Jännityksellä odotan, että miljoonakorvaukset niskassa saa syytettyjen kielenkannat laulamaan. Varmaan puntti tutisee monessa pirtissä syytettyjen lisäksi.
Vastaukset 43
- Anonyymi00001
Persaukisilla ei tutise mikään.
- Anonyymi00002
Turha on murehtia.ei tule olemaan mitään ongelmaa.
- Anonyymi00003
Esitapausten perusteella kohtuullistamisten jälkeen mahdolliset korvaukset ovat luokkaa 20-30 tuhatta
- Anonyymi00004
Satojatuhansia tulee korvaukset olemaan.
- Anonyymi00028
Ei kohtuullistamista käytetä kun syytetyt ovat olleet täysi-ikäisiä ja täysin oikeustoimikelpoisia.
Jo ihan vahingonkorvauslainkin perusteella koko rahan edestä korvattavaa. - Anonyymi00030
Anonyymi00028 kirjoitti:
Ei kohtuullistamista käytetä kun syytetyt ovat olleet täysi-ikäisiä ja täysin oikeustoimikelpoisia.
Jo ihan vahingonkorvauslainkin perusteella koko rahan edestä korvattavaa.Kohtuullistaminen ei ole millään lailla sidottu ikään tai oikeustoimikelpoisuuteen.
”Vahingonkorvausta voidaan sovitella, jos korvausvelvollisuus harkitaan kohtuuttoman raskaaksi ottaen huomioon vahingon aiheuttajan ja vahingon kärsineen varallisuusolot sekä muut olosuhteet.”
- Anonyymi00005
Höpöpuhetta.ja on olemassa pykälä ,että kaupunki korvaa mahdolliset korvaukset.näihin on kuulkaas varauduttu🤫
- Anonyymi00006
Kuulkaas rikoksella aiheutettuja vahinkoja ei korvaa kaupunki ei muuten varmasti mikään vakuutuskaan.
- Anonyymi00009
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kuulkaas rikoksella aiheutettuja vahinkoja ei korvaa kaupunki ei muuten varmasti mikään vakuutuskaan.
virkavirhe ei ole rikos...
saa vaikka tappaa?
se on Lupa tappaa...? - Anonyymi00012
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kuulkaas rikoksella aiheutettuja vahinkoja ei korvaa kaupunki ei muuten varmasti mikään vakuutuskaan.
Näihin on varauduttu.tulet yllättymään
- Anonyymi00029
Anonyymi00012 kirjoitti:
Näihin on varauduttu.tulet yllättymään
Takaatko sen? 🤭☘️🤣
- Anonyymi00007
Kuulin hevosmiesten tietotomistosta että vaaditaa yhteensä 40 miljoonan korvauksia rahoittajille.
- Anonyymi00008
Kuulin että raha kerätään kaikilta Ähtäriläisiltä.🙉
- Anonyymi00010
Kuka se pää kapellimestari on.
Ei ainakaan me syytettynä olevat - Anonyymi00011
Nostetaan veroja ja kiinteistöveroja ja nostetaan kokouspalkkioita niin hyvä tulee.
- Anonyymi00013
Onneksi on vielä kunnon ihmisiä, kaikki siis eivät ole persuja. Että persut menivät ja nostivat kokouspalkkiot ennenkuulumattomalle tasolle, vaikka kunta on kriisikunta.
- Anonyymi00021
Anonyymi00013 kirjoitti:
Onneksi on vielä kunnon ihmisiä, kaikki siis eivät ole persuja. Että persut menivät ja nostivat kokouspalkkiot ennenkuulumattomalle tasolle, vaikka kunta on kriisikunta.
Perussuomalaisten äänillä ei Ähtärissä ratkaista yhtäkään päätöstä. Ähtärin demokratia tarkoittaa sitä, että jos Kepu haluaa jotain, niin se saadaan aikalailla omilla äänillä.
Turha ruikuttaa toki, mutta kaukanahan tuo on demokratiasta, enemmän monopoliin kallistuu, ja kaikki vastaavat pikkukunnat ovat aivan samassa ojassa. - Anonyymi00024
Anonyymi00013 kirjoitti:
Onneksi on vielä kunnon ihmisiä, kaikki siis eivät ole persuja. Että persut menivät ja nostivat kokouspalkkiot ennenkuulumattomalle tasolle, vaikka kunta on kriisikunta.
Persut vastustivat korotusta ja äänestivät asiasta ainakin kokousnauhoitteen mukaan.
- Anonyymi00014
Voi olla elukkapuiston entisellä hallituksella kuumat paikat, varsinkin entisellä puheenjohtajalla kun kielenkannat käräjillä aukeavat.
- Anonyymi00026
Eihän eläinpuiston hallitusta syytetä mistään? Hullu ei ole se, joka ottaa rahat vastaan.
- Anonyymi00031
Anonyymi00026 kirjoitti:
Eihän eläinpuiston hallitusta syytetä mistään? Hullu ei ole se, joka ottaa rahat vastaan.
Ja elukkapuiston johto ei painostanut päättäjiä antamaan rahaa pandoihin? Aivan.
- Anonyymi00036
Anonyymi00026 kirjoitti:
Eihän eläinpuiston hallitusta syytetä mistään? Hullu ei ole se, joka ottaa rahat vastaan.
Siis saiko eläinpuisto miljoonatolkulla rahaa pyytämättä ja yllätyksenä? Mielenkiintoista, jos näin oli. No, eiköhän tämäkin asia selviä käräjillä.
- Anonyymi00015
tuleex totuus ilmi ?
- Anonyymi00016
Muistamme kuinka pienimies sanoi viimeisessä kokouksessa jos hän joutuu vankilaan joutuu moni muukin, Nisulla on nyt jännittävät ajat kun antoi käskyjä " antakaa lainaa ilman vakuuksia ja palveluksia myöskin,eikä saatavia tarvitse periä"
- Anonyymi00017
Miksi ei ole tutkittu?
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Miksi ei ole tutkittu?
Ei kepu halunnut mutta nyt on poliisi tutkinut ja kohta alkaa käräjät!
- Anonyymi00035
Anonyymi00018 kirjoitti:
Ei kepu halunnut mutta nyt on poliisi tutkinut ja kohta alkaa käräjät!
Ei ala mitään käräjiä vuoteen.
Älä kitise
- Anonyymi00019
Kiinnostava oikeudenkäynti varmasti tulee. Ajankohta lienee kesälomien jälkeen, onkohan se jo elokuussa vai myöhemmin ? Tiedotusvälineet seuraavat varmasti aivan valtakunnallisesti tätä juttua, sillä on laajempi yhteiskunnallinen merkitys kuin vain paikallisesti. Erityisesti kiinnostaa se, millä perusteilla vastaajat kiistävät syytteet. Syytteethän ovat julkisia vasta, kun ne on esitetty istunnossa käräjillä. Vahingonkorvauspuoli on toinen asia, joka kiinnostaa kansalaisena ja veronmaksajana. Kaupunki ilmeisesti vaatii vahingonkorvauksia vastaajilta, onkohan sitten yhteisvastuullisesti vai kuinka. Oletan, että kaupunki käyttää ulkopuolista juristia, esimerkiksi asianajajaa puhevaltansa käytössä.
- Anonyymi00020
Eletään jännittäviä aikoja ja saavatko 52 vuotta jatkunut koijausten sarja sille kuuluvan lopun.
- Anonyymi00022
Pikkumies tulee leikkaamaan nauhaa Tokmannin avajaisiin. 😉
- Anonyymi00023
Pikkumiehestä tulee Alavuden uusi johtaja.
- Anonyymi00025
Siis Pikkumies leikkaamassa nauhaa. Onko tämä vitsi?
- Anonyymi00027
Anonyymi00023 kirjoitti:
Pikkumiehestä tulee Alavuden uusi johtaja.
Ainakin kepu hänet haluaa.
- Anonyymi00032
Kireät on väli edustajalla ja pikkusella ja sama vaimojen välillä.
- Anonyymi00033
Puhutaanko jalkavaimosta?
- Anonyymi00037
Anonyymi00033 kirjoitti:
Puhutaanko jalkavaimosta?
Ruokatunnilla Mesikämmenessä?
- Anonyymi00040
Anonyymi00037 kirjoitti:
Ruokatunnilla Mesikämmenessä?
Vai puhuttiinko vaimojen kiireistä "väleistä". Siihen auttaa kun menen isomunasena soutamaan.
- Anonyymi00034
Onko siinä sokea taluttanut kuuromykkää??
- Anonyymi00038
Mielenkiintoa riittää. Savola varmasti haastetaan usean, ellei kaikkien syytettyjen toimesta todistamaan. Se onkin paha paikka, sillä oikeudessa todistaja ei saa valehdella. Jos niin tekee, syyllistyy väärään valaan. Kova jaakobinpaini tulossa. Uskaltaako valehdella vai kertoa totuuden, jolloin koko asia saa aivan uuden käänteen? Tietäjät tietää.
- Anonyymi00039
Tietäjät = apulaissheriffi
- Anonyymi00041
Käräjät peruutetaan- rikokset vanhentuneet sanoo keput...
- Anonyymi00042
Onko istuntuntopäivät jo päätetty?
- Anonyymi00043
Juhannuksena
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l239754- 67655
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36610Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34538En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45427- 30424
- 38416
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona27406- 37387
- 41371