Hyökkääjän Shahed-drooneista yli 90 prosenttia ammutaan alas

Anonyymi-ap

Venäjä menetti aiemmin vain 12–15 prosenttia Shadeistaan.

Hänen mukaansa Venäjä aikoo kuitenkin sopeutua tilanteeseen asentamalla elektronisen sodankäynnin järjestelmiä itse lennokkeihin ja skaalaamalla suihkukäyttöisiä Geran-3- ja Geran-4-koneita.

Venäjän Shahed-tappiot olivat noin 12–15 prosenttia. Viimeisimmässä dokumentoidussa Venäjän iskussa Beskrestnovin mukaan vain viisi prosenttia Shahed-drooneista pääsi Ukrainan ilmatorjunnan läpi.

Venäjälle kestämätön tilanne kymmeniä tuhansia euroja maksavien Shahed ja Geran droonien tuhoaminen 90 prosenttisesti muutamamien tuhansien eurojen torjuntadrooneilla.

Kun Venäjän suihkukäyttöisten droonien määrä kasvaa, Ukraina tuo myös niihin kymmeniä kertoja edullisemman torjuntakeinon. Lisäksi heillä on myös laseraseet kehitteillä, joiden laukaisukustannukset ovat vain euroja per torjunta, ja torjuntatarkkuus sekä torjuntanopeus nousee uusiin sfääreihin. Hyökkääminen muuttuu koko ajan kalliimmaksi ja sen hyötysuhde huononee.

14

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      noi laaserit on britti tavaraa ei ukraina niitä kehitellyt. Laaseri halpa kunhan se itse laite ei tuhoudu joka on todella kallis, taitaa olla nuo brittien laaserit viellä testaus / kehitysvaiheessa

      • Anonyymi00006

        Ukraina kehittää laseraseita, siitä on ollut jo juttua ainakin vuoden. Saa nähdä koska ensimmäiset torjuntalaserjärjestelmät tulevat käyttöön. Äärimmäisen tehokas ja torjuntahinnaltaan edullinen järjestelmä, joskin tuotantokustannus melko hintava.


    • Anonyymi00002

      "Pystymme nyt ampumaan alas 97 prosenttia Shahedeista. Olin henkilökohtaisesti yllättynyt, että joku hyökkäsi Iraniin hakematta ensin ratkaisua Shahedeihin, joko itselleen tai alueellisille liittolaisilleen", sanoo Oleksandr Kamyshin, presidentti Volodymyr Zelenskyin neuvonantaja.

      "Venäjällä ei ole enää meihin nähden etulyöntiasemaa missään muussa kuin miesvahvuudessa", ukrainalainen droonisodankäynnin asiantuntija ja evp-upseeri Dmytro Putiata sanoo WSJ:lle.

      "Olen paljon optimistisempi kuin vielä muutama kuukausi sitten, koska nyt näen viimein ukrainalaisten teknologioiden toimivan käytännössä".

    • Anonyymi00003

      Venäjä antautuu ehdoitta jo huomenna.

    • Anonyymi00004

      en tiedcä mikä joku tuiskrekin nukuttava juttu.... oikerasyi rn jouyhAIN LERYYIPÄISIÄ SOYILASPOLIISRJA UNRSSAKIN.


      JOKU SUMUY4 JUY7

    • Anonyymi00005

      Torjuntaohjus tarvitsee vain hetkellisen tehon, kun satoja kilometrejä lentävä Shahed tai Geran pitkän tehon, joten sen hinta nousee pakostakin moninkertaiseksi.

    • >>sanoo Oleksandr Kamyshin, presidentti Volodymyr Zelenskyin neuvonantaja.>>

      Eli joulupukin tietotoimisto.

      • Anonyymi00007

        Ja näin vastaa putlerin tietotoimisto 😂


      • Anonyymi00010

        Пожиратель дерьма !.


    • Anonyymi00008

      Hyökkääjän Shahed-drooneista vain hieman yli 90% on ammuttu alas, vaikka Urainalla on käänteentekevät LAZER-aseet joilla pudottaa 400 km:n päästä KAIKKI droonit.

      • Kannattaa muistaa liioittelussakin fysikaaliset tosiasiat.
        Laser aseet tarvitsevat suoran ”näköyhteyden” kohteeseen. Ja kun tuo maan kaarevuus huomioidaan niin saadakseen näköyhteyden 400km:n päässä olevaan kohteeseen, tulee kohteen olla noin 13km korkeudessa, kun droonit päinvastoin lentävät matalalla.

        Tietysti teidän Anolaisten litteässä maassa tuo voisi toimia…


    • Anonyymi00009

      Ammutaan alas vai tulevat alas muuten vaan?

      Koska niin oli tarkkoitettukin?

    • Anonyymi00011

      Hyökkääjän drooneista ei ole onnistuttu torjumaan yhtään, kertoo puolustusvoimat..

    • Anonyymi00012

      Liitopommitkin menevät metsään Ukrainan LIMA-järjestelmien takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      131
      1746
    2. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      26
      1634
    3. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      141
      1192
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      337
      976
    5. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      788
    6. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      309
      786
    7. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      770
    8. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      61
      740
    9. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      50
      728
    10. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      66
      706
    Aihe