PEDON MERKKI JA SUNNUNTAI

Anonyymi-ap

Niin on, tää paholaisen historian suurimmista ja ikävä kyllä onnistuneimmista petoksista ja eksytysoperaatioista. Sunnuntai on alun perin ollut aurinkopalvontakultin pyhäpäivä, joka on alkanut jo satoja vuosia eKr. Johtuen siitä että juuri tänäpäivänä aurinko oli jonkinlaisessa konjuktiossa jonkun toisen taivaan kappaleem kanssa. Sunday, Sonntag, myös sun-nuntai tulee kaikki aurinkopäivästä. 200 luvulla aurinkokultti Mitrakultin nimellä valloitti Rooman valtakunnan, ja näin ollen myös aurinkopäivä.
300-luvun alussa kun Roomassa oli käynnissä kalenteriuudistus, jonka tarkoituksena oli mm. siirtyä virallisesti käyttämään 7-vuorokautista viikkokalenteria, aurinkopäivästä(nyk.sunnuntai) tehtiin Rooman valtakunnan yleinen pyhäpäivä. Samoihin aikoihin keisari oli pohtimassa mitkä nimet hän päiville antaisi, Rooman piispa Sylvester tällöin teki oman ehdotuksensa jossa hän oli nimennyt viikon seitsemännen päivän sapatiksi ja viikon ekan Herran päiväksi ja muut päivät oli ferioita. Paavin ehdotus ei mennyt läpi, mutta sitä ruvettiin käyttään Katolisessa kirkossa.
Pian senjälkeen kun aurinkopäivä oli tehty Rooman yhteiskunnan pyhäpäiväksi, paavi Sylvester myös teki muutoksen kirkon oppeihin, julistaen että nyt ei enää vietetäkään sapattia vaan Herran päivää, joka oli hänen nimityksensä aurinkopäivälle. Luultavasti tarkoituksena oli saada kirkolle enemmän valtaa ja suosiota roomalaisten silmissä ja alkaa viettää pyhänä samaa päivää mitä Rooman valtakunnassakin pyhänä pidettiin. Sunnuntain juuret on tässä. Tätä seurasi jonkinajan päästä se, että toisinajattelijoita eli Jumalan uskollisia, jotka viettivät sapattia alettiin ankarasti vainota.
Tämä toistuu myös aivan lopussa kun maailmaan tulee sunnuntainviettoon pakottavat lait ja kaikkia aletaan pakottamaan ottaan pedon merkki, eli viettämään pyhänä pedon päivää, aurinkopäivää.

0

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

        Jos joskus kohtaatte?
        Ikävä
        127
        1279
      2. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        80
        1164
      3. haluaisin paljastaa

        Kuka tämä :/ on
        Ikävä
        77
        641
      4. Taiteiden yö

        Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
        Kuhmo
        9
        588
      5. Hyvää yötä kaipaamalleni

        Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
        Ikävä
        20
        553
      6. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        47
        523
      7. Mikä kaivatussasi

        on pahinta?
        Tunteet
        44
        495
      8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

        Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
        Ikävä
        115
        469
      9. Mikä herkku

        Kaivattusi On? 😁
        Ikävä
        41
        462
      10. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        17
        460
      Aihe