Trump ylisti julkisesti Kiinan jo esittämiä kantoja: että Hormuzinsalmen tulisi pysyä avoimena, että Teheranilla ei pitäisi olla ydinasetta ja että Peking ei myisi sotilastarvikkeita Iranille.
Trumpille voitto Kiinan vierailusta
Anonyymi-ap
4124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kiinalla ei ole kiire tehdä mitään 1000 miljardin kauppaylijäämänsä kanssa.
Toista se voi olla nuutuneilla länsimailla?
Sitten on vielä tämä hyvin vaiettu juttu...
Yhdysvallat on salannut tiukasti tappioitaan Iranin vastaisessa provosoimattomassa hyökkäyssodassa. Yhdysvaltain kongressiedustaja Ed Case (dem.) paljasti tiistaina, että Yhdysvallat on menettänyt 39 lentokonetta Iranin sodan alkamisen jälkeen 28. helmikuuta, viitaten yhdysvaltalaisen puolustusalan julkaisun raporttiin.
Merkittäviä poliittisia läpimurtoja ei saavutettu, mutta osapuolet jatkoivat kaupparauhaa ja sopivat tietyistä sopimuksista maatalous- ja energia-alalla. Merkittävin saalis Yhdysvalloille oli sopimus 200 Boeing-lentokoneen myynnistä, vaikka markkinat aluksi odottivat 500 koneen ostoa.
Merkittävin saavutus Yhdysvalloille että 500 koneen sijasta menee 200 Boeing lentokonetta.
Valtaisa saavutus maatalaousalalla oli että Yhdysvallat ostaa Kiinasta jatkossakin soijapapuja.
Ja puutarha-alalla saavutus oli pussillinen ruusunsiemeniä Trumpille.
Loistava menestys Trumpin vierailulla, kyllä Kiina on nyt voitettu!