Kenen palkkaa lasketaan ensimmäisenä?
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/125d6edd-a6e9-4afa-9f3f-3c3d2f1a25fa
Lapuan alempiarvoiset
4
166
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Tavalliset työssäkäyvät leimattiin jo ”alempiarvoisiksi” – Seuraukset ovat arvaamattomat
Ihmistyön hinta uhkaa romahtaa ja keskiluokka kutistua merkittävästi. Seurauksia ei liiemmin mietitä. - Anonyymi00002
Kyllä pitäisi alkaa kaikille olla selvää, että entiseen ei ole enää palaamista. Länsimaiden elintaso tulee tippumaan rajusti, samoin työelämässä töitä on ehkä puolelle ihmisryhmälle, joka jollain lailla "elättää" toisen puolen.
Itse oletan tulevaisuuden perustuvan vaihdanta talouteen, jossa suurin voittaja on maaseutu, joilla maata ja metsää.
Teollisuustyö on suurelta osin siirtynyt nyt jo Kiinaan, myöhemmin muihin BRICS-maihin. Länsimaissa keskitytään myymään Kiinan tuotteita toisilleen.
Kiinalta ja Venäjältä on lähitulevaisuudessa odotettavissa energiatuotannon mullistuksia, joka helpottaa "joutoväen" elämään, kun saatavissa on lähes ilmaista energiaa, eikä tämä takia työkään ole niin suuressa arvossa. - Anonyymi00003
Valmet lomauttaa 2400 näin alkuun, joten eipä taida enää lapualaisille riittää työtä jonka tulos myydään ulkomaille. Selvää on, ettei lapualaisilla tule kauaa olemaan rahaa maksaa tuotteiden, saati palveluiden verollista hintaa.
- Anonyymi00004
Me lapualaiset ruvetaan vasemmistolaisiksi ja aletaan vaatia kaikenlaisia sosiaalietuusuuksia. Saa Helsingin herrat ja muut herrat meidät elättää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271279
- 801164
- 77641
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9588- 21566
- 47523
- 44495
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115479- 41462
- 17460