Kävin parikymmentä kertaa helluntaisrk:n kokouksessa

Ei siellä kukaan tullut uskoon ja enkä minäkään.
Vierasta tulta!

Roomalaiskirje 10:17

"Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta."
12183
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Reksteriröidyn Yhdistuksen hengellinen harrastuskerho.
Vaihdetaan muutama sana "tärkeistä asioista" kahvipöydässä.

Sinne tullaan tapaamaan "ystäviä ".

Äänestä

Kannattaako mennä helluntaipuhujan kätten alle saamaan lisää virtaa ?

Äänestä
  • Ja joutua hurmahenkien valtaan ja puhua sekavia.

    Äänestä

Kannattaako helluntaiseurakunnassa maksaa pastorin puheista jos ei ole srk:n jäsen ?

Äänestä

Jos onnistuu siellä herjaamaan ihmisiä, se loistava paikka.

Äänestä
  • Se mahtavaa nauraa räkäisesti pakkovauvakastetuille.
    Se on yhteistä uskoa.

    Äänestä

Kuinka moni on tullut Helluntaikirkossa uskoon ?
- nosta käsi virheen merkiksi

Äänestä

Diili pastorin kanssa

Maksan helluntaipastorille suoraan käteen 10% pimeästi verottomasti jos hänen puheittensa kautta joku tulee uskoon ensi pyhänä.

Äänestä

Pari poromiestä ajatteli mennä uteliaisuuttaan helluntaisten telttaan katsomaan millaista se helluntailaisten usko on.

Miehet istuivat takaosan penkille ja juttelivat keskenään saamenkielellä.

Ei aikaakaan kun lahkosaarnaaja riensi miesten luokse ja sanoi:

"Rakkaat veljet, koska teillä
on jo kielet, niin eiköhän sovita päivämäärä upotuskastetta varten?

1Äänestä

Helluntailiuudessa panostetaan tunnelmaan ja hengelliseen viihteeseen.
Samalla kaavalla se menee aina.

Äänestä

Ihmeet ja kaatumiset eivät valitattavasti tee sinusta uskovaa eikä ainakaan ole pelastuksen avain. Vain usko pelastaa joka puetaan hyviin tekoihin itseä ja lähimmäistäsi. Toisin sanoen uskon on oltava elävää ja sinun on tehtävä mitä Jeesus pyytää tekemään
Ei hän pyydä sinua teltta kokoukseen kaatuilemaan tai kiemurtelemaan maassa jonkinlaisessa psykedeellisessä uni tilassa. Muista että tekoja tarvitaan, mutta pelastus tulee vain armon kautta.

Äänestä

Ei kannata mennä eksytettäväksi kaatajalahkoihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei siellä kukaan tullut uskoon ja enkä minäkään.
Vierasta tulta!

Roomalaiskirje 10:17

"Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu