Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Anonyymi-ap
1502248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 150
Vanhimmat
Vakava syyte ja uhrina on ex-missi. Gekkosessa kirjoitettu.
Onko se pahoinpidellyt ex-missin? Vai miksi on kirjoitettu et on uhri ?
Huijannut varmaan rahaa.
Joko kuluu päihdettä taas vanhaan malliin reppuliukolla? Syököhän ukko vielä muuten räkäänsä?
Veikö Saaralta pankkitilin tyhjäksi ? Voi eikä mikä paska on koko äijä.
Voi eikä! Et tiedä kuka on nainen, älä siis arvuuttele ja siunaile voi eikäs kanssa.
Mitä väliä sillä on kuka on uhri? Toivottavasti reppulimies lähtee vihdoin jatkuvien rötöstelyjensä takia istumaan. Pääsee jonkun kunnon körmyn saunamorsiameksi.
No on kuitenkin ex-missi, joten ei tossa ole paljon arvaamista 🤭.
Oho, näin monta kommenttia eikä vielä yhtään vihjausta kuka aiheutti Thermanin alamäen ja miten kunnollista perhe-elämää vietti ennen sitä.
Ne kaksi S24 palstasuosikkia!
Jep. Hyvä huomio. Kohta varmasti tulee 😁
Miksi pitäisi siitä kirjoittaa, koska sehän on jo kaikkien tiedossa kuitenkin. Paskan jauhamiset tympäisee ja jos ne ovat vielä vanhoja asioita.
Kyllä se on Therman itse! Aikuinen ihminen vastaa ihan itse omasta taloudestaan.
Auttaa asiaa jos elämän kumppani, kannustaa raittiiseen elämään ja ei houkuttele päin vastaiseen toimintaan.
Eiköhän niitä päihteitä kulunut myös raittiuteen "kannustavan"elämänkumppanin aikana. Poliiseja soiteltiin yms. Juttuhan on niin, että päihderiippuvuus pahenee iän myötä, ympäristöllä ei pahemmin vaikutusta. Ulkopuolinen ei pysty raitistamaan. Kyllä se on henkilö itse, joka päättää. On sanonta, että kyllä juoppo keinot keksii.
Eiköhän ole huumeisiin sortunut ? Miten muuten voi kavaltaa naiselta rahat petoksen kautta ja ?
Vankila tekisi hyvää ja jos vielä tulisi siellä uskoon ja löytäisi rauhan sydämeen.
Stefun alamäki alkoi toden teolla golddiggeri Belorfiin sekaannuttuaan!
Kuten itsekin Sofian kuvan päälle kirjoitti "elämäni suurin virhe, tekopyhä paska, anteeksi lähimmät". Nimenomaan tuo "anteeksi lähimmät" kertoo kaikista eniten tuosta.
Martinan aikana ei rikoksia ja firman tulos viimeisenä yhteisenä vuotenaa parempi kuin koskaan. Martinallakin monta vuotta verotettavat tulot 100 tuhatta heidän yhteisinä vuosinaan. Mutta Stefua jo aikaisemmin yrittäneen Sofian piti päästä siihen jaolle.
Sofia on kuin täystuho joka kulkee perheestä perheeseen.
Käyttivätkö molemmat huumeita Stefan ja Sofia, kun olivat yhdessä 2 vuotta ?
Sofialla on tuo toiminta ollut toistuvaa eli monen varatun miehen on iskenyt. Jopa Nousiainen oli varattu ja oli ulkomaisen perheellisen jalkapalloilijan salarakkaana ja sitten Stefu ja nyt tämä rillimiljonääri. Kyllä jos tuollainen kuvio kuuluu naisten toistuvaan kuvioon niin silloin ei kyllä pidä laittaa kaikkea miesten syyksi vaan tuollaisen naisen suunnitelmallinen toiminta on syytä tuomita.
Kyllähän miehet on heikkoja ja kautta aikain on ollut houkutuslinnuksi kutsuttuja naikkosia että saadaa miehiltä rahat pois. Ja mitä enemmän känniin miehet saadaan niin sitä tuhlaavaisempia ne ovat.
Sofia on oikein nauttii siitä että iskemällään miehellä on joku puoliso jolle sitten Sofia saa näyttää instassaan että nyt se sun mies ja lapsen isä hankkii mulle kaikkia kivaa.
Vain henkisesti sairas toistaa tuolaisia tekojaan.
Ukkeli laittaa stopin tuhlaamiselle ja siihen loppuu tääkin suhde lyhyeen.
Taas tää "miehet on heikkoja"! Aina sama argumentti.
Eli kun Stefan lähti niin Martinan yritysten liikevaihto pieneni ja painui pikkuhiljaa miinukselle?
No tottahan se on. Vieras reppu on aina kiehtova ja monen miehen tuho kans ollut ja tulee olemaan edelleen.
Sehän itse kertoi Sofia, että houkuttelee miehiä.
Ei, vaan Martinan firman liikevaihto kaksinkertaistui. Vuonna 2021 firman liikevaihto oli yli 400 tuhatta ja verotettavat tulot yli 230 tuhatta. Martinalla oli tuona vuonna elätettävänä persaukinen Pikkarainen jonka johdosta Martinalle tuli mainehaittaa, vaikka ei osaa eikä arpaa juttuun.
Jostain syystä miljonääri aussin aikana tuli miinusta eli ei miljonääristä ainakaan mitään apua ollut liiketoiminnassa. Martinalla on nyt kolme firmaa kun ennen aussia oli yksi firma eli turha noista on jauhaa. Omaisuus on lisääntynyt.
Kyllä! Omaisuus on kasvanut turvan mitalla!
Mistä näet, että omaisuus on lisääntynyt? Firmat tappiolla ja omavaraisuus pakkasella.
Stefu nyt puhuu heikkona hetkenään mitä sattuu. Martinastakin lausahti, että lapsensa äiti on psykopaatti ja rahankiristäjä. Ja mainitsi rattikäryn ja pahoinpitelyt. Ja rahalla kiristämisen. Seiska 29.6.20
Stefan Therman haukkui Sofian hu**ksi,k**rmeeksi ja r*taksi.
On sillä väliä. Jos on kadun nainen. Ei mitään väliä mitä Stefan teki.
Sofia sai alamäen vauhdin kasvamaan.
Harvoin juoppo parantuu väärässä seurassa.
Mutta petti Marttiinaa Sofian kanssa.
Nousiaisen kaikki rahat meni ja velkaakin tuli
Joo
Mitäs puolusti miestä aluksi.
Juuri näin. Jotkut yrittävät naisten syyksi tuonkin asian muuttaa, eivät ymmärrä asioita kuin oman pikku aivosolun väärien tuotoksien mukaan elävät.
Höpöhöpö, Eiköhän hänen elämä ole ollut päihteiden osalta alamäkeä koko täysi-ikäisyytensä tai jo aiemmin alkanut.
Ja narsistiksi kehui myös.
Itse en kyllä ymmärrä mikä tuossa miehessä toisia naisia viehättää...hm 😳
Useamman kerran kutsuttiin poliisit " onnellisen " perheen kotiin, tuskin he sinne kahvitteleman tulivat ....🤨
Kyllä nyt Sofi miehiä kaataa, kun ihan onnelliset perheenisät haluavat Sofian.
Leviltä löytyi erä joku, jota kutsut " houkututslinnuksi " ja pelasi kovilla panoksilla mutta loppupeleissä kaikki romahti suureen virhearvioon. 😆
Reikimummon mielilause, kuten houkuslintu .....😂
Suurin osa miehistä eivät ole heikkoja edes seksisuhteeseen, se on hyvin pieni osa vrsinkin avio/ avo suhteiseissa 🤨
On todella looginen ajatus..😂 jos se noin helppoa on niin vaan lisää firmoja perustamaan.
Mikä ihmeen kadun nainen....😂 Olet todella olo 🙈
Ja lapsella kiristi monin keinoin. Jota joku hattarpää kehui maailman parhaaksi äidiksi 😆
Miksi Seiska ei kirjoittele Hennasta ja Tauskista mitään tai yleensäkään Tauskista ja tämän naisasioista. Pahoinpitelytuomiokin on tätä Hennaa kohtaan. Tauski on sentään julkkis, toisin kuin Stefu.
Tauskihan piti toista naista eli Virpi Kätkää salarakkaana vuosia oli oli avioliitossa.
Tauskilla on yhteensä kuusi lasta kolmen eri naisen kanssa.
Myös ulosotossa on ollut ja elatusmaksuja ollut maksamatta.
Kun kirjoitti mitä tekoäly kertoo Tauskin jutuista niin poistettiin sääntöjenvastaisena. Eli siksi ei kai täällä kirjoiteta koska poistetaan. Eli täällä saa kirjoittaa vain Stefusta ja Martinasta?
Laita kysely Seiskaan, tuskin täällä kukaan tietää!
Stefu on ossallistunut tositv-ohjelmaan Sofian salaisuudet mutta muuten ei ole julkisuuden henkilö. Mutta ehkä sitten tuolla perusteella Stefun asiat kiinnostaa.
Seiskan toimittaja Sami Sinokki on tehnyt vuonna 2013 Seiskaan jutun että Tauski on ollut Tukiaisen rapujuhlissa ja siitä on videohaastattelukin jutussa. Eli siksi kai hän on median suojeluksessa kun tuntee itse Tukiaisen?
Tauski on vanhentunut ja viisastunut? Ei enää juo pahemmin alkoholia ja ei muutenkaan hölmöile. Keikkailee paljon.
Mitäs siinä sitten olisi Seiskalla kirjoittamista?
Nyt on yksin Tauskin vaimo taas hakenut avioeroa.
Eli onko niin, että kaikki hattarapäämummon kommentit on tekoälyn tuottamia, jutut joita hän kirjoittaa mitä on tapahtunut parinkymmenen vuoden ajalta?
Mainitsee itse, että "kun kirjoitti mitä tekoäly kertoo"?
Entäs sitten?
Silloin kun Stefan ja Sofia alkoi kulkea yhdessä. Satoja kommentteja, että menevät avioliittoon ja saavat suloisen nappisilmäisen poika vauvan. No toteutuiko haaveet ?
Sofia kertoi, että ostavat Stefanin kanssa ulkomailta asunnon ja viettävät siellä puolet vuodesta asuen.
Tiedä häntä, mutta poikavauva on yhdyssana. Etkös sitäkään osaa kirjoittaa oikein?
No Stefan kuitenkin toivotti jostain syystä Sofialle hyvää äitienpäivää.
No jopas! Että hyvää äitienpäivää toivotti. Onhan Sofialla vielä äiti! Ja koko Suomi vielä liputtaakin! Mieti taas tämäkin päivä "jostain syystä"-arvoitusta.
Jostain syystä Stefu toivotti nimenomaan Sofialle hyvää äitienpäivää. Mieti sitä tämä päivä ja tule sitten kertomaan että miksi noin. Fiksummat kyllä tajuavat parissa sekunnissa että miksi toivotti.
Tänne on tehty 1.9.2016 aloitus otsikolla "HYVÄ MILJONÄÄRI STEFAN THERMAN" ja aloituksen on tehnyt nimimerkki "Asuntosijoittaja". Siinä aloittaja toivoo Stefulle naista että tyttö saa sisaruksia. Kannattaa käydä lukemassa tuo aloitus. Isolla kirjaimilla otsikko kuten siinä vuonna 2014 tehdyssä aloituksessa "STEFAN JA SATU IHQ" ja aivan selvästi sama kirjoittaja molemmissa.
Seuraavana vuonna eli vuonna 2017 Sofia sitten alkoi Stefu ensimmäistä kertaa jahtaamaan itselleen elättäjäksi. Sofialla oli varmasti jo lapsihaaveita Stefun kanssa. Edellisen aviomiehen kanssa ollessaan teki abortin.
Stefu ei sitten osoittautunutkaan sellaiseksi unelmien poikaystäväksi mitä Sofia luuli. Ehkä kaikki luuli tai väitti että vika oli aina vain Martinassa. Varmasti myös Stefu tällaista väitti. "Vaimoni ei ymmärrä minua" on yleensä miesten iskukeino kun pitää saada vierasta naista. No, Stefu ei ole vieläkään löytänyt naista joka häntä ymmärtäisi.
Ei pitänytkään olla Sofia ainoastaan vain sala pano alun alkaen Stefanille 👍.
Jätetään se miettiminen kuitenkin sinulle, koska olet alkuperäisen kysymyksen esittäjä.
Taas tää, joka ei osaa yhdyssanoja, se on salapano! Voi elämän kevät, kommentoi ihan sikana ja sata lasissa!
Mikä noin sinun ikeniäsi kutittaa ? 😂.
Sen ihanne vävymies on täisin hunningolla ja rahaton.
Syökö edelleen omaa räkäänsä ?
Montako kertaa kysyt saman asian? Valitse tästä: kyllä/ei
Se laatunainen Riitta-Liisa taisi nyt jättää sen teidän Hannun?
Riitta-Liisahan oli Hannun sala pano ja nyt Hannu riehuu instassa rullasuksilla paidan kanssa ja ilman ihan sikana ja sata lasissa Voi elämän kevät!
Toisinpäin eli Pikkarainen oli Ritun salapano.
Ei tuollakaan ole mitään väliä. Toivottavasti oli kivaa ja on jatkossakin.
Ritu menee riparille opeksi niin pitää harhauttaa että ero tullut?
Ritu ei enää laita instaansa viinien esittelyä ja pämpäämistä Ihkussa valomerkkiin saakka kun pitää alkaa siveelliseksi. Ei kyllä enää ulvo miestäkään tuntureilla että ehkä sellainen on piilossa.
Instassaan olevissa pysyvissä talletetuisssa stooreissa nuo kaikki kyllä vielä näkyy. Kuten Hannullakin kun kesällä 2024 sai kutsun Ooulun lähelle matkalla Leviltä etelään ja kuinka siellä oli 10-vuotias labra ja hän sai tuoretta sämpylää. Bueno!. Ei oli vuosilukuvirhe tuossa.
Ihmisiä ei kiinnosta Tauski.
Rakasti Sofiaa
Sai sämpylää?? Eikö sämpylää saa saada?
Eikä Martina miestä. 😂
Henna hakenut taas eroa, jokohan nyt liitto loppuu vai perutaanko taas.
Ihan yhdessähän nuo julkisesti kulkivat , eikä mitään parin hotelliyön panoa, eiks niin...😂
Kun ei siellä peruskoulussa enää opi edes kirjoittamaan...🙈
Onneksi on kesä tulossa, niin reppulimiehen on helpompi paljain jaloin kulkea. Eikö se myynyt kenkänsä jonkun räkälän edessä päihdepäissään?
Ei taida olla enää rahaa äijällä ajella taxseilla ?
Onko sillä pitkään aikaan ollut? Eikö silloin juuri ollut taksikuskin kanssa riitaa maksusta, kun ukko kairasi videolla kunnon knöödelin sieraimesta ja herkutteli saman tien tuoreeltaan?
On siitä jo pitkä aika.
Viime vuoden huhtikuun lopulla on ollut taksikuskin kanssa jotain ja 20.11.2025 tuli sakkotuomio. Eli aika tuore juttu tämä viimeisin. Ja lisää on tulossa.
Stefanilla on ollut niin paljon rikoksia ja saanut niistä syytteet. Miksi ei ole vieläkään joutunut vankilaan?
Ei pidä sitä surra, koska nyt joutuu vankilaan lusii toi äijä.
Ikävää tuskaa on koko elämänsä ajan tuottanut äidilleen ja sisaruksilleen, tuokin miehen kuvitus.
Stefanin isä kai kuoli aika nuorena. Oliko hänellä joku pahempi sairaus, vai mihinkä menehtyi ?
Eiköhän sydäri ollut syy. Painoi kovasti ikänsä töitä ja vielä avioeronkin siihen päälle rysähti.
Tunsitko hänet hyvinkin? Oletko kuullut sellaisesta kuin RIP.
Aivan varmasti tiedän asian. Kiitos kysymästä. Ei ole ainut kuollut henkilö, et palstoilla on kyselty hänen kuolemansa syytä.
Stefan on salskea mies ja nuorikin. Jos elää terveellistä elämää ja jättää alkoholin käytön, voi elää vaikka 100 vuotiaaksi.
Stefan Therman voisi pyrkiä erikoisjoukkojen koulutukseen kokelaaksi. Läpäisiskö kokeen sinne pyrkiessään?.
😂😂😂👍👍👍.
Ei välttämättä.
Hahhah. Hautausmaat on täynnä terveellisesti eläneitä ablotisteja :D
Absolutisteja piti tietenkin lukea.
Hyvä demareiden kansanedustajaehdokkaaksi.
Joko persu Vornanen on vankilassa ?
Oliko reppulimies tänä yönä skulaamassa tennistä jonkun autoa vastaan?
Pääasia että mies pidetään golfmailoista kaukana. Kevään 2020 jälkeen saanut kaksi kertaa tuomion rattiksesta jossa mukana myös huumeita. On saanut kaksi kertaa tuomion myös siten että siihen liittyi aseita. Mikä ihme on vienyt miehen turmioon?
Miehellä oli ehdonalainen tuomio parikymppisenä törkeästä ratista ja heti sitten seuraava ehdonlainen tuomio marraskuussa 2020. Pitkään oli ilman mitään rikoksia kunnes niitä on nyt alkanut satamaan.
Tuon, että Stefulla oli ehdonalainen tuomio ratista parikymppisenä, oli Seiska kaivanut esille ja julkaisi kun Stefu ja Sofia olivat suhteessa. No, ei Stefu parikymppisenä ollutkaan julkisuuden henkilö ja vasta kun osallistui Sofian salaisuuksiin niin hänestä alettiinkin käyttämään nimitystä kohuliikemies ja tositv-tähti. Ennen Sofiaa Stefu oli vain pelkkä liikemies, ei muuta.
Seiska ja toimittaja Hörkkö paljasti tuon Stefun "salatun rikosrekisterin" Seiskassa 10.10.2020. Stefu oli tuolloin 22-vuotias kun sai ehdonalaisen.
No tämpä osoittaa vääräksi sen, että päihderiippuvuus ja ongelmat alkoivat vasta kun "paha Sofia" vei.
06:01, eikös niitä poliiseja soiteltu kun oli Martinan kanssa? Ennen Martinaa taisi olla se pitkä aika ettei ollut poliisien kanssa tekemisissä
Olihan hän Martinan avopuoliso yhdeksän vuotta, raitis ja reipas, jonka bisnesälyä Martina ihaili. Ja joka takasi Martinalle ja lapsille oltavat. Jotain nautintoaineita käytti, koska Martinan siskon hautajaisten aikana oli "vetämässä jotakin". Ja kyllä niitä muita naisiakin oli.
Todista väitteesi että poliiseja soitettu ja millä perusteella väität että ennen Martinaa oli pitkä aika ettei ollut poliisien kanssa tekemisissä. Oletko se Saara tai hänen lähipiiriläinen vai miksi väität tietäväsi tuollaisia?
Joku "asuntosijoittaja" on tehnyt tänne aloituksen vuonna 2016 että toivoo että Stefu löytää kunnon naisen ja lapsi saa sisaruksia.
Olisiko se häärinyt myös Munkkiniemessäkin?
Ei Satu mikään salarakas ollut, ihan julkisesti liikkuivat. Jos olisi ollut salarakas eihän sitä kukaan tietäisi? Ja jos mies väittää, että on eronnut ei kai sitä nainen kyseenalaista?
Jos se on kiinteistövälittäjä eikä asuntosijoittaja? Martinan kiinteistöt on erityisesti olleet mummelin mielenkiinnon kohteena lähinnä lyttäystarkoituksessa tietenkin. Mutta miten Turun ympäristö liittyy tähän?
Stefuhan ennen Martinaa 22-vuotiaana sai ehdonalaisen törkeästä ratista. Lisäksi Seiskassa on salakuvia kun parikymppisenä juhli kosteasti Sievisen exän kanssa, 35-vuotias ja kaksi lasta oli tämä Sievisen exä. Sievisen exä kehuskeli että hänellä on nuori komea hiihdonopettaja. Eihän niillä ollutkaan kun 15 vuotta ikäeroa naisen hyväksi.
Molemmat asiat on Seiska tuonut esille vasta kun Stefu oli suhteessa Sofian kanssa. Tuosta rattistuomiosta uutisoitiin ensimmäisen kerran mediassa elokuussa 2020. Ja Seiska oli seurannut Sievisen exää eron jälkeen ja salakuvannut häntä jonkun nuoren pitkätukkaisen pojan kanssa ja Seiskassa salakuvia että kosteita viikonloppuja. Vasta pari vuotta sitten eräs toimittaja oli vanhoja kuvia selaillessaan tajunnut että se nuori poika oli itse Stefan Therman.
Olkoon vaikka balettitanssija mutta outoa toimintaa kertakaikkiaan.
Jaaaa? Eikö Martina itse kertonut tämän? Mikähän sua vaivaa? Enkä väittänyt, vaan kommentoin toisen kirjoitusta. Etkö raivoltasi ymmärrä lukemaasi? Kysypä kuule Martinalta tosta poliisien soitosta.
Martinalla ei ole ikinä ollut mitään kiinteistöjä (monikko!). Levin kiinteistö oli yrityksen nimissä ja jossain vaiheessa myynnissä. Sittenhän on tämä 18,6 m² osakehuoneisto. Turun seutu liittyy varmaan siten, että Seiska uutisoi, että Martina katseli tontteja Turun saaristosta (Seiska 25.9.24). Mutta sen jälkeen onkin Aussi ottanut ja lähtenyt. Ja lompsa mukanaan.
Mitä outoa siinä on, että kiinteistösijoitusfirman asiat on keskustelussa? Martina kehui, että pitkäaikainen unelma toteutui kovalla työllä ja periksiantamattomuudella yms liibalaabaa.
Sofia ja Stefan heidän häitä odotellen. Nyt voisi Stefan kosiakkin Sofiaa ja pyytä elättäjän maksaa heidän häänsä.
Sofialla on hyvä elämä Dubaissa.
Siinähän odotat! Oletko huomannut, että heillä on ollut oma erillinen elämä jo monta vuotta?
Ei ole Sofia haaveilee vieläkin, että pääsisi Stefan Thermanin rikkaaseen sukuun 😝.
Voihan tuo samanlailla jonkahtaa Martinaankin mieleen.
Taitaa ukolla päihde olla taas vahvasti kuvioissa mukana.
Harmi kun mies pilasi täysin itsensä ja hänellä olisi ollut hyvät mahdollisuudet hyvään elämään.
Minkäs teet, kun mies on tyhmä kuin vanha saapas veteen astuessaan.
Aina on mahdollista raitistua.
Stefanin raittuidet eivät ole pitäneet. Ollut monta kertaa jo katkolla ja aina sortunut uudelleen juomaan. Oli Martinan aikana 4 vuotta melkein raittiina, kunnes sortunut uudelleen juomaan.
Sehän Stefan on itse sanonut, että ehkä piru ja hänen siskonsa normaaleja. Aloittanut nuorena ryyppää ja ensimmäinen rattiskäry jo 20 vuotiaana.
En tiedä mikä piru on. Kuitenkin täysin hulttio ja ei ottanut koskaan vastuuta omasta elämästään.
Koska joutuu oikeuteen ex-missin kavallus asiasta ?
Toivottavasti pian ja joutuu monista rikoksistaan vankilaan.