Hautaus vai tuhkaus?

Kumpi parempi,?
29246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Hautaus tuhkattuna.

1Äänestä

Miten ylöstempaus onnistuu jos on tuhkattu?

Äänestä
  • Viekää tuhkatkin pesästä.

    2Äänestä

  • Miten kroppa tempaistaan mihinkään jos se kaivetaan monttuun ja maata päälle?

    1Äänestä

  • Mitä jos ylöstempaus tapahtuu krematoriossa kesken polton? Tuleeko tulipalo?

    Äänestä

  • Ajatteletko ettei Kaikkivaltias osaisi yhdistää ihmiskehon atomeja takaisin oikeille sijoilleen vaikka olisi tuhkattukin? Osoitat kysymykselläsi suoranaista Jumalan pilkkaamista!!!

    Äänestä

  • Kroppa siinä menee, sielu jatkaa kohti taivasta.

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Miten kroppa tempaistaan mihinkään jos se kaivetaan monttuun ja maata päälle?

    Valmetti- miehillä asia onnistuu.
    Isäntämies sanoi, että kun kuolen, pankaa Valmetti hautaan mukaan. Ei ole sellaista monttua vielä tullut, etteikö hän ole Valmetilla sieltä ylös päässyt.

    Oliko sinulla muuta ksysyttävää?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Viekää tuhkatkin pesästä.

    Uurnilla tavataan. Mutta tuhka-.

    1Äänestä

Hautaus. Tuhkaaminen eli vainajan polttaminen on idän uskontojen tapaista.

Äänestä
  • jaksatte te tyhjäpäät jauhaa päivittäin eri aivottomia -- aivopierujenne ääessä.
    iKÄÄNKUIN SE RUUMIS PITÄISI T TAIVAASEEN täältä saada matkaan.

    kas- kun Raamattu ei sitä sanomisiin sinne vie- katoava- ei peri katoamattomuutta, ja piste.

    Enempää ei t arvii aivopieruisille puhua. JOS atomi- jysähtää kohdallasi- niin silloin kiveen millä seisot jää vain varjo- ja olet haihtunut luinesi höyrynä maailmankaikkeuteen.

    Äänestä

Tuhkaus kiistatta. Mitä hyötyä hautaamisesta saadaan? Onko tarpeeksi maata joka on hallinnassa ja valvonnassa jos kaikki lyötäisiin maihin?
Vai onko avaaja näitä biojäte tyyppejä?

1Äänestä
  • kun sitten aivopieruseet ovat vielä ajasta tietämättömiä, niin entä kompostointi ja tahi liuokseen laitettuna, on hetki ja mitään luitakaan ei tarvita onkia.....

    Äänestä

Iso porareikä johon pudotetaan vainaja pahvi kapselissa. Menee useita kymmeniä vainajia ja junttaamalla lisätilaa.

Äänestä

1Moos.3:19 Sinun otsas hiessä pitää sinun syömän leipää, siihen asti kuin sinä maaksi jällensä tulet, ettäs siitä otettu olet; sillä sinä olet maa, ja maaksi pitää sinun jällensä tuleman. Biblia (1776) Ps.90:3. 104:29. Saarn.3:20. 12:7.

Äänestä

Ps.146:4 Sillä ihmisen henki pitää erkaneman, ja hänen täytyy maaksi tulla jälleen: silloin ovat kaikki hänen aivoituksensa hukassa. Biblia (1776)

Äänestä

1Moos.18:27 Aabraham vastasi ja sanoi: "Katso, olen rohjennut puhua Herralleni, vaikka olen tomu ja tuhka. Ps.103:14.

Äänestä

Mal.4:3 Teidän pitää jumalattomat tallaaman; sillä heidän pitää tuhkana teidän jalkainne alla oleman, sinä päivänä, jona minä tehdä tahdon, sanoo Herra Zebaot. Biblia (1776)

Äänestä
  • niin se ateistin kohta on, kun arvottavat sielunsa arvon tuhkaksi.
    Ei niille pidäkään antaa iankaikkista elämää --- hernerokka ja perkeleet huulilla, ei arvoa.

    Äänestä

Mulla on itteeni varten tuhkaruukku valmiina makkarin yläkaapissa, johon haluan tuhkani siirrettävän jollen sitten ylöstenpaukseen asti elonpellolla henkis palloiliis. Moni on juoksunsa päättänyt perillepääsemäisyyveksellisyyksiinsä, tämän sanon Jeesuksessa kuolonuneekseen nukahtaneista, en niistä muista loireist, "tyhjän" tuumailijoist, mieluusti antain ittestään vilosoovisen kuvan "henkellisist" , se on jumalattomaisist, aatoksistaan mm. tuonpuoleisist, millainen on Jumala, ja kuka on Jumala, kun arvioijaan asijaa pelkän totuuven täyttämäksisyyvest käsin.

Ylöstenpaus tulloo mieleen mulla tästä renkutuksesta, sen sanoist, sen kuvatarinast :

1. Nainen, tuo joskus lapsena uskos ollut, mutta elänyt yksinisen elämän siinä ilman Jeesusta, lukee oveen jätetyn "tolppajulisteen" tai "muutaman Raamatunjakeen" ja alkaa heti katteleen ynpärilleen etsiskellen että missä Jeesus oikein on.Naisella on matkalaukku valmiiks pakattu ylösottoo varten. Ei löyvy Jeesta talosta, joten nainen lähtee pussilla ajelemaan muijen Jeesusetsijöijen kaa Jeesustaa. Nainen on eksynyt etsijä Jeesuksen, koska haluaa selvittää onko Jeesusta olemassa ja onko Raamattu totta , ja jos on niin hän hallupi pelastua, niin hän puhjstautuu ja lähtee ettiin Jeesusta johtolankanaan muutama kehoituksen sana.

2. Nainen alkaa etsimään , routa porsaan kotiin ajaa pussikyytisellä hakemaan että missä Jeesus on,ilmeisesti suunta on oikea, sillä pussi on täynnä muitakin Jeesuksen etsijöitä, sillä on sanottu että helluntaiseurakunnasta Jeesus löytyisi Teksasin.Kunnes Jeesus tulee ja löytää etsijän aivan yllättäin.

2. Automies onJeesus.Lentokone paperinen kuvaa ylöslentoo pilviin, joka tapahtuu pijan. Nainen ei voi uskoa että hän on Jeesus, vähän on peloissaan että voisiko olla antikristus eksyttäjä kyseessä, hänet kun ennenkin eksytetty,mutta Jeesus kertoo,viisas kun on, miten nainen etsivä voi päästä selville puhuuko Jeesus totta vai koittaako valehtellen eksyttää naista, niin että hän voi tojistaa hienoilla tikku-ukko piirustuksilla olevansa Jeesus ja muutamalla vastaansanomatta tojisteella läheisessä kahvilassa nainen sen jo tietäisi varmasti. Ja silloin nainen päättää lähteä totuuden kyytiin ja niin sitten helluntaiseurakunnassa eli kahvilassa naiselle selviää että Jeesus puhuu totta ja että ylösottoaika on ihan pijan, ja silloin he morsiin ja Sulhainen saavat olla ikuisesti yhes.

https://www.youtube.com/watch?v=O9gBj8Mrous

Lihaksikkaasti,

Selef Urge

Äänestä

" kunnes tulet maaksi jälleen, sillä siitä sinä olet otettu. Sillä maasta sinä olet, ja maaksi pitää sinun jälleen tuleman."

Äänestä

ihan sama, kumpikin käy.

Äänestä

>>Ajatteletko ettei Kaikkivaltias osaisi yhdistää ihmiskehon atomeja takaisin oikeille sijoilleen vaikka olisi tuhkattukin? Osoitat kysymykselläsi suoranaista Jumalan pilkkaamista!!!>>

Venäjän ortodoksikirkko tuomitsee tuhkaamisen.

Pitääkö kaikki perustella aina järkeisopilla?

Z

😊😊😊😊😊

Äänestä

Aivan sama- kunhan ei ominjaloin joudu kävelemään, vaan saa kyydin.

1Äänestä
  • Laihian isäntä makaskas loppua ootellen ja jälkiväki jo suunnitteli hautajaisissa, että miten mennään kirkolle !
    Isäntä virkistys ja kohotti päätään sanoen, mennään vain kävellen, tulee halvemmaksi !

    Äänestä

  • Pääseekö apostolin kyydillä ?

    1Äänestä

Olen antanut luvan tuhkaukselleni.

Äänestä
  • Ei siihen lupaasi tarvitse päättävätkö perijäsi haudata tai tuhkata sinut.

    Äänestä

Kristinuskossa on perinteisesti suosittu hautaamista maahan. Koska polttohautaus on pakanallinen tapa ja koska Raamattu puhuu maaksi tulemisesta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kumpi parempi,?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu