Joku kirjoittikin, että sodassahan vihollinen iskee tukiasemiin ym ja kännykät on poissa pelistä? Akkujahan saa ladattua ilman sähköäkin jos on vaikka aurinkokennolaturi, mutta mitä se auttaa jos ei ole verkkoa?
Niin mitä silloin tekee 112 sovelluksella? Am I missing something?
Niin mitä silloin tekee 112 sovelluksella? Am I missing something?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yksi selitys on että meillä on hyvät varasysteemit valmiina.
-ap
Joka ikinen Nokian entisistä tietoliikenneinsinööreistä on muuttanut ulkomaille, tai kouluttautunut lähihoitajiksi ja konsulteiksi.
Nyt meillä ei enää ole yhtään semmoista ihmistä, joka osaisi laittaa tavallisen Tekstiviestisovelluksen pystyyn 112-palveluun.
Maikkarin uutisissa oli juuri joku armeijan kenraalitason ukko selostamassa. Sanoi, että niin nopeata heillä nyt tehdään, kuin on ihmimillisesti mahdollista.
Jokinlainen pre-versio telkstaripalvelusta voisi tulla 2027 vuoden loppupuolella.
Et sitten ole ottanut asioista selvää.
Tekstiviesti systeemi on aikansa elänyt eikä tavoita ihmisiä realiajassa ja ruuhkautuu pahasti.
Mitään systeemiä ei kannata rakentaa tekstiviestipohjalle.
Maailmalla on ollut käytössä systeemi joka ei tarvitse tekstiviestiä eikä edes sovellutusta vaan tukiasema lähettää viestin joka tulee kännykän näyttöön ian riippumatta onko jotain sovellutusta ladattu tai tukeeko kännykkä tekstiviestejä.
Vähän sama juttu kuin radion tai telkkarin vaaratiedote, se vain ilmestyy näkyviin/kuuluviin.
Eli systeemi on olemassa pitää vain ottaa käyttöön.
Ei siihen enään mitään insinörejä tarvita, insinööri tekisi asioat kuitenkin liian vaikeaksi ja vaatisi ihmisiltä kaikenlaisia säätöjä ja latauksia ja asetuksia.
Vihollinen on tyhmä jos tuhoaa verkkojen tukiasemat.
Ai miksi?
Pelkkää massojen aivopesua tuo on, kuten on Nato ja Ukrainan sodalle miljardien syytäminen, Suomen tuhon varjolla.
Ihmisiä pidetään tyhminä.