On riittämiin vasemmiston säätämää yrittäjävihamielistä lainsäädäntöä

Anonyymi-ap

Keskustan tukema Rinteen-Marinin punaviherhallitus muovasi YEL:stä pakkomaksujärjestelmän, joka asetti pienten yritysten tulevaisuuden vaakalaudalle. Sinänsä YEL on vain kirsikka kakun päällä, sillä Suomessa on riittämiin vasemmiston säätämää yrittäjävihamielistä lainsäädäntöä.

Yrittäjät kantavat Suomessa valtavan vastuun työstä, kasvusta ja hyvinvoinnista. He luovat työpaikkoja, palveluita ja uskoa tulevaan, ja maamme pienissä pitäjissä yritysten merkitys vain korostuu. Pidän tärkeänä, että yrittämistä arvostetaan eikä sille luoda esteitä.

Siksi yrittäjien eläkevakuutusta muutetaan nyt reilummaksi. Haluamme rakentaa järjestelmän, joka ottaa huomioon pk-yrittäjien erilaiset elämäntilanteet ja yritystoiminnan todellisuuden. Varsinkin pienituloisimmille yrittäjille tämä tarkoittaa tuntuvasti kevyempää maksutaakkaa. Jos yrittäjä valitsee nykyisen mallin, työtulon on oltava vähintään 50 prosenttia todellisista tuloista. Näin eläketurva kertyy nykyistä vakaammin ja ennakoitavammin.

Samalla säilyy mahdollisuus vahvempaan eläketurvaan niille yrittäjille, jotka haluavat maksaa enemmän ja kerryttää itselleen korkeampaa turvaa tulevaisuutta varten. Yrittäjän valinnanvapaus on olennaista, kun eläkkeen kerryttäminen on pakollista.

10

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Niin, alivakuuttaminen maksaa 2026 arviolta 600 miljoonaa, 2027 ehkä 800 miljoonaa ja nää käikki veronmaksajien piikkiin

    • Anonyymi00002

      Mistä muuten kopioit?

    • Anonyymi00003

      Yle vero yrittäjille kun liikevaihtoa riittävästi 3000 € vuosi.
      Pöljä demari laki.

      • Anonyymi00004

        Mites yle-vero liittyy tähän eläkeaiheeseen?


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Mites yle-vero liittyy tähän eläkeaiheeseen?

        3000 € vuosi on suuri Yleveroksi, jonka demarit rustasi.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        3000 € vuosi on suuri Yleveroksi, jonka demarit rustasi.

        Orpon-Purran hallitus ei ole saanut järjetöntä lakia muutetuksi, kun asia ei sitä kiinnosta pätkääkään.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Orpon-Purran hallitus ei ole saanut järjetöntä lakia muutetuksi, kun asia ei sitä kiinnosta pätkääkään.

        Kyllä saisi kiinnostaa, ihan järjettömän pöljä demari tekele 3000 euroa Tv-vero.
        AY liittojen konttorissa ei maksa mitään. Myös demarit laittoi että maatalous maksaa 3000 €, vaikkei nyt lehmät telkkaria katso.


    • Anonyymi00008

      Luonnolliset henkilöt ja elinkeinotoimintaa tai maataloutta harjoittavat yhteisöt maksavat yleisradioveroa. Yle ei ole poliittisesti sitoutumaton, mikä näkyy monikulttuurisuuden tukemisessa ja sen ei pitäisi kuulua Yle:n kuvioihin. Toiseksi vaalien alla EU:ta vastustavat puolueet eivät saa samanlaista kohtelua kuin sitä kannattavat puolueet.

      Yleisradiovero ei vastaa minkään yrityksen tarkoitusta, koska yrityksessä ei ole ollenkaan televisiota (tai kuitenkin vain harvassa) jo syystä, että muuten jäisivät työt tekemättä. On kohtuutonta maksaa näin heikkolaatuisesta palvelusta puhumattakaan, jos sitä ei käytä.

      • Anonyymi00009

        Ehkä enemmän kontrollia yrityksittäin. Esimerkiksi parturit ja kuntosalit saattavat soittaa radiosta musiikkia samalla, kun itse tai asiakkaansa tekevät työtä.


    • Anonyymi00010

      ernsin olisi kai makdettava entiseti pankkielat tuottoina takaisin jotta saisi uutta vellkaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      522
      2470
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2197
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2148
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1440
    5. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1313
    6. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      99
      1302
    7. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1091
    8. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      86
      1074
    9. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      8
      1066
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe