Ei tuo tankki paina 500 tonnia

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2ffe1aea-6231-4398-b641-c1e4195c7ae8
"Tämä jättiläinen lähtee liikkeelle torstaina – Reittiä on valmisteltu vuosi
Suomen suurin kuljetus lähtee liikenteeseen torstai-iltana.
Kuljetus on lähes 15 metriä leveä, 14 metriä korkea, ja sen kokonaismassa on noin 500 tonnia.
West Welding on suunnitellut ja valmistanut polttoainetankit Meyer Turulle. Kyseessä on yrityksen historian suurin projekti."

Ei paina tuo tankki 500 tonnia, katsokaapa kuvaa.
Hallissa on nosturi, jonka nostokyky on 32 tonnia.
Ei tuota tankkai sillä siirreltäisi, jos painaisi 500 tonnia.
Ei 500 tonnin massaa mikkään 32 tonnin nosturilla siirrellä.

12

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Eihän uutisessa väitetäkään pelkän tankin painavan 500 t. Kannattaa ymmärtää lukemansa.

      • Anonyymi00004

        Tie suljetaan osissa välillä Kt 67, Teuva – st 673 – Vt 8 – Kt 67 – Kaskisten satama. Kuljetuksen aikana käytössä on kiertotiejärjestelyt. Vuorsola suorittaa kuljetuksen raskaisiin siirtoihin tarkoitetuilla kauko-ohjattavilla SPMT- laveteilla.


      • Anonyymi00005

        Ei palstapummit osaa lukea. D


    • Eihän tuota valmista tankkia ole nosturilla suunniteltukkaan nostettavaksi. Se on hitsaamalla koottu pienemmistä paloista (ja näitä pienempiä paloja on sitten nosturilla nostettu paikoilleen).
      Ja kun kysyt miten tankki nostetaan kuljetuskaluston kyytiin, niin isoilla ilmapussi"tunkeilla".

    • Anonyymi00002

      Tuo jättitankki on näköjään tehty kahdesta 17 halkaisijaisesta ja 14 m korkeasta perustankista.

      Jos arvioidaan että säilön seinämän vahvuus on 10 mm, niin yhden tällaisen tankin painoksi tulee noin 21 tonnia. Kaksi tankkia painaisi siis 42 tonnia.

      Äkkiä laskien yhteen tällaiseen perussäiliöön mahtuisi vaikkapa vettä 500 tonnin painosta, ja kahteen tankkiin 1000 tonnia.

      Ei noista lehtien antamista tonneista ja miljoonista ja miljardeista saa yleensä mitään varmuutta, silloin kun naispuolinen, tässä tapauksessa Riika Tauriainen, on juttua tekemässä. Menee nollat ja pilkut sekaisin.

      • Anonyymi00003

        Uutisessa ei puhuttu sanaakaan itse tankin painosta. Opetelkaa lukemaan.


      • Anonyymi00006

        Jos tankit tosiaan tyhjänä painaisivat vain 50 tonnia, niin aikamoinen 450 tonnin painoinen lavettirekka laitetaan alle, jos kokonaispaino nousee 500 tonniin.


      • Anonyymi00007

        Kyseessä ei ole vain Iltsarin mainitsema polttoainetankki, vaan nimenomaan nesteytetyn maakaasun LNG-tankki. Tankki on lämpöeristetty, ja sellaisessa nesteytetty LNG kuljetetaan 4...10 barin paineessa.

        Siksi seinämävahvuus lienee on selvästi suurempi kuin 10 mm, eli luokkaa 17...20 mm vähintään. Kaksoissäilöion paino olisi silloin noin 90...100 tonnia. Se kuljetetaan lavetin päällä, jossa on 144 rengasta.

        Koko siirtomatkan 23 km ajan Teuvalta Kaskisten satamaan valvojat kulkevat jalan kuljetuksen molemmin puolin.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Kyseessä ei ole vain Iltsarin mainitsema polttoainetankki, vaan nimenomaan nesteytetyn maakaasun LNG-tankki. Tankki on lämpöeristetty, ja sellaisessa nesteytetty LNG kuljetetaan 4...10 barin paineessa.

        Siksi seinämävahvuus lienee on selvästi suurempi kuin 10 mm, eli luokkaa 17...20 mm vähintään. Kaksoissäilöion paino olisi silloin noin 90...100 tonnia. Se kuljetetaan lavetin päällä, jossa on 144 rengasta.

        Koko siirtomatkan 23 km ajan Teuvalta Kaskisten satamaan valvojat kulkevat jalan kuljetuksen molemmin puolin.

        Happea sekaan niin saa jännäkaasua..


    • Anonyymi00009

      Ei taatusti ole nosteltu tuolla hallinosturilla koko komeutta, mutta ehkäpä yksittäisiä levyjä, kuka tietää. Nuo kuljetuksen valmistelut kyllä kielivät painavasta tavarasta...ei niitä huvikseen tehdä. Ja kun määränpäässä tankkia nostetaan, niin on ihan erilaiset käytössä.

    • Anonyymi00010
    • Anonyymi00011

      Säiliö 300 lavetti 200. Kertoi jokin alan setä aamulla uutisissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1199
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      117
      1034
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      130
      930
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      792
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      292
      739
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      80
      661
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe