Mistä voisi kysellä vainajan kadonneita osakkeita.
Osakkeet oli pankin säilytyksessä ilmeisesti vuoteen 2017 saakka.
Eivät olleet tiedossa perunkirjoituksessa.
Jälkeen päin kuulimme niistä, mutta eivät ole enää pankissa.
Kadonneet osakkeet
7
128
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eiköhän ne ole juotu
- Anonyymi00002
Riippuu mitä osakkeita kaipailet Asunto-osakeyhtiön osakkeet siirtyivät sähköisiksi ja näkyvät vaikka maanmittauslaitoksen sivuilla.
- Anonyymi00005
"Asunto-osakeyhtiön osakkeet siirtyivät sähköisiksi ja näkyvät vaikka maanmittauslaitoksen sivuilla."
Osakekirja ei siirry automaattisesti sähköiseen muotoon. Omistajan tai pankin, jossa se on esim. lainan panttina, pitää tehdä hakemus sähköiseen muotoon siirtämiseksi 31.12.2033 mennessä.
- Anonyymi00003
Missäs pankissa virkailija sanoo, etteivät osakkeet ole enää heillä, muttei selvitä asiaa sen enenpää? Ihan vaan, jotta tiedän kiertää sellaisen pankin kaukaa..
- Anonyymi00004
Ilmeisesti olet juuri sellainen asiakas joka ruuhkauttaa pankeissa asiakaspalvelun.
Kun virkailija katsoo koneelta ja sieltä ei löydy osakkeita tai on maninta että niistä on luovuttu jollakin päivämäärällä niin eihän se pankkihenkilö voi enempää tehdä.
Vai meinaatko että hänen pitää ilmoittaa muille että valitettavasti muut jonottavat voivat lähteä kotiin kun hän alkaa selvittelemään minne osakkeet ovat kadonneet. - Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ilmeisesti olet juuri sellainen asiakas joka ruuhkauttaa pankeissa asiakaspalvelun.
Kun virkailija katsoo koneelta ja sieltä ei löydy osakkeita tai on maninta että niistä on luovuttu jollakin päivämäärällä niin eihän se pankkihenkilö voi enempää tehdä.
Vai meinaatko että hänen pitää ilmoittaa muille että valitettavasti muut jonottavat voivat lähteä kotiin kun hän alkaa selvittelemään minne osakkeet ovat kadonneet.Varaa aika pankin asiakaspalvelijalle, niin voitte selvitellä asiaa rauhassa. Näin ainakin omassa pankissani toimitaan.
- Anonyymi00007
No mistä pankki voi sen tietää? Jos on vaikka asunto-osake mikä on ollut lainan panttina ja sen jälkeen rypistetty rintataskuun ja lähdetty voitolla yöhön?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1812242Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32079Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3161826- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821458Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251101
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73996