Blastr hakee ympäristölupaa rautasienilaitokselle ja vetysienilaitokselle.
Kai Jauhiainen
Tänään 6:00
Kai Jauhiainen
Norjalainen Blastr Green Steel on perunut toistaiseksi suunnitelmansa vähähiilisen terästehtaan rakentamiseksi Inkoon Joddböleen. Tilalle Blastr hakee ympäristölupaa rautasienilaitokselle ja vetysienilaitokselle. Alkuperäinen terästehdashanke olisi ollut neljän miljardin euron ja 1 000 työpaikan hanke.
Inkoon terästehdas ei toteudu
2
84
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Rautasienilaitos (engl. direct reduced iron eli DRI-laitos) on terästeollisuudessa käytettävä laitos, jossa rautamalmi pelkistetään raudaksi vetyä tai maakaasua hyödyntäen. Vaikka se vähentää merkittävästi perinteisten masuunien hiilidioksidipäästöjä, laitoksen toimintaan liittyy myös tiettyjä haittoja:Massiivinen vedyn tarve ja logistiikka: Laitokset vaativat toimiakseen valtavia määriä vetyä. Tämä edellyttää joko paikallista, erittäin suuren luokan vedyn tuotantoa tai laajojen siirtoputkistojen ja varastojen rakentamista.Korkea energiankulutus: Vedyn valmistus (elektrolyysi) ja itse rautasienen tuotantoprosessi kuluttavat poikkeuksellisen paljon sähköä.Merkittävät investointikustannukset: Uuden teknologian ja vetypohjaisten laitosten suunnittelu, kaavoitus, luvitus ja rakentaminen ovat taloudellisesti valtavia ponnistuksia.Malmin saatavuus: Prosessi vaatii korkealaatuista rautamalmia (pellettejä), jotta rautasieni saadaan valmistettua tehokkaasti.
- Anonyymi00002
Juurikin noin: Suomi näyttää olevan ulkomaisille yrityksille ilmaisen sähköenergian ihmemaa.
Suomalaiset "asiantuntijat" ovat haistapaskan arvoisia höpöttäjiä, jotka luottavat kaikenlaisten helppoheikkien juttuihin. Suomi ei ole maa jossa sähköä riittää jokaiselle datakeskusta suunnittelevalle firmalle, tai "vihreää" terästä valmistavalle. Vety on siis helvetin kallista kaasua, jota ei kannata valmistaa kuin hätätapauksessa, tai tuulivoimasta todellisesti saatujen ylituotantopiikkien energialla. Milloinkahan Suomi alkaa saada taloudellista hyötyä siitä, että on mallimaana kaikessa maailman pelastusyrityksissä? Ensiksi pitäisi eliminoida kaikki hullut diktaattorit jotka pitävät yllä sotia ja muita konflikteja ja tuoavat ilmakehää. Yhdysvaltojen umpihullu johtaja, joka ei myönnä ilmastonmuutosta, pitäisi kuohita ja hirttää heti. Seuraavaksi ryssälää johtava bunkkerissaan piileskelävä mongolien ja paviaanin sekoitus. Jumalan valitseman kansan pääministeri on samaa sakkia. Ja onhan niitä muitakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4001664- 1451081
- 661046
- 871045
- 92940
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku139770- 94721
- 45691
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50659En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57634