Koulun uskonnonopetus on ateistista

Anonyymi-ap

Koulujen uskonnonopetus on ateistien kiero juoni, se on tunnusttuksetonta, eli ei pyri käännyttämään ketään, eikä väitä Raamatun tarinoita todelliksi, eikä Jumalaa todelliseksi.

Opetukseen sisältyy myös uskontokriittisyys, uskontojen laita- ja lieveilmiöiden havaitsemiseen ja käsittelyyn yhteiskunnallisella ja yksilötasolla pyritään antamaan työkalut opetuksessa.

13

203

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Näin se oli jo omina kouluaikoinani 60- ja 70-luvuilla. Ainoa poikkeus oli ensimmäisen luokan uskovainen opettaja. Kriittisyys ei ole sama asia kuin ateismi.

      • Anonyymi00005

        Raamatun 'arvostelijaksi' asettuminen on todellakin ateismia.

        Muistelen, että uskonto oli ala-asteella lähinnä Raamatun kertomusten kuulemista. En muista, että opettaja olisi arvostellut niitä. Kertoi vain asiallisesti tarinat. En tullut uskoon, mutta jonkinlaista käsitystä jäi Aatamista, Jeesuksesta, Daavidista, samarialaisesta.


      • Anonyymi00009

        Meillä ala-asteella mikä tahansa tunti saattoi lipsahtaa urkuharmonin soitoksi ja virren veisuuksi. Luojan kiitos, nykyisin tuo ei ole sallittua.


    • Anonyymi00003

      Jos fundiksen jälkikasvu saa uskonnosta koulussa kiitettäviä arvosanoja on syytä olla huolissaan, kotikasvatuksessa noudatettu indoktrinaatio ei ehkä tuotakaan hedelmää.

    • Anonyymi00004

      "ateistista"
      "ei pyri käännyttämään"
      "eikä väitä Raamatun tarinoita todelliksi"

      Jeesuksen syntymän jälkeisestä viikosta ja vielä sen jälkeisestä ajasta on kaksi täysin eri versiota. Ovatko molemmat totta? Vastaa tai olet vain ..... ......!

      Tuossa vain yksi esimerkki Raamatun ristiriidoista.

      • Anonyymi00006

        Ei ole 'täysin eri versioita'. Samoista tapahtumista on usea silminnäkijä kertonut. Jos toinen olisi kopioinut toiselta, kertomuksista olisi tullut täsmälleen samat. Se että kukin on maininnut yksityiskohtia, joihin toinen ei ole kiinnittänyt huomiota, on todiste tekstien aitoudesta.

        Kun poliisi haastattelee silminnäkijöitä, on hyvin epäilyttävää, jos heidän tarinansa on täsmälleen samat. Se kertoisi siitä, että tarinat on sovittu etukäteen.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Ei ole 'täysin eri versioita'. Samoista tapahtumista on usea silminnäkijä kertonut. Jos toinen olisi kopioinut toiselta, kertomuksista olisi tullut täsmälleen samat. Se että kukin on maininnut yksityiskohtia, joihin toinen ei ole kiinnittänyt huomiota, on todiste tekstien aitoudesta.

        Kun poliisi haastattelee silminnäkijöitä, on hyvin epäilyttävää, jos heidän tarinansa on täsmälleen samat. Se kertoisi siitä, että tarinat on sovittu etukäteen.

        POLIISILAITOS – RIKOSTUTKINTAOSASTO
        TUTKINTAILMOITUS / REKONSTRUOKTIO

        Tapaus: Kadonnut ruumis (J. Nasaretilainen)
        Kuulustelija: Vanhempi konstaapeli A. Teisti

        POLIISILAITOS – RIKOSTUTKINTAOSASTO
        TUTKINTAILMOITUS / REKONSTRUOKTIO
        Tapaus: Kadonnut ruumis (Epäilty: J. Nasaretilainen)
        Todistajat: Matti (Matteus), Make (Markus), Luke (Luukas) ja Jone (Johannes)
        Kuulustelija: Vanhempi konstaapeli R. Koukku

        KYSYMYS 1: Ketkä naisista menivät haudalle sapatin jälkeen?

        Kuulustelija: Selvä, herrat. Aloitetaan alusta. Kuka siellä rikospaikalla oikein kävi ensimmäisenä? Nimiluettelo, kiitos.

        Matti: No, se oli Maria Magdalena ja se toinen Maria. Kaksi naista. Varma tieto.

        Make: Hetkinen, Matti. Kyllä siellä oli kolme. Magdalena, Jaakobin äiti Maria ja Salome. Heillä oli mausteetkin mukana. Epäilyttävää.

        Luke: Pojat, teiltä puuttuu puolet porukasta. Paikalla oli Magdalena, Johanna, Jaakobin Maria ja monta muuta. Käytännössä koko kylän naisjaosto. Kirjasin sen ylös.

        Jone: Te ette ymmärrä mystiikkaa. Siellä oli vain Maria Magdalena. Yksin. Pimeässä. Dramaattista, duh?

        Kuulustelija: Eli paikalla oli joko yksi, kaksi, kolme tai koko urheiluseura.

        Kirjataan: Naisjoukko, jonka koko riippuen siitä, keneltä kysytään.

        KYSYMYS 2: Mitä haudalla tapahtui ja kuka siellä oli?

        Kuulustelija: Entä kun he pääsivät perille? Mikä oli tilanne paikan päällä?

        Matti: (Innostuu) Siis aivan järjetön meininki! Maa alkoi järistä, ja taivaasta lensi Herran enkeli. Se rullasi sen massiivisen kiven hittoon siitä ovelta ja istui sen päälle tyylikkäästi. Paikalla olleet vartijat menivät aivan veltoksi ja pyörtyivät.

        Make: Älä nyt liioittele, Matti, mitään maanjäristystä ollut. Kivi oli valmiiksi siirretty. Sisällä istui vain yksi nuori kundi valkoisissa vaatteissa. Rauhallinen kaveri.

        Luke: Kyllä ne miehet seisoivat. Ja niitä oli kaksi. Heidän vaatteensa välkkyivät kuin salamat. Naiset pelästyivät pahanpäiväisesti.

        Jone: Ei kun siis... Maria katsoi tyhjään hautaan, eikä siellä ollut ketään. Hän juoksi hakemaan minut ja Pietarin. Me juostiin – minä muuten juoksin kovempaa ja voitin Pietarin, laittakaa se raporttiin – ja todettiin hauta tyhjäksi. Vasta kun me lähdettiin, Maria katsoi uudestaan sisään ja näki kaksi enkeliä istumassa siellä, missä pää ja jalat olivat olleet. Ja sitten Jeesus tuli ja Maria luuli sitä puutarhuriksi.

        Kuulustelija: Siis hetkinen. Oliko siellä herran enkeli, nuori kundi, kaksi salamavaatteista miestä, kaksi istuvaa enkeliä vai joku valepukuinen puutarhuri? Ja oliko siellä maanjäristys vai täysi hiljaisuus?

        Matti: Vartijat pyörtyi, se on pääasia!

        Kuulustelija: Mitkä vartijat? Kukaan muu ei mainitse mitään vartijoita!

        KYSYMYS 3: Mitä naiset tekivät sen jälkeen?

        Kuulustelija: Viimeinen kysymys. Mitä nämä naiset tekivät tämän jälkeen? Menivätkö he ilmoittamaan asiasta viranomaisille tai edes teille?

        Make: (Vakavana) Eivät todellakaan. He saivat aivan järkyttävän paniikkikohtauksen, juoksivat karkuun, eivätkä sanoneet sanaakaan kenellekään, koska he pelkäsivät niin paljon. Piste. Tarina loppuu tähän.

        Matti: Make, älä höpöjä puhu. Kyllä he juoksivat kertomaan opetuslapsille. Heillä oli suuri ilo! Ja Jeesus itse asiassa käveli heitä vastaan tiellä ja sanoi "Terve".

        Luke: Kyllä he meille kertoivat, mutta rehellisesti sanottuna me pidettiin sitä tyttöjen höpötyksenä. "Houreita", sanoin Pietarille. Mutta Pietari lähti silti juoksemaan haudalle.

        Jone: Kuten sanoin, Maria Magdalena kertoi meille heti, ja minä ja Pietari hoidettiin homma. Naiset tekivät juuri niin kuin käskettiin.

        Kuulustelija: Eli naiset joko juoksivat iloisina kertomaan teille, tai sitten he olivat niin kauhuissaan, etteivät hiiskahtaneetkaan kenellekään. Ja te joko uskoitte heitä, ette uskoneet heitä, tai sitten te juoksitte kilpaa haudalle katsomaan puutarhuria.


    • Anonyymi00008

      Uskonnosta voi saada vapautuksen ainoana kouluaineena. Tässä on se porsaanreikä, jonka avulla ”artot & aitolaiset” voivat olla altistamatta jälkikasvuaan uskonnonopetuksen osalta liberaaleille näkemyksille ja homottamiselle.

      En tiedä kuinka paljon mahdollisuutta on käytetty. Ja mitä käytetty on, syynä luultavasti lähes aina tai aina lahkolaisuus.

    • Tunnustuksetonta, ei kuitenkaan "ateistista", opetussuunnitelma ei pyri vakaumukseen vaikuttamaan, suuntaan eikä toiseen.

      • Anonyymi00010

        Kenties ei pyri, mutta tekee sitä käytännössä.

        Sekularistien perinteinen argumenttihan on ollut, että julkisen tilan (kuten koulun) tulisi olla "neutraali". Mutta neutraalius ei ole arvovapaata.

        "Neutraalius" määritellään käytännössä vallitsevan sekulaarin humanismin kautta. Kun sanotaan, että opetetaan "vain faktoja", oletetaan, että on olemassa konsensus paitsi siitä, mitkä asiat ovat merkityksellisiä faktoja usein myös siitä mitkä ovat faktoja.

        Neutraalius on metatason arvovalinta -aina. Se on päätös siitä, mitkä arvot saavat näkyä ja mitkä pitää piilottaa. Se on päätös siitä, mitkä arvot ovat hyväksyttyjä ja mitkä vähemmän hyväksyttyjä.

        Rehellisessä keskustelussa pitäisi lopettaa termin "neutraali" käyttö ja puhua suoraan sekulaarista monismista tai liberalistisesta arvopohjasta.

        Se, mitä kutsumme neutraaliudeksi, on nimittäin vain tämän hetkisen valtavirran nimi. Se tuntuu "neutraalilta" vain niille, jotka jakavat kyseiset arvot. Niille, jotka seisovat sen ulkopuolella, se näyttää aggressiiviselta ideologialta.

        Kun uskonnollinen sisältö poistetaan koulusta, tilalle ei tule tyhjiö, vaan sekularistinen maailmankuva, jota sinänsä voidaan pitää omana uskomusjärjestelmänä.

        Konkreettinen esimerkki... Jos koulu poistaa ruokarukouksen tai suvivirren "yhteisöllisyyden" nimissä, yhteisö ei palaa johonkin luontaiseen nollatilaan. Koulu tekee aktiivisen valinnan siitä, että uskonnollinen ilmaisu on jotain, joka kuuluu vain yksityisyyteen, ei julkiseen tilaan.

        Jos elämänkatsomustieto muuttuu pakolliseksi kaikille, se lakkaa olemasta vaihtoehto ja muuttuu valtiolliseksi normiksi. Kuten jo tapahtuu, aletaan korostaa yhtä "tieteellistä" tai "rationaalista" suhtautumista uskontoihin.

        Tämä on loogisesti epäjohdonmukaista. Jos uskonnonvapaus on jakamaton oikeus, se pätee myös niihin, jotka haluavat harjoittaa uskontoaan perinteisellä tavalla ja uskoa ei-rationaalisiin asioihin. Jos kaikille opetetaan samaa sekulaarista mallia uskontoihin, moniarvoisuus kaventuu -ei kasva.

        Ironista kyllä, monesti juuri ne tahot, jotka liputtavat "moninaisuuden" puolesta, ajavat kouluihin tätä katsomuksellista yhteiskulttuuria.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Kenties ei pyri, mutta tekee sitä käytännössä.

        Sekularistien perinteinen argumenttihan on ollut, että julkisen tilan (kuten koulun) tulisi olla "neutraali". Mutta neutraalius ei ole arvovapaata.

        "Neutraalius" määritellään käytännössä vallitsevan sekulaarin humanismin kautta. Kun sanotaan, että opetetaan "vain faktoja", oletetaan, että on olemassa konsensus paitsi siitä, mitkä asiat ovat merkityksellisiä faktoja usein myös siitä mitkä ovat faktoja.

        Neutraalius on metatason arvovalinta -aina. Se on päätös siitä, mitkä arvot saavat näkyä ja mitkä pitää piilottaa. Se on päätös siitä, mitkä arvot ovat hyväksyttyjä ja mitkä vähemmän hyväksyttyjä.

        Rehellisessä keskustelussa pitäisi lopettaa termin "neutraali" käyttö ja puhua suoraan sekulaarista monismista tai liberalistisesta arvopohjasta.

        Se, mitä kutsumme neutraaliudeksi, on nimittäin vain tämän hetkisen valtavirran nimi. Se tuntuu "neutraalilta" vain niille, jotka jakavat kyseiset arvot. Niille, jotka seisovat sen ulkopuolella, se näyttää aggressiiviselta ideologialta.

        Kun uskonnollinen sisältö poistetaan koulusta, tilalle ei tule tyhjiö, vaan sekularistinen maailmankuva, jota sinänsä voidaan pitää omana uskomusjärjestelmänä.

        Konkreettinen esimerkki... Jos koulu poistaa ruokarukouksen tai suvivirren "yhteisöllisyyden" nimissä, yhteisö ei palaa johonkin luontaiseen nollatilaan. Koulu tekee aktiivisen valinnan siitä, että uskonnollinen ilmaisu on jotain, joka kuuluu vain yksityisyyteen, ei julkiseen tilaan.

        Jos elämänkatsomustieto muuttuu pakolliseksi kaikille, se lakkaa olemasta vaihtoehto ja muuttuu valtiolliseksi normiksi. Kuten jo tapahtuu, aletaan korostaa yhtä "tieteellistä" tai "rationaalista" suhtautumista uskontoihin.

        Tämä on loogisesti epäjohdonmukaista. Jos uskonnonvapaus on jakamaton oikeus, se pätee myös niihin, jotka haluavat harjoittaa uskontoaan perinteisellä tavalla ja uskoa ei-rationaalisiin asioihin. Jos kaikille opetetaan samaa sekulaarista mallia uskontoihin, moniarvoisuus kaventuu -ei kasva.

        Ironista kyllä, monesti juuri ne tahot, jotka liputtavat "moninaisuuden" puolesta, ajavat kouluihin tätä katsomuksellista yhteiskulttuuria.

        Ps. En puolusta uskonnon opetusta koulussa lainkaan. Mutta en kannata myöskään sen korvaamista valtiollisella elämänkatsomustiedolla. Kumpikaan ei kuulu kouluun muutoin kuin kenties historian tai filosofian aihepiirinä.


    • Anonyymi00012

      jos kouluissa saa uskontoja opettaa valinnaisena kuuluu olla aku ankka !!!

    • Anonyymi00013

      Miljoonia vuosia ihmisevoluutiota vain, että sun kaltanen apina voi syntyä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      109
      957
    2. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      117
      957
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      52
      671
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      34
      659
    5. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      49
      562
    6. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      5
      541
    7. Miten tästä pääsee

      Ikinä ylitse?
      Ikävä
      59
      508
    8. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      43
      495
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      19
      486
    10. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      47
      469
    Aihe