Mitkä heimot Israelista olisivat muka kadonneet?

Anonyymi-ap

19

452

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei Raamatussa ainakaan ole kerrottu mistään Israelin heimojen häviämisestä.

    • Anonyymi00002

      Sinä voit keskustella niiden linkkien tekstien kanssa jossain muuallakin.

    • Anonyymi00003

      Olympialaisissako hävisivät?

    • Anonyymi00004

      Ei ole hävinneet.

    • Anonyymi00005

      Hyvä kun saamme oikeaa tietoa tästäkin aiheesta.

    • Weijo on jumala joka otti koronarokotteen.

      😊😊😊😊😊

    • Anonyymi00008
    • Anonyymi00009

      Tarina jeesuksesta on täysin fiktiivinen.

    • Anonyymi00010
      • Anonyymi00011

        3000 vuotta sitten Levanttia hallitsi tosiaan suuri kuningas koska hän hallitsi maailman silloista laajinta hallitntoaluetta eli suurta Assurian Uus- Babyloniana tunnettua valtakuntaa. Eräässä vaiheessa puolestaan aluetta hallitsivat vähintään yhtä suuret kuninkaat kuten Persian Kyyrokset.
        Juutalaisten paljon mainostettu menneisyys rajoittuu lyhytaikaiseen Juudan kuningaskuntaan joka oli vain yksi monista pienistä kuningaskunnista.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        3000 vuotta sitten Levanttia hallitsi tosiaan suuri kuningas koska hän hallitsi maailman silloista laajinta hallitntoaluetta eli suurta Assurian Uus- Babyloniana tunnettua valtakuntaa. Eräässä vaiheessa puolestaan aluetta hallitsivat vähintään yhtä suuret kuninkaat kuten Persian Kyyrokset.
        Juutalaisten paljon mainostettu menneisyys rajoittuu lyhytaikaiseen Juudan kuningaskuntaan joka oli vain yksi monista pienistä kuningaskunnista.

        Ja pointtisi on? Lähi-Idän juutalaisilla on edelleen oma valtionsa , assyrialaiset taas kuuluvat kadonneiden kansojen suureen joukkoon.


    • Anonyymi00012
    • Anonyymi00015

      Simmottis vai tämmöttis, se o iha se sama.

    • Anonyymi00016

      Juutalaisten yhteys maahan ei alkanut Israelin valtiosta. Jo patriarkat elivät tässä maassa. Täällä kuningas Daavid teki Jerusalemista pääkaupungin noin 1004 eaa. Kr.
      Jerusalemissa oli Salomon temppeli. Raamattu on kirjoitettu täällä. Täällä juutalaisuus ja kristinusko saivat historiallisen kehtonsa ja täällä juutalaiset ovat aina eläneet, Aabrahamin ajoista alkaen.

      "Sinä päivänä Herra teki Abramin kanssa liiton ja sanoi: ”Sinun jälkeläisillesi minä annan tämän maan Egyptin virrasta (Niili) suureen virtaan, Eufratvirtaan, saakka: keeniläisten, kenissiläisten, kadmonilaisten, 20 heettiläisten ( ! ) , perissiläisten, refalaisten, amorilaisten, kanaanilaisten, girgasilaisten ja jebusilaisten maan.” 1 Moos. 15:18-21.

    • Anonyymi00017

      Tämä on tarpeellinen opetus, jota ei paljoa opeteta juutalaisille tai seurakunnalle. Kuitenkin tämän pitäisi olla niitä keskeisiä opetusaiheita.

    • Anonyymi00018
    • Anonyymi00019

      Todella kiitettävä tietopaketti tämä keskustelu.

    • Anonyymi00020

      Israel on vaarassa, kun kaikki maailman kansat nousevat sitä vastaan. Suomikin on antisemitismin saastuttama valtio.

    • Anonyymi00021

      Kaikki Israelin heimot ovat tallella. Ja kaikkien 12. sukukunnan juutalaisia on jo Israelissa. Koko Israel on siis edustettuna.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      69
      816
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      769
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      687
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      609
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    7. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    8. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      482
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      445
    12. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    13. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      422
    14. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      413
    15. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      70
      413
    16. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    17. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      408
    18. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      46
      406
    19. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      30
      402
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      395
    Aihe