AI
I”Antifa (Antifaschistische Aktion):Ideologia: Äärivasemmistolainen, anarkistinen tai marxilainen verkosto, joka vastustaa fasismia, rasismia ja uusnatseja.Toiminta: Verkostolla ei ole keskusjohtoa, ja sen toimintatavat ovat usein väkivaltaisia. Se järjestää mielenosoituksia, kuten "Tampere ilman natseja" -tapahtumat.Historia: Alkuperäinen Antifaschistische Aktion perustettiin Saksassa 1923, ja sen tavoitteena oli alun perin kommunistisen puolueen ajama vallankumous sekä poliittisten vastustajien pelottelu.”
Antifa äärivasemmisto
23
108
Vastaukset
- Anonyymi00001
Yllätys! EI
- Anonyymi00002
Li Anderssonilla oli Antifan tarra läppärissään kuvia o!
- Anonyymi00003
Punafasismi ei palon eroa fasismista! Esim. Andersson on sanonut olevansa marxilainen! Nehän tähtää vallankumoukseen! Miten Suomessa saa toimia tuollainen punafasistinen puolue jonka tukijoukkoja on esim. vaarallinen, äärivasemmistoinen Varis-verkosto?
- Anonyymi00010
Ai sinä yrität puolustella, kun saatte jonkun maahan potkikaa.
- Anonyymi00014
Vappumarssilakanalle hyvä!
- Anonyymi00004
Punafasismi ei palon eroa fasismista! Esim. Andersson on sanonut olevansa marxilainen! Nehän tähtää vallankumoukseen! Miten Suomessa saa toimia tuollainen punafasistinen puolue jonka tukijoukkoja on esim. vaarallinen, äärivasemmistoinen Varis-verkosto?
- Anonyymi00006
Who?
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Who?
Kilju razima?
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Kilju razima?
Rajalakia vastaan äänestäneet!
- Anonyymi00009
Eikö marxilaisuus ole Suomessa lailla kielletty?
- Anonyymi00015
Se ihmetyttää, jos ei ole!!
- Anonyymi00017
Vielä kun kieltävät persusmin.
- Anonyymi00021
Anonyymi00017 kirjoitti:
Vielä kun kieltävät persusmin.
Se ei lle kommunismia!
- Anonyymi00016
Kommarit v..tuun!
- Anonyymi00018
Kumpaan on parempi painua vtuun tai kpään tai pseeseen?
- Anonyymi00019
Hyvä kysymys, jos antifakommmismieunukit ei osaa vastata🤣
- Anonyymi00022
Anonyymi00019 kirjoitti:
Hyvä kysymys, jos antifakommmismieunukit ei osaa vastata🤣
Eunukkeja?
- Anonyymi00023
Pride - kaikki käy🙈
- Anonyymi00024
Lailla kiellettävä äärivasemmisto Suomessa!
- Anonyymi00025
Antifa ja sinimustat ovat "vejeksiä kuin ilvekset".
- Anonyymi00027UUSI
Äärivasemmistoa!
- Anonyymi00028UUSI
Anonyymi00027 kirjoitti:
Äärivasemmistoa!
Kyllä
- Anonyymi00029UUSI
Hevosenkenkäteoria on poliittinen käsite, joka viittaa siihen, että äärivasemmisto ja äärioikeisto, huolimatta vastakkaisista ideologisista juuristaan, jakavat enemmän yhtäläisyyksiä keskenään kuin maltilliset keskustaryhmät. Kun poliittiset näkemykset siirtyvät keskeltä kohti kumpaakin ääripäätä, ne usein lähestyvät toimintatapojaan, kuten autoritaarisuutta, suvaitsemattomuutta erimielisyyksiä kohtaan ja halukkuudessa käyttää väkivaltaa tavoitteidensa saavuttamiseksi.
Tämä teoria haastaa perinteisen lineaarisen politiikan kirjon ehdottamalla hevosenkengän muotoa, jossa molemmat päät kaartuvat toisiaan kohti, mikä viittaa siihen, että molempien osapuolten radikaaleimmat ryhmittymät voivat käyttäytyä ja vaikuttaa yhteiskuntaan toiminnallisesti erottamattomiksi.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla612890Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "472509SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1012146Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851385Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301219Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o183917Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m83863Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html65782Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html134747Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52726