Kirkon oman tilastosivun kirkontilastot.fi mukaan evlut kirkosta väheni 11240 jäsentä tämän vuoden tammi-huhtikuussa. Se on vajaat sata päivässä.
Tilastosivulla on välillä outouksia ja minusta kuukausitason luvut eivät aina näytä järkeviltä. Se kuitenkin tasoittuu ajan myötä, joten tätä voi pitää luotettavana lukuna.
Mitään ennustetta tuosta on turha tehdä, pudotus tulee olemaan vähäisempää kesällä ja huomattavasti suurempaa loppuvuodesta.
2026 1. vuosikolmannes: evlut kirkosta väheni 94 henkeä päivässä
23
242
Vastaukset 23
- Anonyymi00001
Ja vapaa-ajattelijat taputtavat karvaisia käsiään!
Jos ylläpidämme eroakirkosta-palvelua, niin siitä varmaankin voi päätellä että tämä tieto on ilahduttava.
- Anonyymi00013
Ääääh.....korvat särkyy tuon hullun huutajan vuoksi...
- Anonyymi00002
Nyt on paras aika erottaa peruskouluikäisiä kirkon lapsijäsenyydwstä, sillä siten syntyy oikeus valita elämänkatsomustieto uskonnon sijaan.
Eroilmoituksen jälkeen ilmoitus koululle ja - elokuussa eeteehen. - Anonyymi00003
Kuolivat pois. Se on se "suuri ikäluokka" kuolemisvuorossa nyt.
Joo, näin alkuvuodesta eroaminen ja liittyminen ovat suunnilleen samaa tasoa. Maastamuuttoakaan ei juuri ole, joten käytännössä joo kuolleet ja kastetut näkyvät luvussa nyt.
- Anonyymi00004
Taktat on välillä paikallaan.
- Anonyymi00005
Faktat eikä tiktokpätkät.
- Anonyymi00006
On varma, että tekoäly
eikä edes sitä tarvita
työntää Msalon numeroseurannan roskakoriin
ja myös eroakirkostasivuston
se olisi pitänyt tuotteistaa ja Msalo Karsima olisivat saaneet rahaa handuun
se on vaan tuo takapajusosdemia joka haittaa suomalaisia akateemisia
köyhtymään sairauskorvausten ja asumistukirahojen kerääjäksi
jo opiskeluaikana passivoi niitä opintotuella - Anonyymi00007
Yli yksitoista tuhatta jo nyt.
- Anonyymi00008
Rädäsellevilttuikuyhdistys on aikasarjantoistaja ja kuihtuu pois
Tekoäly syö - Anonyymi00009
Välillä vain vaktaa
- Anonyymi00010
Väliaikatietoja.
- Anonyymi00011
Tämä palstalla postauksia häiriköivä kuusipää käyttää tiettyjä sanontoja vuosien takaa
"Etäisesti suomen kieltä muistuttavaa kirjoitusta, mutta vaikea ymmärtää mitä sanot."
Silloin se ikään kuin puolusti vapareita?
Onko joku vapareista ulostettu puolihullu kostaja? Eli siis eiuskovainen , mutta neniinsä saanut?- Anonyymi00012
Tällaiset ovat luonnossa tietty paljon vaarallisempia koska niillä ei ole motiivia muuta kuin kosto
Ne eivät edistä mitään kuten uskontoa
Politiikkapalstat ovat täynnä näitä mielenvikaisia millä en tarkoita että niitä on yhdellä twitter tms palstalla monta vaan että niitä on joka paikassa ainakin yksi. Jotkut luulevat häirikön käyvän keskustelua vaikka se käy painia mielenhäiriönsä kanssa Jos tarkoitat tätä "komusossudemla"-kirjoittajaa, jonka mielestä va-liitto tukee mm. pakkoruotsia, Venäjän hyökkäystä Ukrainaan ym, niin juurikaan tietoa ei ole. Joskus hän kertoi ettei tiennyt joitakin vuosia sitten vapaa-ajattelijoista mitään.
Triggeröityy avainsanoista, eikä häntä saa varsinaisesti keskustelemaan mistään, vaan jos kaksi asiallista viestiä tulee, niin kolmannessa jo palaa samaan vanhaan jauhantaansa.
Mistä homma lähti, sitä emme saa kai koskaan selville.- Anonyymi00014
jori.mantysalo kirjoitti:
Jos tarkoitat tätä "komusossudemla"-kirjoittajaa, jonka mielestä va-liitto tukee mm. pakkoruotsia, Venäjän hyökkäystä Ukrainaan ym, niin juurikaan tietoa ei ole. Joskus hän kertoi ettei tiennyt joitakin vuosia sitten vapaa-ajattelijoista mitään.
Triggeröityy avainsanoista, eikä häntä saa varsinaisesti keskustelemaan mistään, vaan jos kaksi asiallista viestiä tulee, niin kolmannessa jo palaa samaan vanhaan jauhantaansa.
Mistä homma lähti, sitä emme saa kai koskaan selville.Sotket tahallaai omaksi haitaksesi täällä
En tarkoita vaan sitä joka aloittelee turha-aloituksia jäsenmääristä
Se käyttää ilmaisuja alistamiseen kuten junteilla on tapana. Se on sairas ja luonnossa vaarallinen
Ei siis aja uskontoa eikä mitään muuta kuin häiriköi. Ihannkuin sillä olisi kana kynittäbänä Valiiton linjan kanssa?
Vaparit ovat Ylikosken jne kautta Ukrainan syöjiä se on ihan toinen bisnes
Ykosken henk koht. kaverit toimivat Naapuriseurassa Anonyymi00014 kirjoitti:
Sotket tahallaai omaksi haitaksesi täällä
En tarkoita vaan sitä joka aloittelee turha-aloituksia jäsenmääristä
Se käyttää ilmaisuja alistamiseen kuten junteilla on tapana. Se on sairas ja luonnossa vaarallinen
Ei siis aja uskontoa eikä mitään muuta kuin häiriköi. Ihannkuin sillä olisi kana kynittäbänä Valiiton linjan kanssa?
Vaparit ovat Ylikosken jne kautta Ukrainan syöjiä se on ihan toinen bisnes
Ykosken henk koht. kaverit toimivat NaapuriseurassaAhaa. En ole lukenut noita aloituksia, niitä tosiaan on kymmenkunta joita hän etusivulla pyörittää.
Sinä olet suurempi ongelma sotkiessasi asiallisiakin aloituksia.- Anonyymi00015
jori.mantysalo kirjoitti:
Ahaa. En ole lukenut noita aloituksia, niitä tosiaan on kymmenkunta joita hän etusivulla pyörittää.
Sinä olet suurempi ongelma sotkiessasi asiallisiakin aloituksia.Se käyttää alistuskonsteja joita juntit käyttävät suomi24 - palstoilla ja on ollut jotenkin valiiton kanssa tekemisissä
Minulle ei kuulu jos se ei häiritsr ketään palstalla sairaalloisena
Minähän vain keskustelen kolikon toisesta puolesta, kerron miten vaikenet asioiden taustoista
Valiitto ei edusta pätkääkään tiedettä vaan juoksee puoskarijuttujen perässä sekä politiikassa että luonnontieteissä
Shitdown k- mikot ovat Valiiton laji Anonyymi00015 kirjoitti:
Se käyttää alistuskonsteja joita juntit käyttävät suomi24 - palstoilla ja on ollut jotenkin valiiton kanssa tekemisissä
Minulle ei kuulu jos se ei häiritsr ketään palstalla sairaalloisena
Minähän vain keskustelen kolikon toisesta puolesta, kerron miten vaikenet asioiden taustoista
Valiitto ei edusta pätkääkään tiedettä vaan juoksee puoskarijuttujen perässä sekä politiikassa että luonnontieteissä
Shitdown k- mikot ovat Valiiton lajiSotket samalla jauhannallasi kaikkia ketjuja. Mitä jos avaisit oman?
- Anonyymi00016
Välitiedote ok.
- Anonyymi00017
Ennustaminen on vaikeaa.
- Anonyymi00018
Antivapari sabotoi ketjuja sekä koko palstaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741660- 231162
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134896Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48538
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32508- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 34414
- 33413
- 16399
- 82398