Venäjä häpeää omaa historiaansa

Anonyymi-ap

Venäjällä ei muistella ja juhlita mitenkään natsi-Saksan kanssa 23.8 .1939 tehdyn Molotov-Ribbentrop liittosopimuksen muistopäivää. Vaietaan täysin. Se oli erittäin merkittävä sopimus. Eurooppa jaettiin näiden kahden maan etupiireihin ja NL antoi Saksalle suurta materiaaliapua.

9

162

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Muistopäivää voitaisiin viettää Moskovassa järjestämällä paraati jossa marssivat sotilaat puna-armeijan ja natsi-Saksan armeijan univormuissa. Kuten marssivat Puolan jaon päätteeksi Brest-Litovskissa.

      • Anonyymi00003

        Suomi häpeää omaa historiaansa.

        Suomessa ei juhlita eikä juhlita Suomen miehityshallinnon Itäkarjalaan pystyttämiä keskitysleirejä, joiden vankeja suunniteltiin karkoitettavan Stalinin armoille etnisen eliminoinnin perustein ennen kuin samaisia vankeja kuoli useampi kymmenen tuhatta. Kuten ruikuttaa gulageista kun itse pystytti oman gulagin Koveroon.


    • Anonyymi00002

      Venäjä on maa, joka haluaa muuttaa historiaansa enemmän mieleiseksi, siksi alkaneet muokkaamaan koulukirjojaankin uusiksi, jotta lapset oppisivat ymmärtämään propagandaa enemmän totuutena kuin huijauksena, jolla kansaa alistetaan Kremlin tahtojen toteuttajana, eikä oppositiossa toimivina häirikköinä. Maassa maan tavalla, Kuka haluaa Venäjälle?

      • Anonyymi00004

        Suomi on maa, joka haluaa muuttaa historiaansa enemmän mieleiseksi, siksi muokannut vuosikymmenet koulukirjojaankin uusiksi, jotta lapset oppisivat ymmärtämään propagandaa enemmän totuutena kuin huijauksena, jolla kansaa alistetaan Mannerheim-kulttilaisten tahtojen toteuttajana, eikä oppositiossa toimivina häirikköinä. Maassa maan tavalla, Kuka haluaa Suomeen?


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Suomi on maa, joka haluaa muuttaa historiaansa enemmän mieleiseksi, siksi muokannut vuosikymmenet koulukirjojaankin uusiksi, jotta lapset oppisivat ymmärtämään propagandaa enemmän totuutena kuin huijauksena, jolla kansaa alistetaan Mannerheim-kulttilaisten tahtojen toteuttajana, eikä oppositiossa toimivina häirikköinä. Maassa maan tavalla, Kuka haluaa Suomeen?

        ”Kuka haluaa Suomeen?”

        Huolesi on täysin turha! Täällähän on Tiltu itsekin eikä poistu kulumallakaan!

        Tulijoita olisi muutoinkin rajaton määrä, jos vain otettaisiin! Ei Venäjä suinkaan väkisin kuskannut paperittomia mamuja rajalle kunnes se estettiin!

        Toki Suomi muutti suomettuneella YYA-ajalla jopa koulun historiankirjoja paremmin neukulle sopivaksi, mutta onneksi siitä taudista päästiin eroon.

        Emme muutoinkaan koskaan pudonneet sentään historian suhteen neukun. Tasolle, jossa valokuvista poistettiin ihmisiä ja paimenkirjeellä määrättiin koulukirjasta poistettavan sivut no se ja se.

        Vastoin luuloasi ei Mannerheim ole kovin iso asia koulukirjoissa eikä niistä kohdista löydy koulukirjoissa muutettavaa huolimatta Tiltun vuosia kestäneestä ankarasta työstä!

        Demokraattisessa ja tiedonvälityksen suhteen vapaassa maassa saa vapaasti puhua, kirjoittaa ja ilmaista mielipidettään tavalla, joka olisi tyystin mahdotonta esim. itänaapurissa! Lisäksi meillä on täysin vapaa ja rajaton Internetti käytössä!

        Aika huvittavaa, jos Venäjän Tiltu yrittää väittää muuta!?


    • Anonyymi00006

      Traagisesti Venäjän kolonialistisen ajattelun tekee se, että Venäjä on luonnonvaroiltaan eräs maailman rikkaimmista valtioista, jolla on koulutettua työvoimaa ja teknistä osaamista. Se voisi rakentaa kukoistavan yhteiskunnan ilman sotaseikkailujaan. Ulkopuolisen silmin katsottuna näyttää helposti siltä, että myös monet Venäjän turvallisuushuolista ratkeaisivat jo sillä, että se pysyisi omien tunnustettujen rajojensa sisällä.

      Joka tapauksessa Venäjän rajanaapurit joutuvat edelleen varautumaan puheeseen venäläisestä maailmasta, Rusista. Venäjää ei haittaa se, että monissa läntisissä maissa hyvin yhteiskuntaan integroitunut venäläispohjainen väestö tuntee tämän kolonialistisen keskustelun vaivaannuttavaksi.

    • Anonyymi00008

      Neuvostoliitto ei itse asiassa koskaan irtisanonut sopimusta vaan jakoi itäisen Euroopan Ribbentrop-sopimuksen mukaisesti

      • Anonyymi00009

        Ja Mannerheim pakeni Venäjältä, koska Stalin laittoi homosexualistit Gulagille.


    • Anonyymi00010

      Molopäitten sopimus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe