Norjalaiset pelkureita

Anonyymi-ap

Saksan miehittäessä Norjan livistivät kuningas ja pääministeri ensimmäisinä pakoon Englantiin. Ei kovin sankarillista.

17

220

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Samoin häiväisi De Gaulle Ranskasta että tomu vain nousi töppösistä. Sodan jälkeen sitten olivat suurina sankareina patsastelemassa.

    • Anonyymi00002

      Saavuttihan britit sentään loistavan voiton pötkiessään pakoon Kanaalin yli kesällä 1940.

      • Anonyymi00003

        Brittien voitokkuutta kuvastaa parhaiten marsalkka Montgomery, ennen aikojaan ukkoutunut, näivettynyt pederasti.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Brittien voitokkuutta kuvastaa parhaiten marsalkka Montgomery, ennen aikojaan ukkoutunut, näivettynyt pederasti.

        Hän oli sitä vain etniselle venäläiselle homppelille… ei meille suomalaisille! MIKSI? Koska se on pelkkä väitte täysin vailla NÄYTTÖÄ!

        Sinä et ole mikään ”kantasuomalainen” vaan etninen Venäjän Tiltu ja homppeli, joka siitä syystä pesii vihaamassaan Suomessa, koska ei uskalla palata kotiin Venäjälle, jossa homoja puolestaan vihataan ja tapetaan!

        Meille suomalaisille Montgomery oli ennen kaikkea sodan ajan hetero komentaja.
        

        Se kyrsii suunnattomasti Venäjän Tiltua!


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Brittien voitokkuutta kuvastaa parhaiten marsalkka Montgomery, ennen aikojaan ukkoutunut, näivettynyt pederasti.

        Monty kävi pitämässä hyvänä Normandian maihinnousuun valmistautuvia sotapoikia.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Brittien voitokkuutta kuvastaa parhaiten marsalkka Montgomery, ennen aikojaan ukkoutunut, näivettynyt pederasti.

        Niin kuulemma.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Brittien voitokkuutta kuvastaa parhaiten marsalkka Montgomery, ennen aikojaan ukkoutunut, näivettynyt pederasti.

        Oikeat karskit sotilaat kuten Patton halveksivat Montya, pelokasta ukonkäppänää joka kaiken lisäksi käytti valtavan suurta leipurinlakkia.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Oikeat karskit sotilaat kuten Patton halveksivat Montya, pelokasta ukonkäppänää joka kaiken lisäksi käytti valtavan suurta leipurinlakkia.

        "Oikeat karskit sotilaat kuten Patton halveksivat Montya, pelokasta ukonkäppänää joka kaiken lisäksi käytti valtavan suurta leipurinlakkia."

        Todellisten arjalaisten urhojen supertähti Rommel näytti sille Montylle ja kipitti pakoon niin lujaa kuin pääsi. Siitäpä saivat, Albionin kätyrit.

        ///MeAgaln


    • Anonyymi00008

      ” Saksan miehittäessä Norjan livistivät kuningas ja pääministeri ensimmäisinä pakoon Englantiin. Ei kovin sankarillista.”

      Uskooko Tiltu itse ”aikuisen oikeasti”, että jos Saksa olisi voittanut Itärintaman sodan niin Josef Stalin olisi tavoitettu Moskovasta? Tuskinpa…

      • Anonyymi00009

        Stalin kieltäytyi pakenemasta Moskovasta vaikka saksalaiset olivat jo kaupungin rajalla. Myös Hitler kieltäytyi lähtemästä Berliinistä vaikka Puna-armeija oli miltei ydinkeskustassa. Norjan vellihousut pötkivät pakoon ensimmäisinä. Eipä uskoisi hurjien viikinkien jälkeläisiksi.


    • Anonyymi00012

      Todistamatta on sinulta jäänyt yhtälailla marskin homous kuin minun ’traumat’!

      Sinä puolestasi olet elämää ilostuttava pelle ja trolli, joka käy turhaa taistelua!🤡😂😅🤪🤣👏

      • Anonyymi00018

        Sinä siis olet se irstaileva isoisä, joka on kirjoituksillaan meille todistanut, kuinka Mannerheimin homous on aiheuttanut pahoja traumoja sinulle. Ei pitäisi alkaa henkilönpalvojaksi, jos ei psyyke kestä.


    • Anonyymi00013

      Kuningas johti sotaa Pohjois-Norjassa niin kauan, kuin vastarintaa kyettiin tekemään. Hän poistui Norjasta vasta kahden kuukauden kuluttua Saksan hyökkäyksestä.

      Stalin piti taistelujen ulkopuolella neljää valiodivisioonaa, jotka olisivat tarvittaessa murtautuneet itään piiritetystä Moskovasta mukanaan "isä aurinkoinen". Hallitus oli jo siirtynyt Moskovasta Kuibysheviin.

      • Anonyymi00014

        Eli samanlaisia ”pelkureita” on kaikkialla?


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Eli samanlaisia ”pelkureita” on kaikkialla?

        Ei kuningasta eikä generalissimusta kiinnostanut ajatus sotavankeudesta. Ja mikään laki, sopimus tai perinne ei velvoita ylipäällikköä antautumaan pääkaupungin mukana.


    • Anonyymi00015

      Myöskin mukavuusalueita rakastavat tanskalaiset pelkäsivät natsi-hipoja maailmansodan viimeiseen päiväään saakka

      • Anonyymi00016

        Siis syyskuun 2. päivään vuonna 1945? Rohkenen epäillä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1471
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      282
      1043
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      824
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      772
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      723
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      629
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      585
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      501
    12. 32
      491
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      465
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    15. 32
      439
    16. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      31
      429
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      422
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe