https://youtu.be/Pkz2-cWHPbg?is=i87D8_Anyz-09TUX
Katso tuolta.
Kysy itseltäsi: "emme tarvitse vuoden 1991 rajoja". Se on sinun mielipiteesi.
Ukrainan t urvallisuusjoukkojen mielestä senon maanpetos.
Edes mielipiteitä ei enää sallita. Kumpaa se on:
a) demokratiaa
b) diktatuuria
1hb38min 10s
Katso tuolta.
Kysy itseltäsi: "emme tarvitse vuoden 1991 rajoja". Se on sinun mielipiteesi.
Ukrainan t urvallisuusjoukkojen mielestä senon maanpetos.
Edes mielipiteitä ei enää sallita. Kumpaa se on:
a) demokratiaa
b) diktatuuria
1hb38min 10s
Vastaukset 38
Vanhimmat
Ukrainassa on valtavan paljon suurempi mielipiteen vapaus kuin Venäjällä. Venäjän fasistisen diktatuurin leviämisestä tiltu ei kuitenkaan ole huolissaan, päinvastoin.
Niinhän sitä luulisi.
Vastaa siihen kysymykseen. Onko Ukraina demokratia?
Ja katso kohta alkaen 1h 15min0s
Nämä molon idiootit lausunnot:
Suomen talous romahti.
Joo mutta Venäjän talous vielä ememmän.
Suomi ei ole sotaa käyvä maa. Joten ihme kommentti.
Ukraina ei ole demokratia.
Venäjä vielä vähemmän.
Ei kukaan ole edes väittänyt sitä. Ukraina on nykyään vain diktatuuri.
Katso Tucker Carlson video alkaen 1h15min0s.
Ukraina on demokratia. Ei täydellinen, mutta kuitenkin demokratia. Sen sijoitus maailmanlaajuisessa demokratiaindeksissä on 93:s, kun taas Venäjän sijoitus on 148.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Economist_Democracy_Index
Lehdistönvapauden indeksissä Ukrainan sijoitus on 55:s kun taas Venäjän sijoitus on 172.
https://rsf.org/en/index?year
LOL. On aivan sama, mitä joku tiltu sanoo. Demokratiaa mitataan kansainvälisten tutkijoiden toimesta ja Ukrainan sijoitus maailman demokratiaindeksissä on 93:s, kun taas Venäjän sijoitus on 148. Venäjä ei siis ole demokratia, vaan fasistinen diktatuuri, toisin kuin Ukraina.
Ja sinulle iloisia uutisia:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012001506.html
Noilla listoilla ei tee mitään. Ukeainan tilanne on romahtanut. Katsoppa tuo video. Ole aikuinen.
Haha. Ole itse aikuinen ja ymmärrä, että kansainväliset tutkimukset antavat tilanteesta valtavan paljon luotettavamman kuvan kuin yksittäisen tiltun sanomiset.
Mitä tuolla tutkimuksella tekee? Ukraina on hävinnyt ja sen demokratia tilanne on tutkimuksen jälkeen muuttunut. Edes presidentin vaaleja ei saada aikaiseksi. Kaikki ministerit vaihtuneet korruption takia, jopa oikeusministeri. Heh!
Tuo Ukrainan demokratiatilanne on viime vuodelta, eikä se siis ole juurikaan siitä muuttunut ja tietääkseni sota jatkuu vielä. Presidnetinvaaleja Ukrainassa ei voi järjestää, koska siellä on Venäjän rikollinen sota.
Tarkoittaako diktatuuri demokratiaa?
Vieläpä fasistinen diktatuuri.
Ei tarkoita. Venäjä ei ole demokratia.
Nuohan on yksityisten tahojen luomia indeksejä.
Demokratiaindeksin taustalla sama mediaryhmä joka julkaiseen The Economist lehteä.
Aivan. Ja kaikilla muillakin demokratiaa tutkivilla tahoilla tulokset ovat samansuuntaisia.
Linkitätkö muutaman?
Etkö osaa tosiaankaan itse googlata?
Kas kun ei niitä lähteitä ole.
Minä löysin Googlella helposti niitä lisää. Ettekö saa käyttää Googlea Venäjällä?
Putinatsia mahtaa vituttaa, kun kukaan ei katso vaikka kuinka sönköttää. 🤣
Mutta et linkittänyt tänne yhtäkään, koska valehtelet.
LOL. En linkittänyt, koska tiltu voi ihan itse googlata häntä kiinnostavan asian.
On tuo molok aikamoinen jauhaja, kaikkien vakavasti otettavien esittämät faktat se yrittää kääntää.
Onhan niitä aikamoinen liuta samanmielisiä tutkijoita mukana, mutta molok kiistää kaikki.
Lukisi Putkosen Totuus Donbassista, kaveri joka on ollut paikalla vuodesta 2014.
Sitä se ei tee, eli pelkää tosiasioita.
Molo on fasistinen natsi.
Minä esitän sinullekin tosiasioita tiltujen valheiden sijaan.
Haha. Onpa epätoivoista valehtelua tiltulta. Jokainen kirjoituksiani lukenut ja ymmärtänyt tietää, että vastustan fasismia ja natsismia, puolustan rauhaa, vapautta, demokratiaa ja tasa-arvoa, sanan- ja mielipiteen vapautta, oikeusvaltiota.
Höpö höpö !
LOL.
Lol molo lol, taas hävisit.
Sinä kannatat fasismia, Ukrainan lipun liehuttamista ja vielä natsilippukin on mielestäsi ok.
LOL.
Siis tarkoitatko tätä sekopäitä?
Ei kukaan ota tuon juttuja vakavasti, pimeä tyyppi.
https://youtu.be/uGkORQ65YmQ?is=HaDagqzps-i6gQCA
Tulee olemaan huikeaa nähdä, kuinka teidän porukka saa taas äänistä nolla pilkku jotain kun ensi huhtikuussa äänestellään. 🕺🏻
Oleksi Arestovich kertoili samoja asiota Zelenskyistä haastattelussa. Sanoin mm. että sota ei olisi syttynyt mikäli Zele olisi toteuttanut vaalilupauksensa. Ja, että luottaa enempi Putiniin kuin Zeleen, koska Zele on täysin arvaamaton tyyppi. Putin taas on täysin arvattavissa oleva.
Putin Kalsarimyrkyttäjän arvattavuus on sitä, että tietää hänen olevan harhainen, valehtelevan ja pettävän sopimuksensa ja puheensa.
Zele taas on täysin arvaamaton tyyppi. Todennäköisesti psykopaatti kuten Budanov. En haluaisi tekemisissä kummankaan kanssa.
Hakataan rahaa Ukrainaan, kyllä niille käyttöä löytyy.
Selesnillä miljoonaluokan asuntoja siellä täällä ja luxusautot päälle...mies on kokariippuvainen.
Mistä rahat kaikelle, kun kansalle ei heru mitään, Suomen veroimaksajiltako?
Kyllä ja lisää lähetetään.
Joko olet löytänyt todisteet miljoona-asunnoista siellä täällä, luxusautoista ja kokariippuvuudesta? Jos olet, mikset näytä niitä meille?
Kokaiini vaikuttaa puoli tuntia. Suomalainen toimittaja seurasi Koomikkoa viime vuonna Kiovassa tuntikausia, eikä havainnut sen paremmin kokkelin kulutusta kuin riippuvuuttakaan.
Kalsarinmyrkyttäjän pisin aika alamaistensa näkyvissä on pari puhetilaisuutta vuodessa. Kaiken muun ajan hän lymyää piilossa, eikä kukaan tiedä millaisen riippuvuuskokoelman Volodka on hankkinut.
Mites me nyt asian ratkaisemme. Venäläiset nimittäin asuvat itä Ukrainassa. Pitääkö heidän muuttaa takasin Venäjälle ?
MV-lehti lienee julkaissut kaikki Tuckerin jutut. USA:n Johan Bäckman lienee sopiva kutsumanimi....
https://www.google.com/search?q=tucker+carson+mv-lehti&rlz=1C1FHFK_fiFI988FI988&oq=tucker+carson+mv-lehti&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOdIBCjIwMzgyajBqMTWoAgiwAgHxBT1rDRJgICZX&sourceid=chrome&ie=UTF-8