Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita.
1. Kor. 15:29
Mitä muutoin ne, jotka kastattavat itsensä kuolleitten puolesta, sillä saavat aikaan? Jos kuolleet eivät heräjä, miksi nämä sitten kastattavat itsensä heidän puolestaan?
1. Kor. 15:29
Mitä muutoin ne, jotka kastattavat itsensä kuolleitten puolesta, sillä saavat aikaan? Jos kuolleet eivät heräjä, miksi nämä sitten kastattavat itsensä heidän puolestaan?
Vastaukset 157
Vanhimmat
Matt.28
16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän mennä.
17 Ja kun he näkivät hänet, niin he kumartaen rukoilivat häntä, mutta muutamat epäilivät.
18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni KASTAMALLA heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Paavali ei ollut paikalla kun Jeesus antoi kastekäskyn oikeille hänen kanssaan eläneille apostoleille.
Paavalilla oli mahdollisuus soveltaa erilaisia uusia omia oppejaan käytäntöön.
Paavalismi oli yksi kristinuskon alalahko Korintossa, josta se sitten levisi muuallekin.
1. Kor. 1:12
Tarkoitan sitä, että yksi teistä sanoo: "Minä olen Paavalin puolta", toinen: "Minä Apolloksen", joku taas: "Minä Keefaan", joku vielä: "Minä Kristuksen".
1.Kor.9:2
Jos eivät muut pidäkään minua apostolina, teidän apostolinne ainakin olen.
Niitä Jeesuksen tuntijoita ja Paavalin peesaajia riittäää joka lähtöön.
Ap. t. 19:15 "mutta paha henki vastasi heille sanoen: "Jeesuksen minä tunnen, ja Paavalin minä tiedän, mutta keitä te olette?"
Korneliuksen perhekunta kastettiin, ja Kornaliuksen perheestä Sana todistaa: Nyt olemme siis tässä kaikki Jumalan edessä, kuullaksemme kaiken, mitä Herra on käskenyt sinun puhua. Siis koko Korneliuksen perhekunta, joka tuli uskoon, ymmärsi puhutun sanoman.
Lyydian uskoon tulosta on kirjoitettuna: jumalaapelkääväinen nainen, oli kuulemassa; ja Herra avasi hänen sydämensä ottamaan vaarin siitä, mitä Paavali puhui. Ja kun hänet ja hänen perhekuntansa oli kastettu, pyysi hän meitä sanoen: "Jos te pidätte minua Herraan uskovaisena, niin tulkaa minun kotiini ja majailkaa siellä". Ja hän vaati meitä.
Myöhemmin Paavali palaa Lyydian kotiin: he lähtivät vankilasta ja menivät Lyydian tykö; ja nähtyään veljet ja rohkaistuaan heitä he lähtivät pois. Paavali tapasi Lyydia kotona veljiä, ei pikkulapsia, eikä pikkulasia kutsuta veljiksi-
Paavali kertoi kastaneensa Stefanaan perhekunnan: minä kehoitan teitä, veljet: te tunnette Stefanaan perhekunnan ja tiedätte, että se on Akaian ensi hedelmä ja että he ovat antautuneet pyhien palvelukseen. Stefanaan perhe toimitti diakonin palvelusta. Pikkulapsetko toimivat diakoneina?
Luukas kirjoittaa vanginvartijan uskoontulosta: he puhuivat Jumalan sanaa hänelle ynnä kaikille, jotka hänen kodissansa olivat. Ensinnäkin, jää arvailujen varaan, ketkä asuivat samassa kodissa tai asunnossa kuin vanginvartija. Olivatko kodin asukkaat Rooman virkamiehiä? vei heidät kotiansa, ja valmisti heille pöydän, ja iloitsi, että hän koko huoneensa kanssa tuli Jumalan päälle uskovaiseksi.
Ennen uskoon tuloa vanginvartija asunnossa olleet kuulivat evankeliumin Sanan ja vasta uskoon tulleet kastettiin. Uskoon tulon saattoi todeta. Aivan pieni lapsi ei kykene edes puhumaan, saatikka todistamaan millään tavoin uskostaan.
Olisit vain mennyt töihin, tienaamaan omin käsin vuokraluukkuun euroja!
Näin nillittää tyhjäntoimittaja.🎃👎
Paavalille ei kukaan uskaltanut sanoa vastaan.
Fil. 3:4
vaikka minulla on, mihin luottaa lihassakin. Jos kuka muu luulee voivansa luottaa lihaan, niin voin vielä enemmän minä,
1. Kor. 9:26
Minä en siis juokse päämäärättömästi enkä nyrkkeillessäni huido ilmaan.
1. Kor. 14:34
naisten tulee olla vaiti seurakunnan kokouksissa. Heidän ei ole lupa puhua, vaan heidän on oltava kuuliaisia, niin kuin lakikin sanoo
Paavali tarjosi eväät monelle harhaoppiselle uskonlahkolle
Room. 3:7
Sillä jos Jumalan totuus tulee minun valheeni kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?
On arvioitu, että Paavalin puheista 80 % on kelvollista opetusta, mutta sinne sekaan on laitettu 20 % valheellisuuksia.
Joten Paavalin opit tulee verrata muiden opetuksiin, eikä nielaista purematta kaikkea, mitä on lausuttu.
Ap. t. 17:11
Nämä olivat jalompia kuin Tessalonikan juutalaiset; he ottivat sanan vastaan hyvin halukkaasti ja tutkivat joka päivä kirjoituksia, oliko asia niin.
Vanha Testamentti on kuitenkin Kristillisen uskon perusta, johon kaikki uudet opit pitää verrata.
Luuk. 16:31
Mutta Aabraham sanoi hänelle: 'Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös'."
Joh. 5:46
Jeesus: "Sillä jos te Moosesta uskoisitte, niin te uskoisitte minua; sillä minusta hän on kirjoittanut.
Mooseksella oli Pyhä Henki.
Jes. 63:11
Silloin hänen kansansa muisti muinaisia päiviä, muisti Moosesta: Missä on hän, joka toi heidät ylös merestä, heidät ynnä hänen laumansa paimenen? Missä on hän, joka pani tämän sydämeen Pyhän Henkensä.
Ei pidä paikkaansa: "Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta "
Paavalihan VAROITTAA sijaiskasteista:
"Mitä muutoin ne, jotka kastattavat itsensä kuolleitten puolesta, sillä saavat aikaan? Jos kuolleet eivät heräjä, miksi nämä sitten kastattavat itsensä heidän puolestaan?"
Lapsikaste on verrattavissa tuollaiseen kasteeseen, jossa sivullinen yrittää pelastaa toista. Niistä ei ole mitään hyötyä.
Siinä taas uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa -noidan EPÄTOIVOINEN yritys! Jeesus käski kastamaan eläviä, ei kuolleita.
Sivullinen ei kasteessa pelasta vaan Jumala pelastaa
Jenkkilahkojen yhteinen kastelaki on kirjattu Mormonin kirjaan, Moroni, luku-8
Pienten lapsien vanhempia uhataan kuolemalla ja helvetillä, jos he aikovat viedä lapsensa kastettavaksi kristityiksi.
Paavali ei harjoita sijaskasteita.
Vain uudestikastajat tekevät niitä
Paavali oli Korinton seurakunnan auktoriteetti, jota piti totella.
Muuten nyrkki heilahti.
1. Kor. 9:26
Minä en siis juokse päämäärättömästi enkä nyrkkeillessäni huido ilmaan.
Paavali ei pelännyt edes esivaltaa, koska nautti Roomanvallan suojeluksesta.
Ap. t. 22:29
Ne, joiden oli määrä kuulustella Paavalia, jättivät hänet heti rauhaan, ja komentaja pelästyi, kun havaitsi sidottaneensa Rooman kansalaisen.
Paavali valehteli, ettei Jumala ole lähettänyt häntä kastamaam.
Paavali ei ollut oikea apostoli, vaan itse itsensä apostoliksi julistanut tekeytyjä.
Aloittaja, missä Korinto sijaitsi?
Kreikan Korintossa siihen aikaan oli yleinen tapa, että miehet vetivät ooppiumipiippua ja puhuivat sekavia.
1. Kor. 14:19
Jotta voisin opettaa muitakin, haluan seurakunnassa silti puhua mieluummin viisi ymmärrettävää sanaa kuin tuhansia hurmoskielen sanoja.
1. Kor. 14:9
Samoin tekin: jos ette kielellänne saa esiin selvää puhetta, kuinka voidaan sellainen puhe ymmärtää? Tehän puhutte silloin tuuleen.
Korintossa Paavali tekeytyi sekä apostoliksi että Juutalaisten nasiiriksi.
Tosin Johannes Kastaja oli viimeinen oikea nasiiri.
1. Kor. 9:2
Jos eivät muut pidäkään minua apostolina, teidän apostolinne ainakin olen.
Ap. t. 18:18
Paavali viipyi Korintissa vielä jonkin aikaa. Sitten hän hyvästeli veljet ja lähti purjehtimaan kohti Syyriaa yhdessä Priscillan ja Aquilan kanssa. Hän oli Kenkreassa leikkauttanut hiuksensa, koska oli antanut uhrilupauksen*. [Kysymys on Vanhan testamentin lupauskäytännöstä, ks. 4. Moos. 6.
Nuori Timoteus oli kolmannen polven kristitty ja oli kastettu kristityksi jo lapsena (brephoksena).
Sen lisäksi Paavali ympärileikkasi hänet.
Ap. t. 16:3
Paavali halusi ottaa Timoteuksen matkalle mukaan, ja siksi hän ympärileikkasi tämän.
Paavalissa oli paha henki.
2. Kor. 12:8
Sentähden olen minä kolmasti Herraa rukoillut, että hän läksis minusta.
Ap. t. 26:10
Niinkuin minä myös tein Jerusalemissa, ja salpasin monta pyhää vankihuoneisiin, kuin minä ylimmäisiltä papeilta olin saanut vallan; ja kuin he tapettiin, mielistyin minä heidän tuomioonsa.
Miksi VALEHTELET?
"Nuori Timoteus oli kolmannen polven kristitty ja oli kastettu kristityksi jo lapsena (brephoksena)."
Raamattu ei kero tuollaisesta mitään.
Se että Raamattu ei sitä kerro, ei tee siitä valhetta
Raamatussa ei ole mitään tämänkaltaista kastetta, ei ole vaikka koko elämäsi ja täältä ikuiseen ja takaisin väittelit:Ennen kastetta pappi kysyy vanhemmilta, haluavatko he, että lapsi kastetaan kristilliseen uskoon. Pappi voi myös sopia vanhempien kanssa, että kysymyksen sijaan pappi toteaa asian. Vanhemmilta ja kummeilta kysytään myös, haluavatko he huolehtia lapsen kristillisestä kasvatuksesta.
Tämän jälkeen pappi tekee ristinmerkin lapsen otsaan ja kaikki läsnä olevat rukoilevat yhdessä lapsen puolesta.
Rukouksen jälkeen seuraa raamatunlukua ja papin puhe. Puheessa voivat olla mukana ne asiat, joista vanhemmat ja pappi ovat ennen ristiäisiä keskustelleet.
Varsinainen kastetoimitus tapahtuu kastemaljan äärellä. Vesi kaadetaan kastemaljaan ennen toimituksen alkua tai juuri ennen kastamista. Kastaminen alkaa Raamatun lukemisella ja uskontunnustuksella.
Kasteessa pappi kastelee lapsen pään kolme kertaa vedellä, sanoo lapsen nimen sekä sanat: "Minä kastan sinut Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen." Tämän jälkeen lapsi siunataan niin, että pappi sekä vanhemmat ja kummit asettavat kätensä lapsen pään päälle.
Kasteen jälkeen voidaan sytyttää kastekynttilä. Lopuksi rukoillaan vielä yhdessä ja lauletaan yleensä virsi.
Et löydä Jumalan ilmoituksesta luterilaisen kirkon kastekaavaa, etkä kastemaljaa, et kolme kertaa pään valelua, et kummeja, et vanhempien suostumusta kasteeseen.
Kristillinen kaste ei ollut käytössä apostolien eläessä, vaan vasta heidän lähtönsä jälkeen otettiin käyttöön kristillinen kaste. Mikä pidättää olivat alkuseurakunnan apostolit ja seurakunnan pylväät, Pietari ja Johannes ja Jaakob.
Ja nyt te tiedätte, mikä pidättää, niin että hän vasta ajallansa ilmestyy.
Sillä laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa; jahka vain tulee tieltä poistetuksi se, joka nyt vielä pidättää, Apostolien jälkeen ilmestyi laittomuus ja luopumus Sanasta ja kasteen kautta saatava pelastus, kristillinen kaste. Apostolien aikaan oli käytössä kaste Jeesuksen nimen,
Jumala ei asettanut luonnollista ja katoaa vettä rinnalleen pelastajaksi. Pilkkaat elävää Jumalaa asettamalla veden ja vesikasteen pelastajaksi! Kaste vedessä on uskon apu ja sisäisen muutoksen vahvistus, niin kuin Pietari kirjoitti: pyrkikää juuri sentähden kaikella ahkeruudella osoittamaan uskossanne avuja, avuissa ymmärtäväisyyttä,
Sana kumoaa harhaoppisi:
Minä, minä olen Herra, eikä ole muuta pelastajaa, kuin minä.
Ns. kastekäsky ei antanut vedelle Jumalan asemaa! Minä, Herra, se on minun nimeni, minä en anna kunniaani toiselle enkä ylistystäni epäjumalille.
Toinen kaste alkoi muotoutua heti Jerusalemin vanhinten ja Jeesuksen valitsemien apostolien kuoltua. Vähitellen Kristuksen opin sijaan, opin jossa Jumalan valtakuntaan astuttiin parannuksen teon kautta yhdestä ainoasta portista, Jeesus-ovesta, tuli sakramentit eli pakanarituaalit ja oppi, jossa ei enää Jeesus ollutkaan ovi Taivasten valtakuntaan, vaan Jeesuksen sijaan Taivasten valtakunnan porteiksi kirkko oli pystyttänyt omat ovensa, sakramentit.
Ei niin, Jumala peastaa veden kautta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
kyllä, se on totta
Alussa kaikki kastetut perheet olivat Juutalaisia, jotka tunsivat kirjoitukset ja hengelliset asiat.
Vanha liitto alkoi kun pojat ympärileikattiin 8 pv. ikäisenä vauvana ja tytöistä piti uhrata kaksi kyyhkysenpoikasta syntiuhrina.
Uusi liitto alkaa: sekä pojat ja että tytöt, kaste kristuksen omaksi uuden liiton jäseneksi, Jeesus on veriuhri.
Timoteus oli kolmannen polven kristitty ja sai "brephoksena" eli vauvana kasteessa Pyhän Hengen lahjan, joten tunsi Jeesuksen jo silloin.
2. Tim. 3:15
Olet myös jo lapsesta asti tuntenut pyhät kirjoitukset, jotka voivat antaa sinulle viisautta, niin että pelastut uskomalla Kristukseen Jeesukseen.
Jeesuksen järjestys onkin ensin kaste syntien pois pesemiseksi, mukaan lukien perisynnin poistaminen, jotta sydämeen voidaan vuodattaa Pyhä uskon Henki, ja vasta sitten opetus, niin ihminen ymmärtää opetuksen oikein.
Jeesus: Ensin kaste ja vasta sitten käskyjen ja lakien opetus, kun sen aika tulee.
Matt.28
19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni KASTAMALLA heidät Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20 JA OPETTAMALLA heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Miksi jatkat valehteleimista?
Timoteusta ei kastettu vauvana, vaan hänen uskovainen äitinsä ja isoäitinsä opettivat Timoteuksen tuntemaan Jeesuksen:
2. Tim 3
"Olet myös jo lapsesta asti tuntenut pyhät kirjoitukset, jotka voivat antaa sinulle viisautta, niin että pelastut uskomalla Kristukseen Jeesukseen. Jokainen pyhä, Jumalan Hengestä syntynyt kirjoitus on hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi ja kasvatukseksi Jumalan tahdon mukaiseen elämään."
Se, että jumalaton, ties vaikka homopappi, liruttelee vettä avuttoman vauvan päähän, niin ettei vauva voi mitenkään puolustautua ja säilyttää oikeutta uskonnon vapauteen, ei ole kaste laisinkaan, vaan perkeleen teko ja taikuutta ja ihmisten pahuutta puolustuskyvytöntä vauvaa kohtaan.
Pietari EI KÄSKENYT mennä repimään äitIen tisseillä vauvoja kastettavaksi, vaan Pietari sanoi: "ottakaa itse kukin kaste"
Ennen kastetta piti kääntyä. Yhtään jumalatonta ei kastettu.
Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen,
SINÄ VALEHTELET!. LUTERILAINEN KASTE EI OLE HENKILÖKOHTAINEN KÄÄNTYMINEN JUMALAN PUOLEEN. LUTERILAISESSA KASTEESSA KASTETAAN SAATANAN NIMEEN, EI HERRAN JEESUKSEN NIMEEN.
Oman kansasi että pakanain käsistä, joitten tykö minä sinut lähetän
avaamaan heidän silmänsä, että he kääntyisivät pimeydestä valkeuteen ja saatanan vallasta Jumalan tykö ja saisivat uskomalla minuun synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa.'
Luterilainen, olet täynnä valhetta!
Sana ei mainitse yhdenkään vauvan kastetta. Kaikki, jotka kastettiin nimeltä mainiten, olivat aikuisia!
-Jeesus oli noin kolmenkymmenen vuoden vanha
-Hoviherra oli herra, aikuinen mies
-miehet ja naiset tarkoittaa aikuista
-Simon oli noita ja aikuinen, kykeni tekemään päätöksiä
-Kornelius oli sadanpäämies, mies
-Paavali oli aikuinen ja pysyi ratsastamaan
-Lyydias oli kauppias, vain aikuiset toimivat purppuranmyyjinä
-Krispus oli esimies, aikuinen
-vanginvartija oli aikuinen, eihän Rooma palkannut lapsia vankeja vartioimaan
Luterilaisuus perustuu oletuksiin!
Eikä yhtään suomalaisen kastetta
Jätätkö nyt suomalaisetkin kastamatta??
ukastajalässyttäjä vikisee yöllä
Pietari mainitse lapset erikseen
Luehan tarkemmin
Raamatun käyttämä sana lapsesta "brephos".
Samaa sanaa käytetään myös syntymättömästä lapsesta eli sikiöstä.
Syntinen olin jo syntysssäni, synnin alle siinnyt äitini kohtuun.
Thayer's Greek Lexicon
Sana
Translitteroitu
Strongin koodi 1025
βρεφος
brephos bref'-os
Sanan tausta
Sanaluokka
of uncertain affin.
subst. (neut.)
King James Version käännökset sanasta
AV-babe 5, child 1, infant 1, young child 1
Merkitys
1) an unborn child, embryo, a foetus
2) a new-born child, an infant, a babe
Luterilainen kirkko on korottanut itsensä Jumalaksi! Luterilainen valehtelee ja pilkkaa Jumalaa sanoessaan: "Lapsena tai aikuisena mutta Kristukseen ja hänen kuolemaansa meidät kastetaan".
Ketään ei voi kastaa Kristukseen, ei minkään kaltaisella kasteella tai sakramentilla. Kaste Kristukseen on kaste Hänen kuolemaansa.
Jeesus kuoli pari tuhatta vuotta taaksepäin, niin myös jokaisen vanha ihminen ristiinnaulittiin pari tuhatta vuotta sitten: tiedämme sen, että meidän vanha ihmisemme on hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin, niin ettemme enää syntiä palvelisi;
Siis Jeesusta ei hukutettu pariin litraan vettä, eikä Jeesus kuole joka ikinen kerta kun pappi valuttaa vettä pikkulapsen tahi ani harvoin ymmärryksessä olevan ihmisen päähän!
Ei sinun vikinääsi kukaan usko
Kristusken kuolemaan meidät kastetaan
Kristittyjen perheiden lapset (brephokset) oli titenkin kastettu kun oli menossa jo kolmas kristittyjen sukupolvi.
Lapsilta kasteen estävät Jenkkilahkot eivät ole olleet koskaan tervettä kristinuskoa.
Ne kannattaa kiertää kaukaa ja niistä pitää varoittaa lähimmäisiä.
Raamatun mukaan kun pakanoiden täysi lukumäärä on tullut sisälle Jumalan valtakuntaan, niin Saatana lahkoapureineen heitetään tuliseen järveen. Siksi se käy enää raivoisaa viivytystaistelua yrittäessään estää lapsien kastamisen sisälle Jumalan valtakuntaan.
Lahkoista pitää varoittaa lapsiperheitä.
Ilm. 12:17
Lohikäärmeen raivo yltyi, ja se lähti sotimaan naisen muita lapsia vastaan, niitä, jotka ovat uskollisia Jumalan käskyille ja Jeesuksen todistukselle.
Pietari todisti helluntaipäivän puheessaan: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Käskikö Pietari ottaa kasteen kolmiyhteisen jumalan, isän ja pojan ja pyhän hengen nimeen vai Jeesuksen Kristuksen nimeen?
Entä kehottiko Pietari hakemaan vauvat kasteella? Vai sanoiko Pietari: ottakoon kukin teistä kasteen?
Käskikö Pietari kastaa uskoviksi, vai sanoiko Pietari: tehkää parannus?
Ihmistä ei voi millään kasteella liittää Kristukseen, Kristukseen kastaminen on uskovaksi kastamista. Alkuseurakunta kastoi ainoastaan Jeesuksen nimeen. Pietari, joka tunsi Jeesuksen opetukset, totesi: "Ei kaiketi kukaan voi kieltää kastamasta vedellä näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen niinkuin mekin?"
Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen.
Uskovaksi kastaminen, se on Kristukseen kastaminen, alkoi Jerusalemin vanhinten kuoltua.
Pietari viittaa Jeesuksen nimeen, joka antoi hänelle kastekäskyn ja valtuutti hänet kastamaan Galilean vuorella helatorstaina ennen taivaaseen nousemista,
nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen.
Matt.28:16-20
Tämän päivän kristityt on paljon laajempi ihmisryhmä kuin alkuseurakunnan aikaan, jolloin vain Jeesuksen opetuslapsia kutsuttiin pilkaten kristityiksi . Nykyään suurin osa itseään kristityiksi kutsuvista on maaillman ihmisiä ja Jumalan vihollisia, himojen orjia, avionrikkojia ja ahneita, valhettelijoiita ja Jumalan pilkkaajia, kuten Paaavalii totesi, heissä on jumalisuuden ulkokuori.
Yleisesti hyväksytty uskonnollinen tapa ei muuta luterilaista kastetta Jumalan Sanan mukaiseksi.
Yhä edelleen Sana pysyy vahvana: kaikki, minkä teette sanalla tai työllä, kaikki tehkää Herran Jeesuksen nimessä, kiittäen Isää Jumalaa hänen kauttansa.
Parhami ja Olseni oli kunnon kristittyjä ?
eivät todellakaan olleet
Apostolien tekojen kirja on puhekielen ilmaisuja, lyhenteitä, huudahduksia, sanarjestys voi olle väärä jne.
Oikea ja alkuperäinen kastekäsky ja delegointi kastaa on annettu Jeesuksen käskynä.
Matt.28:16-20
Siksi siinä viitataan Jeesuksen nimeen, kun kasteesta puhutaan.
Kristittyjen Jumala on Kolmiyhteinen Jumala: Isä, Poika ja Pyhä Henki ja he ovat kaikki paikalla kun kristityt kastavat lapsensa kristityiksi Jeesuksen verensuojaan.
Tuohan on vastoin luterilaista opetusta! Eihän ihminen saa tehdä itse mitään. Heidän mielestään Jumala kastaa automaattisesti:
"Pietari todisti helluntaipäivän puheessaan: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen "
Ei vaan tuo on juuri luterilaista opetusta
Ei kannata tulla tänne kirjoittamaan kun et tiedä asioista mitään
hyvin sanottu kyllä
Paavali ei itse suorittanut mitään sijaiskasteita. Niitä teki "jotkut" Paavalin sanojen mukaan. Kristitty seurakunta ei harrasta sellaista
vain mormonit harrastaa niitä