Uskonnonvapautta loukkaava kielto vanhusten asumisyksikössä

Kaikki uskonnonharjoitus yhteisissä tiloissa on kielletty, samoin poliittinen. Muunlainen ohjelma on sallittu.

Äkkiseltään sanoisin tämän loukkaavan uskonnonvapautta ja olevan laitonta, jos ko. yksikkö on sellainen mistä kunta tai hyvinvointialue ostaa palvelua.

https://www.ksml.fi/paikalliset/9479765

5

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Ensin uskonto halutaan kieltää lapsilta ja nyt sitten vanhuksiltakin. Seuraavaksi tietenkin aikuisilta.

      • UUSI

        Nyt sotket asioita. Koulun tehtävä ei ole järjestää jumalanpalveluksia lapsille, eikä tuon asumisyksikönkään tarvitse palkata pappia. Tässä on kyse kiellosta yksikössä, jossa ei käydä vaan ollaan.


      • Anonyymi00003
        UUSI
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Nyt sotket asioita. Koulun tehtävä ei ole järjestää jumalanpalveluksia lapsille, eikä tuon asumisyksikönkään tarvitse palkata pappia. Tässä on kyse kiellosta yksikössä, jossa ei käydä vaan ollaan.

        Eikö sillä ole mitään merkitystä, jos asukkaiden enemmistö toivoo uskonnollisten tilaisuuksien järjestämistä entiseen tapaan?


      • UUSI
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Eikö sillä ole mitään merkitystä, jos asukkaiden enemmistö toivoo uskonnollisten tilaisuuksien järjestämistä entiseen tapaan?

        Tottakai pienempikin porukka saa rukouspiirinsä tai vastaavan pitää, vaikka isompi osa ei jumaliin uskoisikaan.

        Tosin nyt fb-kommenteissa todetaan että kyseessä ei olisikaan muutosta aiempaan ja tiloja myös uskonnolle löytyy. Ehkä olin väärässä aloituksessani. Pitäisi selvittää tarkemmin mitä oikeasti on tapahtunut.


    • Anonyymi00002
      UUSI

      Islam on poliittinen uskonto vähän kuin Valliitto-oppikin
      hömppää ja politiikka piilossa tai avoimesti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      85
      1469
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1365
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      30
      1127
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      24
      1049
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      898
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      888
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      18
      836
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      787
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      687
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      74
      686
    Aihe