaa. Toki palkansaajat osallistuvat myös verojen maksamiseen, mutta verojen maksaminen onkin iloinen asia. Minä maksaisin mielelläni enemmänkin, jotta hyvinvointivaltion palvelut saadaan kustannettua.
Suomen veroastetta tulee hilata noin 5 prosenttiyksikköä korkeammaksi, vähintäänkin 1990-luvun lopun hyvälle tasolle.
Tosiasia on, että maataloustuottajat maksavat ainoastaan 20% eläkemaksuistaan ja 80% otetaan työläisten selkänahasta.
Hyvinvointialueiden verotusoikeus on kannatettava muutos toki.
Juuri näin.
Kuitteja vastaan lapsinlisiä voisi jopa korottaa. Etteivät mene tupakkaan ja siideriin.
Tuohon olisi helppo ratkaisu, lapsilisät maksatukseen lapsikohtaisina maksuosoituksina kaikille saajilleen. Sillä tavalla eivät mene päihteisiin eikä sijoituksiin vaan tarpeeseen. Tuskin kukaan mallia vastustaisikaan.
Piltti-, pingismaila- ja vaippakupongit, eli täsmäkuponkeja lapsen/teinin tarpeisiin, joilla ei saa kaljaa ja tupakkaa.
Lapsilisät pitäisi kohdistaa vain köyhien vanhempien lapsille. Tosiaan maksuosoituksina ruokakauppaan tai vaatekauppaan.
Jos vanhemmilla on varaa pistää lapsilisät pankkitille tai sijoittaa ne, heille ei pitäisi maksaa köyhän kansan pussista lapsilisiä. Tämän luulisi olevan itsestään selvää!
Hommaa nyt ensin se työpaikka.
Tuo oli hyvä neuvo ketjun aloittajalle uuninpankolta huutelijalle😆
Niinpä. Tai sitten se on kultalusikka perseessä syntynyt, ei tarvi töissä käydä saadakseen palkkaa tai on suhteilla saatu työpaikka, ei tarvi edes tehdä tai osata mitään saadakseen helvetin suurta palkkaa.
Taitaa aloittajankin mieli muuttua, kun ikääntyy ja alkaa eläkeikä lähestymään?
Nuorena sitä tuli kuviteltua kaikenlaista ikuisesesta jaksamisestaan pienipalkkaisenakin.
Mietipä kuinka paljon saisi säästettyä itselleen vanhuuden varalle, jos palkkasummasta ei ryövättäisi neljäsosaa työeläkepummeille.
Mietipä sitä.
Työnantaja sen maksaa et sinä.
Sun kannattaa tutkituttaa pääsi!
Se on toivoton tapaus eli jo avun ulottumattomissa.
Totta. Kun ei mee jakeluun niin ei mee. Ehkä joskus sattuu hoksaamaan, ett Ai, perkele, senkö takia ne otti maksun siitä mun palkasta, ett saan työeläkettä nyt eläkeelle jäätyäni.
Kuinka paljon saisi säästettyä itselleen vanhuuden varalle, jos palkkasummasta ei ryövättäisi neljäsosaa työeläkefirmoille, osaksi tulevaa omaa työeläkettä, Kelan sitten maksaessa loput?
Mietipä sitä.
Minä sain osa-aikatöistäni ulkomailla saamani pakollisen työeläkkeen kertasummana täytettyäni 58 vuotta. Eläkefirma oli sijoittanut pienet summat ja se oli moninkertaistunut. Todella iloinen yllätys. Sain maksettua asuntolainan pois. Pankissa se ei olisi kasvanut niin nopeasti.
Anna vaan kaikki omaisuutesi muille. Eläkelåinen on itse maksanut eläkettään palkastaan vuosikymmeniä. Eläkkeellä pitää maksaa asunto ruoka, auto terveyden hoito eikä saada mitäön vähennyksiä verotus kovempi kuin työssö käyvillä joilla ilmainen työterveys hoito. Maalla julkiset ei kulje ilman omaa autoa ei pääse mihinkään liuan pitkät etäisyydet liikkua muulla tavoin.
Työeläkemaksu on palkan sivukulu, käytännössä vero. Muita sivukuluja ovat esim. työttömyysvakuutusmaksu ja sairausvakuutusmaksu. Yle-vero on täsmävero. Nimikekikkailun sijasta bruttoansiotulo voisi kattaa myös sivukulut, mutta asioita ei haluta tehdä liian selviksi.
No siis se palkkasumma pitäisi maksaa työntekijälle kokonaisuudessaan, josta sitten työntekijä velvoitetaan maksamaan lakisääteiset maksut aivan kuten yrittäjätkin joutuvat tekemään. Laiminlyönneistä sitten rangaistaan. Ja koska verottajalla on jo reaaliaikainen tulorekisteri, niin seuranta on helppo toteuttaa.
En jaksa uskoa noin hajautettuun veronkeruumalliin. Tuosta olisi taloudelle ja yhteiskunnalle enemmän haittaa kuin hyötyä.
Ei siinä mikään muutu verottajan näkövinkkelistä. Työnantajan kulut kyllä vähenee, kun palkanlasku yksinkertaistuu.
Varmaan aloittaja olisi ensimmäisenä valmis luopumaan kaikesta lapsiperheiden eduksi.
Hyvin toimeentulevan porvarin saivartelua, jolla ei ole huolta huomisen tulevasta toimeentulostaan.
Sitäpä juuri.
Varmaan antaa asuntonsakin, eihän se vanhana sitä tarvi niinkuin ei työeläkettäkään, pärjää hyvin ilman rahaa ja asuntoa.
Annetaan vaan maahanmuuttajataustaisille lapsiperheille. Heille on valmiiksi tarpeaksi hankalaa kun maa syrjii ja alistaa.
Lopeta nyt täm eläkekevouhotus.
Etkö muuta enää keksi ?
Sairas ihminen tuo vouhottaja.
Aloittanut jo vaikka kuinka monta ketjua ja aina samat kirjoitukset.
Joku voisi tehdä hänestä huoli-ilmoituksen niin valkotakkiset hakisivat hoitoon.
Tyyppi tehtailee jatkuvasti aloituksia eläkkeistä.
Jos se on joku pikkupersuista, nehän ei noista asioista ymmärrä vaikka rautalangasta väännettäisiin
Johan oli sossupummilta ehdotus vaikka ei ole koskaan tehnyt töitä.
Aloittaja on yhtä tahvo tallukka kuin joku vastaava, joka joskus ehdotti "veroja valtion maksettavaksi"!
Toi oli hyvä 😂😂
Vähän aikaa sitten väitettiin, että ilmastonmuutos on maailman suurin uhka joten mitä vähemmän lapsia tänne syntyy niin sen kannalta mitä parempi.
Syntyvyydestähän ollaan huolissaan juurikin sen vuoksi, että eläkejärjestelmä oli susi jo syntyessään. Jokaisen pitäisi maksaa työeläkemaksuillaan omat eläkkeet, mutta nyt niillä maksetaan edellisen sukupolven eläkkeet. Sosialismin kukkanen, jossa käsi on aina muiden taskuilla.
Minä sdp antaisin eläkkeeni maahanmuuttajille.
Eläkkeet menevät jo lasten ja lapsenlasten elättämiseen, velkojen maksuun ja harrastuksiin.
Aloittaja on naurettava trolli : )
Mistä työeläkkeet otetaan, jos näin tehdään?
Varmaan taikurinhatusta
Ei mikään estä sinua tukemasta lapsiperheitä!
Omasi voit aloittaja antaa, kukaan ei kiellä.
Eipä pysty, ja siinä onkin "the" ongelma. Rahat varastetaan palkkasummasta väkisin työeläkeloisintaan. Tuohan rikkoo perustuslain takaamaa omaisuudensuojaakin.
Oot sää varsinainen hupiveikko 🤣🤣😂😂😂
Minkäs ikänen sä oikein oot? Varmaan joku keskenkasvunen, ei kukaan aikuinen ole noin tyhmä tai sitten esität tyhmempää kuin oletkaan. Kiitos nauruista, ei sun jutuille voi muuta kuin nauraa😂😂🤣🤣🤣