PEDON MERKKI JA SUNNUNTAI

Anonyymi-ap

Niin on, tää paholaisen historian suurimmista ja ikävä kyllä onnistuneimmista petoksista ja eksytysoperaatioista. Sunnuntai on alun perin ollut aurinkopalvontakultin pyhäpäivä, joka on alkanut jo satoja vuosia eKr. Johtuen siitä että juuri tänäpäivänä aurinko oli jonkinlaisessa konjuktiossa jonkun toisen taivaan kappaleem kanssa. Sunday, Sonntag, myös sun-nuntai tulee kaikki aurinkopäivästä. 200 luvulla aurinkokultti Mitrakultin nimellä valloitti Rooman valtakunnan, ja näin ollen myös aurinkopäivä.
300-luvun alussa kun Roomassa oli käynnissä kalenteriuudistus, jonka tarkoituksena oli mm. siirtyä virallisesti käyttämään 7-vuorokautista viikkokalenteria, aurinkopäivästä(nyk.sunnuntai) tehtiin Rooman valtakunnan yleinen pyhäpäivä. Samoihin aikoihin keisari oli pohtimassa mitkä nimet hän päiville antaisi, Rooman piispa Sylvester tällöin teki oman ehdotuksensa jossa hän oli nimennyt viikon seitsemännen päivän sapatiksi ja viikon ekan Herran päiväksi ja muut päivät oli ferioita. Paavin ehdotus ei mennyt läpi, mutta sitä ruvettiin käyttään Katolisessa kirkossa.
Pian senjälkeen kun aurinkopäivä oli tehty Rooman yhteiskunnan pyhäpäiväksi, paavi Sylvester myös teki muutoksen kirkon oppeihin, julistaen että nyt ei enää vietetäkään sapattia vaan Herran päivää, joka oli hänen nimityksensä aurinkopäivälle. Luultavasti tarkoituksena oli saada kirkolle enemmän valtaa ja suosiota roomalaisten silmissä ja alkaa viettää pyhänä samaa päivää mitä Rooman valtakunnassakin pyhänä pidettiin. Sunnuntain juuret on tässä. Tätä seurasi jonkinajan päästä se, että toisinajattelijoita eli Jumalan uskollisia, jotka viettivät sapattia alettiin ankarasti vainota.
Tämä toistuu myös aivan lopussa kun maailmaan tulee sunnuntainviettoon pakottavat lait ja kaikkia aletaan pakottamaan ottaan pedon merkki, eli viettämään pyhänä pedon päivää, aurinkopäivää.

5

211

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei sunnuntailla ole liitekohtaa Raamatun mainitsemalle pedon merkille. Se on adventistien keksimä oppi.

      • Anonyymi00005

        Sunnuntai on keksitty pyhäksi.

        1234567---


    • Anonyymi00002

      Höpö uskomukset hölmöläisille. Hah. Mihin tarvitsette niitä.
      Ei Jeesus perustanut ei halunnyt uskontoja ei palvontaa.
      Jeesus oli maan ulkopuolelta edustyneistä maasta miljardeja vuosia edellä meitä
      Opetti miten tulee elää jotta pääsee parempaan paikkaan jatkamaan.
      Uskonnot vue harhaan .
      Uskovaiset vouhotus ovat tyhmiä ja kaheleita.

    • Anonyymi00003
    • Anonyymi00004

      Kuusi päivää hommia ja sitten lepopäivä. Sama miksi sitä nimitetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1059
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      774
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      634
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      482
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      425
    7. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      399
    8. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      33
      396
    9. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      43
      384
    Aihe