Nyt on jännää Moskovassa ja ympäristössä. Ukraina iski viime yönä rajusti Moskovaan muutamiin kohteisiin. Moskovan lähialueella roihuaa iskujen seurauksena myös iso öljyvarasto- ja pumppausasema. Venäläiset omat sabotointijoukot ovat iskeneet kommunikaatiotorneihin menestyksekkäästi. Lisäksi vielä Krimillekin on tullut osumaa Ukrainan tuottamana.
Tällaisia uutisia täytyisi saada joka päivä. Sota on vietävä jokaisen venäläisen kotiovelle, tai jopa sisälle noiden kämppiin. Jo tätä on odotettukin. Lisää painetta venäläiselle yhteiskunnalle ja sen sotahulluudelle! Slava Ukraini!!!
Tällaisia uutisia täytyisi saada joka päivä. Sota on vietävä jokaisen venäläisen kotiovelle, tai jopa sisälle noiden kämppiin. Jo tätä on odotettukin. Lisää painetta venäläiselle yhteiskunnalle ja sen sotahulluudelle! Slava Ukraini!!!
Vastaukset 157
Vanhimmat
Herkkua aivan satasella! Slava Ukraina!
verä ny tiltu rasuhottavaa...
moskova on 10 miljoonan ihmisen alue...
eli mm 2 kertaa isompi kuin suomi... muutama posaus siellä ei hätkäytä edes kompostien tarkastajaa---
Vaan jo on hätkäyttänyt. Noita pamauksia tulee nyt lisää. Ja myös bensapula vain kasvaa ja jatkuu....
Toivottavasti pula aivan kaikesta kasvaa venäjällä. Tuo sotahullu imperialistinen kansakunta on sen ansainnut ja tilannut itselleen.
Venäjällä 95 oktaaninen on jo rajussa sääntelyssä, ja monilla laajoilla alueilla myydään jo ei-oota.
Venäjä 2026. Jokin aikaa sitten, oli kananmunat loppu, sitten iski perunapula. Hyvää laadukasta juustoa eivät ole syöneet kohta sukupolveen. Nyt loppuu bensa ja dieselikin. Inflaatio pilvissä, ynnä muutakin vähemmän mukavaa isolla kädellä luvassa.
Johtajat ovat ryöstäneet maan putipuhtaaksi ja sitten yrittivät Ukrainaa, joka olikin yllätys, kun ei enää onnistunutkaan maan ryöstö. Joutaisi hävitä maan päältä tuollainen kansakunta, joka elää ryöstämällä muita maita. Rahat on jo siirretty ulkomaisiin pankkeihin. Kansa on saanut vai murut pöydältä, eikä maata ole kehitetty lainkaan Putinin aikana. Kuin ei muidenkaan "johtajien".
Venäjä on ajautunut putinin kaudella niin takapakille, kuin vain ikinä voidaan kuvitella. Eikä tuolle peruutussyöksylle näy loppua. Rotko sen kun vain syvenee.
Enää puuttuu vain se, kuinka moskovan kermaperse nuoria miehiä aletaan napsimaan kadulta talteen joidenkin omonien, spetznatzien, ynnä fsb:n toimesta ja taluttamaan suoraan rintamalle lähteviin juniin. Tämäkin tullaan vielä näkemään...
Anon grillihän se sielä vaan savuttaa
Vaan missä ano on, vaiko joko on jauhettuna Ukrainan maineikkaassa lihamyllyssä?
Jaa no jos ei hätkäytä niin sitten ei haittaa jos iskuja tulee Mustajoelle lisää.
Toivottavasti kuljetukset Moskovasta rintamalle, Ukrainan ylläpitämään, niin maineikkaaseen ja suorituskykyiseen lihamyllyyn, alkavat moskovan bratseille mahdollisimman pian. Venäjän putinistinen nuoriso ansaitsee käytännön palautuksen nykyvenäläisyyden todelliseen realismiin, eli oikotiehen putinin järjestämään kivuliaaliseen kuolemaan jossakin kaukana Ukrainan aroilla, neuvostoihanteiden vuoksi.
hallinto kaatuu, joutuu kaaokseen.
Tämä ei ilmeisestikään vielä riitä? Venäläisten tarvitsee kokea kiduttavan rankka nälkä, ennen kuin nuo ressukat ymmärtävät, mihin putin heitä ajaa. Siis, annetaan tuskaisa nälkä koko venäjälle.
Itsehän tuo kansa kaikessa munattomuudessaan on kerta toisensa jälkeen valtuuttanut äänestyksillään putinin jatkamaan tyrannia yksinvaltiaisuuttaan. Onko vika siis missä, vaiko venäläisissä itsessään?
Ja kun niin helppoa olisi päästä rauhan tilaan. Antaa Ukrainan olla. Putinin mennä majan majoille ja aloittaa alusta.
Toivottavasti mahdollisimman pian.
Maantieteelliseltä alueeltaan Moskova on paljon Suomea pienenmpi, joten ne 10 miljoonaa ihmistä elävät kaikki lähellä räjähdysten kohteita. Mitä tiukemmassa asutaan, sitä todennäköisemmin uhreja tulee.
Herkkäuskosille vihan ja sodan lietsojille voi sepittää mitä vaan,uskovat todeksi🤣
Ken toiselle kuoppaa kaivaa,se itse siihen lankeaa......
Ihme vimma sulla toivoa muille pahaa.Kehtaatko itelles hyvää toivoa?
Se oli pelkkää median probakandsaa,uskoit🫨🫨🫨🫨
Ukrula tehnyt niin jo vuosia,euroopan asetuet aiheuttaa järkyttävät kohtalot ukruikle.
Toivottavasti venäläiset ymmärtävät viimein omilla maanalaisilla toimillaan laittaa todellista kapulaa putinin hyökkäyssotaan. Sabotage Rules!
Tuoltahan saa ammennettu oikein kuvaa venäjän kokemasta tuhosta. https://liveuamap.com/
Parasta on Venäläisten huuto kun siellä posahtelee
Alkaa pyyleviä putinisti-svetlaanoita vtuttamaan, kun sisustaminen menee kerrasta uusiksi, mutta rahat ja tavara on loppu....
juuri näin. toivottavasti droonisade jatkuu kaikissa venäläisissä kaupungeissa.
Mihin muka voivat sisustaa, kun kerrostalokämpän lattia on kadonnut pari kerrosta alaspäin, ja seinätkin löytyvät palasina kadulta.
...ja sinne putosi myös balcony!
Kaik mänt...eikä vähiten parveke kaikkine ulkoseinineen.
Nyt kiireesti lisää ohjuksia ja droneja Ukrainan käyttöön. Draivi on hyvä ja venäjän ilmatorjunta täysin kuutamolla.
Tietenkin Venäjän ilmatorjunta on kuutamolla ja tuhottu, kun Venäjän omat sabotointijoukot ovat ilmatorjuntaa sabotoineet.
Venäjän omat sabotointijoukot ovat niitä ölysatamia tuhoneet, eivät ukrainan joukot.
Sitten ihmetellään, että miten Venäjän ilmatorjunta ei ole kyennyt puolustamaan droneja.
No ei tietenkään, kun dronet on lähetetty sieltä ihan läheltä ilmatorjunnan takaa.
Venäjän sabotointijoukoille niitä droneja ja ammuksia pitäs lähettää, eikä ukrainaan.
Lähetetään molemmille ja varmistetaan nykyvenäjän romahdus ja tuho!
Kertsin salmen sillat tulisi Ukrainan tuhota. Sitä offensiivia varten tarvittaisiin kuitenkin raskasta ohjuskalustoa. Toivottavasti toteutuu.
Kyllähän tuo silta on jo käytännössä tuhottu.
Ei ole enään pitkään aikaan sotatarvikkeita kuljetettu siltaa pitkin vaan yritetty käyttää proomuja joita Ukraina on säännöllisin välein rikkonut droneilla.
Niin siltaa ei käytetä kun se on jo niin epävakaa usean hyökkäyksen jäljiltä ettei kestä raskasta liikennettä.
Henkilöliikenne jatkuu kun ryssähän ei maksa mitään vaikka uppoaisi mereen.
Koiviston ja Laukaansuun öljyterminaaleihinkin voisi Ukraina jälleen iskeä. Isosti ja antaumuksella. Niistä ilmeisesti taas lastataan öljyä maailmalle toimitettavaksi ja lihottamaan putinin sotakassaa? Soitto vain Helsinkiin ensin, jotta Ilmavoimien poijaat saavat Hornetit valmiuteen taivaalle.
Koivisto ja Laukaansuu ovat erittäin tärkeitä sodan rahoittajia. Jos niitä ei onnistuta tuhoamaan aivan täysin, jatkuu putinin valta ja venäjän rettelöinti vuosia eteenpäin. Jos sodan todella halutaan loppuvan ja venäjän muuttuvan jopa voimallisella väkipakolla, niin Laukaansuu & Koivisto, on saatava pysyvästi eliminoitua!
Kyllä! Näin se valitettavasti on. Nyt Koivistolta ja Ust.Lugasta lastataan jälleen öljyä. Paljon. Ja putin sotakassoineen taas täysin turvattuna. Näin sen ei pidä mennä!
Molempiin noihin tarvitsisi Ukrainan iskeä kiireesti.
Tilaavatko ne urainassa ydinpommeja niskaansa? voi voi..
Mikä loputon nöyryytys venäjälle! Yli neljä vuotta venäjä on ollut surkea altavastaaja aloittamassaan hyökkäyssodassa ja nyt tulee pataan jo kotitontilla, eli moskovassakin. Slaavilainen kehitysmaahan tuo on, eikä mikään suurvalta.
Jonka jälkeen Ukrainasta ”likaisilla pommeilla” varustettuja Droneja Moskovaan…
Toivottavasti, mutta sitä ennen lähettäköön menestyksellä kymmeniä tuhansia raskaita räjähdedrooneja venäjän sydämeen. Iskekää silloin kun ryssä on pahiten kuutamolla.
Ryssä on aina kuutamolla, joten Ukrainalaisten droonien moottoritie venäjälle on aina auki. Anti mennä!
Tiuhaan asutettu metropoli, voi tuhoutua pian?
Romuttavatko ne oman maansa?
Eikä vain yksi metropoli. Koko venäjä on tuhon tiellä. No...antaa mennä jos on mennäkseen. Eihän venäjällä mitään hyvää ole.
Venäjä on menettämässä asemiaan, ja Venäjän henkilöstötappiot ovat ylittäneet rekrytoinnin viiden peräkkäisen kuukauden ajan. Venäjällä ei ole enää turvapaikkaa.
Venäjän tappiot tulevat vain kasvamaan loppuvuoteen mennessä. Lisäksi nyt paukkuu rajusti turpaan myös äitivenäjän omalla maa-alueella. Teollisuus ja logistiikka ovat jatkuvien tuhoiskujen kohteina, eikä niitä enää tee ainoastaan Ukrainan asevoimat. Nyt ovat jotkut radikaalit venäläiset vastarintaryhmätkin aktivoituneet iskujen tekijöiksi.
Venäjän sodanjohto valehteli juuri Putinille, että Ukrainan puolustus on romahtamaisillaan ja koko Donbas saadaan vallattua jo syksyyn mennessä.
Kellarikääpiöllä ei ole mitään käsitystä sodan todellisuudesta, koska kaikki valehtelevat hänelle koko ajan. Siksi ei suostu mihinkään rauhaan, koska kuvittelee kaiken sujuvan hyvin.
Venäjän nykyisellä etenemisvauhdilla koko Donbas olisi vallattu aikaisintaan 2056 jos edes silloinkaan.
Antaa tuon harhaisen kuvitelman vain jatkua, ja annetaan avoimesti isolla kädellä Ukrainalle kaikkea mahdollista aseapua. Uskokaa pois, - Sen maittavampi on lopputulos, mitä pysyvämpi ja viiltävämpi on venäjän täydellinen ja niin lopullinen romahdus joidenkin aikojen kuluttua. Siitä tulevat nauttimaan kaikki, - jopa hyvin monet venäläiset.
Jos tämä suomen lahja venäjälle, eli turtiaisen ano on siirretty ukrainan rintamalle, sotilastoimiin pelastamaan idoliaan?
Lisää tuollaista herkkua.
Venäjä iski kuluneella viikolla Ukrainan rautateiden matkustajajuniin ohjuksin ja dronein, ja samalla ilmoittautui vapaaehtoiseksi altavastaajaksi ottamaan Ukrainan ratapihaiskut vastaan. Kaikista karttapalveluista voi ilmakuvien avulla havaita kuinka monet länsivenäjän ratapihat ovat lähes täynnä jopa yli kilometrin pituisia öljy- ja kaasunkuljetus säiliöjunia. Nämä ovat nyt erittäin legitiimejä iskukohteita Ukrainalle.
Tuhoamalla venäjän sisäinen polttoainelogistiikka rautateillä, Ukraina varmistaisi sekasorron alkavan venäjällä, sillä lähes kaikki pysähtyisi tuolloin. Kannatetaan.
Luotettavien lähteiden mukaan venäjän rautateillä on äärimmäisen paha vaje kaluston huollossa ja sen henkilöstössä. Mikäli Ukraina onnistuu tuhoamaan toistuvin droneiskuin kokonaisia ratapihoja säiliöjunineen, ei korvaavaa kalustoa saada toimitettua tilalle, eli logistiikan suoritusvaje vain pahenee. Vaunuvaje, vetokalusto, radat. Tämä yhdessä kaiken tuotantovajeen kanssa takaa erittäin vaikeat-, jopa mahdottomat olosuhteet venäjän sisäisille kuljetuksille. Venäjä on erittäin riippuvainen ja myös haavoittuvainen rautateidensä rahtiliikenteen osalla.
Myös venäjän armeijan tarvitsema priorisoitu rautatielogistiikka kärsisi tuolloin erittäin runsaasti. Siksi olisi tärkeää, että Ukraina iskisi venäjän kaikkeen tavaraliikenteeseen rautateillä pitkäkestoisesti. Polttoaine ja ammushuoltoliikenteen tuhoamisesta Ukraina saisivat aikaan parhaat kicsit ja isoimmat tulet...
Kun Venäjän rautatiet yksityistettiin, niin koko huolto sai potkut.
Tavarajunien laakerit kestää 2 miljoonaa km ja sitten ne leikkaa kiinni. Noita rikkoutuneita junanvaunuja on noin 20% vaunuista jo nyt ja paikoin ratapihat on niitä täynnä.
Nyt heti Ukrainan Drooni- ja ohjusyksiköt kiinni tähän tilaisuuteen! Nyt on niin iso momentum, ettei mitään määrää tai edes adjektiivia. Ryssän logistiikka on romahtamassa. Enää tarvitsee vain iskeä siihen monitahoisesti ja kuolettavasti.
Ryzzän netti partisaani SS politrukki Igor masentui eilen. Pääsi kotiin, Tatjaana ei antanut pesää, päänsärky kuulemma. Voiko päivä päättyä vielä huonommin, kyllä voi. Pinkki kokkeli päässyt loppumaan.
Moskovan rautatieasemalla toistuvasti kuulutettua:
- "Z-juna donbassin alueelle, lähtee raiteelta kaksi. Junaan on pakollinen paikkavaraus"....ja taas meni uusi tuore erä elävää lihaa Ukrainan lihamyllyyn jauhettavaksi.
Noiden jäljellä olevan elinajan odote on erittäin lyhyt. Seuraavia tuoreita jo kootaan lähetettäviksi...
Taas niitä imperialisti brittien märkä päiväuni höpötyksiä.
Niitä "uutisiahan" meille toitotenaan niinkuin natsi-saksassa aikoinaan.
Uskokoon kuka haluaa.. 😂😂😂😂😂
Noista uutisista löytyy runsaasti venäläisten itse kuvaamia videoita, joten ei tarvitse olla uskon varassa kun näkee omin silmin.
Suurin syy miksi natsi Putin haluaa sulkea Telegrammin, ettei tuollaiset videot leviä.
Vaan ne leviävät ja samalla kuin saastaisen sotarikollisen, eli kääpiöputinin & kaikkien tuon saastan hännystelijöiden valta-asema murenee täysin. Jono poistoon on pitkä, mutta onneksi käsittely venäjän täystuhon jälkeen on todella nopea.
Ennustan länsimaisesta hitec-kristallipallostani, kuinka kesä ja loppuvuosi tulee olemaan koko venäjälle kasvavan tuskan ja loputtoman uhrauksen aikaa. Menetykset ja tappiot näkyvät pallossani niin selvinä, eikä mitään häiriösignaalia ole. Venäjän tie on loppuun asti viitoitettu päättymättömään kadotukseen.
Ukraina saa niin halutessaan reaaliaikaista täsmätiedustelutietoa venäjän rautateiden liikenteestä ja junien sijainnista. Sitä tulee paikallisilta myyriltä ja tarvittaessa muualtakin, eli elektronisesti. Iskujen suunnittelu ja toteutus olisi verrattain helppoa.
Kunniakkaan Ukrainan ja koko läntisen vapaan maailman yhteinen tavoite on: - Laitetaan brutaali-, imperialistinen, ja barbaari Venäjä kärsimään oikein todella. Isosti, paljon ja loppuun asti. Mikään vähempi ei näiden tuskaisten vuosien jälkeen tule enää kyseeseen.
Venäjän omaehtoinen tuhoutuminen, on koko maailman etu!
Venäjän johto ei luovuta, koska luovutus tarkoittaa koko johtotroikan tuhoa.
Venäjällä on käytössään vielä jokunen valttikortti ennen lopullista tuhoa. Ensimmäinen ”kortti” on yleinen liikekannallepano. Siitä on seurauksena mm sodan eskaloituminen, poikkeustila ja sotatalous ja väkisinkin jonkinlainen hyökkäys ja rintama natoa vastaan.
Toinen ”kortti on ydinaseen käyttö joko Ukrainassa tai pelottelun tapaan ilmakehässä, esim Euroopan päällä tai johonkin pienempään kohteeseen esim Atlannilla tai Tyynellä merellä.
Kolmas ”kortti” on pandemia., joka saattaa olla myös toisena ja ydinase kolmantena.
Kiina tulee takuuvarmasti ruoppaamaan luhistuvan venäjän maa-alueita kaikkine rikkauksine itselleen. Öljy-Kaasu-Maa-alueet. Kun hetki on sopiva, niin Kiina iskee. Rajusti ja väellä, jos myös voimallakin. Vielä ei ole kuitenkaan otollinen tilaisuus. Odottavat Pekingissä venäjän täyttä ahdinkoa.
Kyllä, jopa isot ja laajalevikkiset kiinalaislehdet ovat alkaneet avoimesti puhua Siperian/Kaukoidän haltuunottamisesta siinä hetkessä kun venäjä romahtaa. Tämä alkoi alkuvuonna.
No niin! Musiikkia siitä paremmasta päästä. Kiina kusee jo nyt putinin ressukkaa öögaan, mutta tuo katkeroitunut neuvostovajakkijäänne ei suuruudenhulluudessaan edes vielä ymmärrä olevansa ns. valtioineen täyden kusennan alla. Tulee tekemään kipeätä, kun koko tilanne realisoituu. Tämä sen parempi, sillä venäjän loppu tulee olemaan niin paljon parempi...meille.
Venäjä on jo hävinnyt aivan kaiken, - jopa oman olemassaolonsa tulevaisuudessa.
Toivottavasti venäjästä ja sen läpeensä likaisesta historiasta päästään lopullisesti eroon lähitulevaisuudessa. Venäjää ei tarvitse kukaan.
Putinin lähipiirissäkään kaikki eivät enää puhu erikoisoperaatiosta, tai Venäjän sodasta, vaan Putinin sodasta, joka on selvä irtautuminen entisestä. Putin näyttää jäävän yhä enemmän yksin. Ainoastaan Putinin komennossa olevat turvallisuusjoukot ovat arvoitus. Jos siellä alkaa ilmetä pelokkuutta Putinin suosion täydellisestä kadosta, niin on ilmeistä, että siellä aletaan turvata omia asemia, ja katsotaan kuka mahtaa olla voittaja, kun asemia aletaan uudelleen järjestellä.
Kukaan ei tiedä miten käy Putinille, jos hän menettää valtansa. Pätevätkö Putinin aikanaan saamat syyttämättömyys ja koskemattomuus säännökset, joita hän oli ajamassa.
Lisää tällaista faktaa ja enemmän tuhoja venäjälle Ukrainan asevoimien toimesta. Yhteensovitettuna combona nämä ovat kuin koko globalisaatiolle hyräilty jumalainen hymni. Venäjä katoaa.....
Putinin neuvostoapina tulee hirttää Haagin torilla vähintään kolmeen kertaan ja niin time-lapse toteutuksena, kuin vain ikinä on mahdollista. Mitään epäinhimillistä- saati raakaakaan yksityiskohtaa ei saa jättää näyttämättä.
putinia kyllä eniten pännisi kiertue, jonka tähtenä jalkapuussa olisi näytillä Euroopan kaupungeissa.
Maailman toreille jalkapuuhun syljettäväksi!
Mädäntyneitä kananmunia heitettäväksi saa eurolla tusinan.
Tarkasti silmien väliin osuva saa ilmaisen bonuspaketin.
Venäjä on kaikessa ylimielisyydessään, nyt umpikujansa lisäksi, suorastaan perkeleellisten tuhovoimien raa'oissa kourissa. Ei tule selviämään. Itse tuo on väläytellyt milloin saatanaa, milloin saatana2 tussareitaan, mutta kusessa ovat.
Sota loppuu sillä, kun venäläiset wanna-be putinistipatriootit soditaan säälittä kylmäksi ja tai pakenemaan kivien koloihin sekoamaan/traumatisoitumaan. Kovaa koulua, katkeria tappioita ja kylmää kuolemaa. Sillä noista selvitään.
Sota ei lopu jos Moskovassa on turvallista . Venäjällä kansa ei tiedä mitä tapahtuu rajoilla ,
Siksi siis lisää nonstop iskuja suoraan Moskovaan. Venäjän kansalle tarvitsee antaa riittävä touchi itse sotaan ja sen tuhoisaan vaikutukseen. Parhaiten tämä käy, kun tavallisia venäläisiä ottaa itse raakaa osumaa kerrostaloissaan, kuten ovat itse ampuneet/lähettäneet ohjuksiaan Ukrainan siviiliväestön murhaamiseen/tuhokseen Ukrainalaisten tavan siviilien brutaaliksi murhaamiseksi ylijäreällä ohjuskalustolla. Nyky mittapuun mukaan, kun vähintään 100 000 venäläistä kuolee kämppiinsä, voidaan jonkinlaiset neuvottelut aloittaa.
Nyt ei todellakaan mitään neuvotteluita. Annetaan Ukrainan iskeä täysillä ja ryssän ottaa avuttomana vastaan.
Kyllä ja näin! Laitetaan venäjä länsimaisella yhteistyöllä, täyteen tuhoon. Sen se on ansainnut.
Mitenkähän kauan Putin katsoo tuota ohjustelua missä on viimein ruvennut kuolemaan siviiljä...ja mikä tulee olemaan venäjän vastaus
Venäjän vastaus tulee olemaan vaisu. Köyhä kerrassaan, kuten se valtio, joka yhä edelleen yrittää pullistella muka jonakin suurvaltana. Kenties kymmeniä Ukrainan siviileitä jälleen kuolee ryssien sotarikosten seurauksena, mutta venäjä häviää silti eniten. Nyt ja tulevaisuudessa.
Venäjän vastaus on sama kuin aina, eli pommittavat raivoisasti pelkkiä siiviilikohteita joka puolella Ukrainaa ja tietenkin Kiovassa.
Eli tekevät sitä samaa mitä ovat tehneet jo 4 vuotta.
Ihana ja odotettu uutinen 🥰🚀💦🇺🇦👍
Ihmeellistä porvarien luulotteluja.
Venäjän federaation virallisen tiedonanturoinnin mukaan bkt federaatiossa nousee paljon kovemmalla käyrällä kuin USA:ssa. Tällä kiihtyvällä vaudilla Venäjän bkt ohittää USA:n bkt:een.
Slava ryssä!
Demokratia lähestyy vääjäämättä Moskovaa.
Homma ei mennytkään ihan niin, kuin Putin helmikuussa 2022 meinas👌
Sarmatin kaivaminen onkin osoitus epätoivosta. Mutta jos sitä käyttää, on sekin Venäjän tuho.
Suomen tulee valmistautua täysimittaiseen sotilaalliseen mittelöön venäjän kanssa aivan välittömästi. Venäjä yrittää sotilaallista raskasta offensiivista hyökkäystä Suomeen alta 12 kk:n Päälle venäjä tulee, mutta milloin?
Oletko nyt ihan varma että Venäjä haluaa aloittaa täysimittaisen sodan Naton kanssa, vielä Ukrainan lisäksi? Koska sitähän tuo tarkoittaisi.
Toki venäläiset ovat täysin moraalittomia sotakiimaisia raivohulluja barbaareja, mutta siltikin tuo epäilyttää kun siinä ei ole mitään mistä Venäjä hyötyisi, tulisi vain paljon lisää tuhoa.
Venäjä salaa kuolleiden siviilien määrän drone iskuissa.
Luultavasti. Jos ilmoittavat että kolme siviiliä kuollut, niin luultavasti oikea määrä on kolmekymmentä.
Olet asian ytimessä hyvä !
Venäjä salaa aina kaiken, niin kuolleet siviilit kuin kuolleet sotilaat kuin tuhoutuneet iskujen kohteetkin. Eihän mistään niistä saa siellä kertoa totuuksia.
Venäjä ei kestä totuutta missään asiassa. Heikko valtio ja vielä heikompi pelkuri valtionjohtaja.
Vetoa aletaan kohta lyömään siitä, tuleeko itäiseksi naapuriksi itsenäinen Karjalan tasavalta, jolla on jo lippu valmiina.
Demokraattinen Karjala olisi valtava edistysaskel kehityksessä siellä. Yhteistyö läntisten EU-maiden kanssa voisi alkaa välittömästi, kun asiat selkiytyvät. Suomikin hyötyisi suuresti kaupasta Karjalan kanssa. Käsittääkseni Viipuri kuuluu Leningradin alueeseen, joten se voitaisiin palauttaa takaisin suomalaiseksi kaupungiksi, jos Venäjä hajoaa laajemmin.
Siperia joka ylivoimaisesti ison osa Venäjää, haluaisi itsenäistyä, Putinille tulisi hätä.
Loistavia uutisia. Pazkaryzzät saavat mitä ansaitsevat. Saavat mitä itse tilasivat kun aloittivat rikollisen hyökkäyksen naapurivaltioon, ne moraalittomat barbaariryzzät.
Jokohan ensi yönä tulee kosto kiovaan.
Ukraina laukaisi 1000 droonia ja Venäjä torjui oman ilmoituksensa mukaa 550 dronia.
Eli 450 pääsi kohteisiinsa.
Ja samaan aikaan YLEN toimittelija puhuu Ukrainan "kostoiskuista". Ei vaan nyt vihdoinkin voivat puolustautua jotenkin. Kyllä se on Venäjä joka kostaa.
Moskovassa jytää, kun ukrot lennättää pommia ryssien niskaan. Grande Bueno!!
Lisää bum bum Moskovaan.
Koska Venäjä ei halua lopettaa sotaa, niin kärsiköön nyt. Toivottavasti kaksi suurinta kaupunkia saa sen verran osumaa, että tuntevat mitä sota on. Ukrainalaiset siviilit ovat kokeneet sodan kauhuja jo vuosia.
Edelleenkin Putin voisi lopettaa sodan vaikka heti, halutesaaan.
Suomalaiset putinmieliset vain matkustelevat Karjalaan, ja Viipuriin, mettei uskalla/halua laittaa kuvia öljysataman tuhoista, ja kertoa sodanvastaisista mielipiteistä, koska se sotii omaa poliittista näkökantaa vastaan.
Venäjä ei kykene enää suojaamaan edes Moskovaa, sota on tullut kaikkien venäläisten lähelle ja arkeen ja rintamalinjat ovat siellä, mihin droonit kantavat. Kehityskulku voi näkyä merkittävästi sodassa.
Pelkkä julistus että jos yksikin isku viellä ukrainalta tulee niin venäjä vastaa ydinaseella suojais tehokkaasti Moskovaa.
Alussa uhosivat kokoajan ydinaseilla. Ja nyt kun niitä oikeasti pitäs jopa käyttää niin ....ei mitään.
Zelenskyn pitää saada kaikki huomio pois korruptiotutkinnasta. Tutkinta on jo edennyt niin pitkälle, että Zelenskyn vaimon sanotaan olevan jo pidätetty tai pidätys tapahtuu aivan lähipäivinä. Moskovaan tapahtunut hyökkäys on vain Zelenskyn epätoivoinen vedätys siirtää tulevaa kotoista katastrofia.
Moskova ivain seuraa tällä hetkellä ja katsoo, miten tuo dronehyökkäys etenee. Samoin tuleva vastahyökkäys tulee olemaan niin raju, että kaikki toiminta tulee pysähtymään hetkeksi.
Siitä seuraa, että erikoisoperaatio päättyy ja Venäjä aloittaa täysimittaisen sodan Ukrainaa vastaan. Eikävätkä ne tahot, jotka ovat käyttäneet Ukrainaa proxina, jää sotatoimien ulkopuolelle. Oreshnik-ohjukset eivät tarvitse ydinkärkiä, jotta niiden tuhovoima vastaa ydinräjähdystä.
Stevenage sekä Bolton Englannissa ja Saksassa Unterlüss ja Düsseldorf ovat taatusti Venäjän vastaiskujen kohteita. Rankan vastaavia unohtamatta, kun täysimittainen sotatila alkaa.
Venäjällä on jo aseissa yli 1,2 miljoonaa sotilasta. Pelkkiä droneja se on valmistanut päivässä 1000 kpl. Kun kulutus on ollut 250 dronea päivässä, niin se pystyy lähettämääm EU:n taivaalle tuon 750 dronea päivässä usean kuukauden ajan.
Montako torjuntaohjusta EU on saanut valmistettua varastoihinsa Ukrainan sodan aikana? Kallaksen ja Mertzin mukaan ei oikeastaan yhtään mitään.
Tiltulla alkoi työvuoro, ja hetihän sieltä potaskaa, tuutin täydeltä.
Sotarinta pysyttelee lähes paikallaan, mitä nyt Ukraina pieniä alueita on ottanut takaisin. Tärkeintä on kuitenkin hyökkäjän taistelutahdon lähes täydellinen lopahtaminen. Droonit ovat niittäneet miestä, kuin kauraa, ja ukkoja ei saada hyökkäämään, kuin pakottamalla, ja selkään ampunalla, jos kieltäytyy.
Savijaloilla seisova jättiläinen alkaa olla kypsä poimittavaksi, josta se ei enää toivu. Sen jälkeen sodan johto saa selitellä Putinille, ja Putin joutuu muutaman miljoonan kansalaisen syvän vihan syleilyyn.
Igor iki-ihana Pietarista jälleen vauhdissa 🥰🥰🥰💋
Tälläkin viikolla venäjä tulee saamaan Ukrainalaista droonisadetta niskaansa.
Ukraina suorittaa venäjäisen kansan kansanmurhaa hyökkäämällä siviilikohteisiin Moskovassa. Tämä venäläisten siviilien murhaaminen on uutta Ukrainassa tapahtuvassa sotilaallisessa erikoisoperaatiossa, joka pres. Vladimir V. Putinin mukaan etenee aikataulun mukaan kirurgisen tarkasti siviiliuhreja välttäen.,
Suomalaisten vasemmistolaisten rauhanpuolustajien olisi korkea aika aktivoitua vaatimaan Zelenskyitä Moskovaaan kansantuomioistuimeen vastaamaan rikoksista ihmisyyttä vastaan sekä sotarikoksista määräämisestä ampua ja pommittaa venäläisiä sotilaita Ukrainassa.
Ihanko oikeasti SS politrukki Igor? Natsi Putin tappanut yli 15000 siviiliä Ukrainassa ja sinä itket muutamasta henkilöstä? Putin on sotarikollinen ja murhaaja josta pidätysmääräys. Putinhan sinne Ukrainaan hyökkäsi alunperin, Igorilla valikoiva muisti.
Sergei 🥰🥰🥰💋
Ukrainan drooni - ja ohjus hyökkäykset Moskovaan ovat sotarikoksia, kun ottaa huomioon ,että venäjän sankarillinen armeija samaan aikaan yrittää vapauttaa Ukrainan kansaa natsismin ikeestä !
Teidän tarvitsee hoidella natsi Putin, johan vähenee fasismi Venäjällä.
Mikä on tämän Moskovan hyökkäyksen sotilaallinen merkitys ja lopputulos? Onko neljä kuollutta siviiliä mahtava sotilaallinen menestys? Huomatkaa, että luvusta puuttuvat Ukrainan lähes aina ilmoittamat 1-3 lasta tai naista.
Zelensky joutui USA:n painostuksesta luopumaan Voitonpäivä Paraatin iskusta ja tämä oli hänen katkera isku jälkikäteen Moskovaan. Mitään muuta tällä ei saavutettu kuin hetkellinen lentoliikenteen pysäytys. Siviilielämä jatkui Moskovassa, kuin mitään ei olisi edes tapahtunut. Toisin kuin Venäjän iskuissa Ukrainaan. Siellä vesijohdot jäätyivät talvella ja ruoka jouduttiin valmistamaan nuotioilla.
Natoneidit tietysti hurraavat helmat liehuen, että Ukraina on jo voittanut sodan ja Venäjä kaatumassa. No, uskossa on joidenkin mielestä hyvä elää, mutta putoaminen todellisuuteen on karmivaa, kun se herättää haaveilijan.
Mites kävi kolmen päivän erikoisoperaation kanssa?
Joo Kurskista tuli hyökkääjänatsit takaisin tuhoisin tuloksin - eikä toista kertaa yritä ennää :se on saletti.
Aika surkeasti.
Uuden tyyppinen ohjus testilennolla Dnipron kaupunkiin. Vain 4 taistelukärkeä?
https://www.youtube.com/watch?v=gB0varG2JvI
Kohdassa 4:46 eteenpäin.
Kohteena maan rautatiet ja energiainfra. Tarkoitus on tuhota armeijan siirtokyky ja huolto. Alkaako Venäjän kesäoperaatio piakkoin.
TÄSSÄ MUUTA KUIN PIIKKIOTTAJIEN USKON TARINOITA JOITA LEHDET TULVII:
https://www.youtube.com/watch?v=cTkdZkApGWg
Samaahan ryzzä tehnyt koko ajan, luvataan töitä ja perillä totuus paljastuu. Rintama kutsuu.
TÄSSÄ MUUTA KUIN PIIKKIOTTAJIEN USKON TARINOITA JOITA LEHDET TULVII:
https://www.youtube.com//watch?v´=cTkdZkApGWg
Hah..hah...aaa! Täyttä paskaa kun lukee osion kommentit -asia on TÄYSIN SELVÄ- Ryssän Propagandaa-
VIKTOR TAAS ASIALLA-EIKÖ TUO ÄÄLIÖ YMMÄRRÄ LOPETTAA KUKAAN USKO SATUJA-Mitä postailet- jatkat...ja jatkat TULOS AINA % Et vieläkään ymmärrä...Buhhaaa!!!
Noin 1 050 droonia ja FP-5 Flamingoja sekä Neptune-MD ohjuksia sataa Moskovan seudulle. Venäjän ilmatorjuntaa kulutetaan ja pian maa on ilman ilmasuojaa.
Venäjältä Ukrainaan toissaviikolla 1500 droonin laumana....näitä ei roskalehdet vaan julkaise koskaan.
Ei ole myöskään mahdollista, etteivätkö venäläiset olisi saaneet lainkaan tietoa omien sotilaidensa suorittamista siviileiden teloituksista, naisten ja lasten raiskauksista, omaisuuden ryöväyksistä ja paikkojen kirjaimellisesta paskomisesta. Ja silti suuri osa venäläisistä kieltäytyy yhä uskomasta näitä tietoja, vaan he luottavat mieluummin z-operaation oikeutukseen.
Minkä takia teillä Igor on pääsy nettiin estetty? Osaatko sanoa?
Kyllä olen lukenut, ehkä kaikki lehdet eivät ole roskalehtiä.
Venäjä peittelee kalustoaan suojaverkoilla jo 7 400 km päässä rintamalta, alkaa tutina lisääntyä muillakin kun vain natsi Putinilla.
Kuulin sellaista, aikaisempi Koiviston öljysataman palo SS politrukki Igorin syytä, ei Ukrainan. Igorin kevätkulotus lähti käsistä. Onkohan Venäjän Gestapo eli FSB koputtanut jo ovelle.
Ukraina paljasti Moskovan-iskunsa aseet: näitä drooneja se käyttää Venäjää vastaan.
Maan asevoimat ilmoitti, että se teki viikonlopun laajat iskunsa Moskovaan ja muualle Venäjälle muun muassa droonityypeillä Fire Point FP-1, Bars RS-1 ja Bars-SM Gladiator.
Nato-lähteet: Venäjän asevoimat yrittää ohjata lennokkeja kohti Suomea ja Baltiaa
Venäjän asevoimat käyttää Nato-lähteiden mukaan tekoälypohjaisia ja elektronisia järjestelmiä, joilla se yrittää ohjata lennokkeja Suomen, Viron ja Latvian eli Naton ilmatilaan.
Sepä mukavaa.
Liekö totta edes toinenpuoli🫣?
Nyky "uutiset"on pelkkää oletusta,kuvitelmaa,ja kirjoittajan omia mielikuvia.
Ootteko niitä herkkäuskosia, jotka luuli sodan loppuvan parissa viikossa,kun median " supererikoisasiantuntijat" niin teille sepitti🤣🤣🤣🤣
Evakuoitukaa. Evakuointi. Jo etukäteen.
Venäjä on kyllä mahtava maa, laittaa jälleen kerran natsit kuriin, kiitos siitä.
Heh, rosakjuttuja levittelet, ukraina saa pataan niin että tukka lähtee. Et kai sinä oikeasti luule että ukraina jotenkin voittasi sodan? Ei, se on hävinnyt heti alussa.
Nikita Moskovasta🥰🥰🥰💋
Käppänä putin ei uskalla enää bunkkeristaan poistua kusellekaan. Voihan tosin olla että.sillä bunkkerin nurkassa ukrainasta varastettu vessanpönttö.
Kääpiö Putinin mukaan, sota piti olla ohi 3 päivässä, miten kävikään?
Venäjä on kyllä mahtava maa, laittaa jälleen kerran natsit kuriin, kiitos siitä.
EIKÖ EDES HÄVETÄ -
Kannattaa aloittaa Kremlin natseista niin hyvä tulee😂😂
Normaalin älykkyys osamäärän Ihminen ei edes kirjoittelisi tällä palstalla valheita mille ei ole edes mitään perusteita-
https://fi.wikipedia.org/wiki/Heikkolahjaisuus
Aivan sama kuin murros ikäisen teinin sekoilua se kuuluu kehitykseen mutta heikkolahjaisille postaajille on syntynyt vamma jostain muusta seikasta...kuten tällä palstalla nähty epätoivoiset täysin päättömät kirjoitukset yleensä lyhyitä kuten sairaasta päästä voi enempää vaatia-
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vajaamielisyys
Ei muuta kun seuraavaa iskua odoteltaessa, loppuu pian torjuntaohjukset Venäjältä, sitten väylä iskeä on auki.
Ukraina iski hurjalla voimalla – Näin Venäjän tv:ssä uutisoitiin
Yhdellä Venäjän pääkanavista, Pervyi Kanalilla, kerrotaan aamuisin kello 10 päivän pääuutisista. Juontaja ei kuitenkaan sisällyttänyt Ukrainan massiivista hyökkäystä päivän neljään pääteemaan. Asia otettiin puheeksi vasta, kun lähetystä oli kulunut puolitoista minuuttia. Sensuuri toimii natsi Venäjällä.