Dronesadetta aamusta, pysykää pommisuojissa.
Uusimaan sääennuste
Anonyymi-ap
5137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Helsinki-Vantaalle saapuvaa lentoliikennettä on ohjattu muualle. Ylen tietojen mukaan lentoja on ohjattu ainakin Tallinnaan sekä Arlandan kentälle Tukholmaan.
Suomen hallituksen vastausta odotellaan, annetaanko Ukrainan sotkea lentoliikenteen lisäksi yritysten toimintamahdollisuudet? Aamulla ei tarvitse mennä töihin, täytyy vaaratiedotteen mukaan olla kerrostalojen pommisuojissa?
Miten palkanmaksun kanssa käy näissä poikkeustilanteissa, joutuuko työnantaja maksamaan palkan tekemättömistä työtunneista?
HSL eli Helsingin seudun liikenne kertoo, että tänä aamuna todella monet linjat on peruttu drooniuhkan vuoksi.
– Noudatamme sisäministeriön ohjetta siitä, että ulkona liikkumista tulee välttää ja pysyä sisätiloissa. Viestimme asiakkaillemme on, että nyt ei pidä matkustaa vaan pysyä sisätiloissa, HSL:n viestinnästä kerrotaan.
HSL:ltä kerrotaan, että vuorot on peruttu niin kauan kuin vaaratiedote on voimassa, mutta valmisteluita tehdään, että liikenne palautuu normaaliksi heti kun tilanne sen sallii.
Latvian hallitus joutui eroamaan kun droonitapaus osoitti, kuinka puolustussektorin poliittinen johto oli epäonnistunut lupauksessaan turvata maan ilmatila, vaikka puolustukseen käytettiin lähes viisi prosenttia bruttokansantuotteesta.
Latvian ulkopoliittisen instituutin tutkija ja EU-ohjelman johtaja Marts Eduards Ivaskis sanoo Ylelle, että droonit olivat enemmänkin sytyke kuin suora syy hallituksen hajoamiseen.
– Droonit saivat jo hauraaksi käyneen korttitalon romahtamaan, Ivaskis sanoo.
Huomataanko nyt sama, mihin miljardit ovat kadonneet?
Pelastusylijohtaja: Vaaratiedotetta pitää noudattaa
Töihin tai kouluun ei pidä lähteä, jos vaaratilanteessa kehotetaan pysymään sisätiloissa.
Menikö harjoitus nyt suunnitelmien mukaisesti?