Rikas kokoomus aikoo kyykyttää työttömiä vähän lisää

Anonyymi-ap

Neljä viikkoa on 28 päivää, kuukausi on 30 päivää ja peruspäivärahan haku/maksatusjakso on 20 päivää. Tukea maksetaan pelkästään arkipäiviltä.
Tietääkseni Kela maksaa työttömyystukea 20 päivältä ei 30 päivältä? Työttömyystuki on näiden 20 päivän ajalta noin 600 euroa riippuen veroprosentista.

Yksikään Kelan peruspäivärahaa "nauttiva" työtön ei saa "kuukaudessa noin 800 euroa" tililleen. Tämä vääristää uutisointia työttömien tuloista. Kelasta ei tule mitään "ylläripylläri" maksua kesken kuukauden ilman hakemuksen lähettämistä.
Elämä olisi täysin erilaista, eikä jatkuvaa kituttamista, jos Kela todellakin maksaisi tililleni peruspäivärahan KUUKAUDEN eli 30 päivän ajalta.

Ehkä tässä olisi korjaamisen varaa? Se säästäisi virkailijoiden aikaa ja Kelan resursseja, jos hakujaksoa pidennettäisiin? Ja peruspäivärahaa "nauttiva" työtön saisi todellisuudessakin sen noin 800 €/kk.

Toki yksikään valtion instanssi ei vapaaehtoisesti luovu keinoistaan kyykyttää työttömiä. Työttömän pitää istua kotona tekemättä mitään ettei vaan menetä tukiaan. Ja samaan aikaan oletetaan, että se pari vuotta kotona kökkinyt ja kaikki itsekunnioituksensa menettänyt henkilö on tuosta vaan hokkupokkus valmis täyspainoiseen työelämään! Ei mitään tukityöllitämiskeinoja sinulle senkin yhteiskunnan siivellä elävä syöpäläinen!

19

196

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Höpö höpö mikä järki siinä on että työttömille enemmän alettas maksaan ei työtön mitään elintasoa tarvi. Kyllähän toimeentulotuella Suomessa pärjää. Jos jää työttömäksi ni ei ala tuudittautuun ansiosidonnaisella päivärahalla kyllä tää tästä.Löytyy alanvaihtajia ja heti saavat töitä.

      • Anonyymi00006

        Alanvaihtaja saa heti töitä ? Mihin uuteen ammattiin heti pääsee ilman koulutusta ?


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Alanvaihtaja saa heti töitä ? Mihin uuteen ammattiin heti pääsee ilman koulutusta ?

        Esim, sairaanhoitureita on siirtynyt kaupanalalle.


      • Vaikutat hieman kusipäältä.🎃


    • Anonyymi00002

      A P I N A

    • Anonyymi00003

      Halukkaat kyllä löytää töitä, mutta apinat jää parkuen roikkumaan oksille.

      • Mummos on apina.🐵


    • Anonyymi00004

      Täällä yksi halukas työhön, ei vaan näy niitä töitä, haettu on noin 3 vuotta, joka tekee n7 -jotain 10-30 kpl hakemusta kuukaudessa. Tarkoitatko niitä töitä, josta maksetaan palkka, vai niitä töitä joista ei palkkaa tipu?

    • Anonyymi00005

      Hyvin on porhojen kämppien ryöstely työllistänyt. Tulemmeko huomenna luoksesi?

    • Kuka nyt töitä tekee kun rahaa saa muutenkin.

      😊😊😊😊😊

    • Anonyymi00007

      21,5x37,21=800,015

    • Anonyymi00008

      🍌🐵🙈🙊🙉

      • Anonyymi00010

        Ilkeä olet


      • 🌴🐵🍌🐒🍌🦍🍌🦧🍌🙊🍌🙈🍌🙉🍌🙊🍌🌴


    • Anonyymi00009

      Aamen!

    • Anonyymi00012

      Menkää töihin ja sillon alatte vaatia että työttömille lisää rahaa oleilusta. Sama kuvitelma jostain toimeentulotuesta että on joku kansalaisraha vuodesta toiseen.Tuet vastikkeelliseksi.

      • Sinut pitää hirttää.🏴‍☠️☠️👎


    • Rikos Kokoomus.🏴‍☠️

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2331
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1085
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      930
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      597
      887
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      770
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      664
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe