https://www.verkkouutiset.fi/a/professori-droonit-eivat-muuta-sodankaynnin-peruslogiikkaa/
"Professori: Droonit eivät muuta sodankäynnin peruslogiikkaa
Arvostettu amerikkalaistutkija Andrew Michta toppuuttelee droonihehkutusta.
– Droonit eivät poista sodankäynnin pysyviä vaatimuksia: maaston valtaamista, koulutettujen sotajoukkojen tuottamista, logistisen kapasiteetin ylläpitämistä ja niin edelleen, hän listaa.
– Droonit ovat mahdollistajia jonkin laajemman järjestelmän sisällä, eivät itsenäisiä ratkaisuja.
Michta muistuttaa, että vihollistaan enemmän resursseja tuhoava ja väestöä pelotteleva osapuoli voi silti hävitä sodan, jos se ei pysty liikkumaan.
– Kuluttaminen ja liike ovat yhtä sodankäynnin jatkumoa. Nykyinen keskustelu drooneista häiritsee tätä jatkumoa vihjaamalla, että teknologia voisi olla vaihtoehto liikkeelle, hän huomauttaa."
Professori on huolissaan siitä, että sotilaat käyttäisivät drooneja suojassa, eivätkä ole rintamalla droonien ruokana.
"Michta muistuttaa, että vihollistaan enemmän resursseja tuhoava ja väestöä pelotteleva osapuoli voi silti hävitä sodan, jos se ei pysty liikkumaan."
Eivät kaikki sotaan määrätyt pysty liikkumaan liikuntaelinvaivojen takia, mutta drooneilla ei ole minkäänlaisia vaivoja liikkumisen suhteen.
"– Droonit ovat mahdollistajia jonkin laajemman järjestelmän sisällä, eivät itsenäisiä ratkaisuja."
Droonit eivät toimi minkään järjestelmän rajojen sisällä.
Droonit mahdollistavat huvinkin laajan toiminan vihollisen alueelle, alueella, jonne tavaliset sotilaat eivät edes pääsisi etenemään, kuten ollaan nähty ukrainan drooni iskut venäjän suomenlahden satamiin tuhansien kilometrien päässä ukrainasta, ei sinne liikkuvat sotilaat millään edes päääsisi.
Sotikoot droonit ja robortit keskenään, mikis sinne pitää ihmisiä määrätä kuolemaan.
Professori haluaa sinusta droonien ruokaa
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464