Rydman: Tapaus on vakava
Perustuslakivaliokunnan yksiselitteisen kannan mukaan koulun kaikille yhteisiin juhliin voi Rydmanin mukaan sisältyä sekä yksittäisiä virsiä että muitakin sinänsä uskonnollista alkuperää olevia elementtejä ilman, että ne tekisivät tilaisuudesta edellä tarkoitettuja uskonnollista tilaisuuksia.
– Tapaus on sikäli vakava, että kyseisessä lautakunnassa pitäisi kyllä olla tiedossa perustuslakivaliokunnan pitkäaikainen ja vakiintunut perustuslain tulkinta. Edes tuomioistuimilla ei ole mahdollisuutta ohittaa perustuslakivaliokunnan yksiselitteistä kantaa, saati sitten yksittäisellä lautakunnalla, Rydman kirjoittaa.
Rydmanin mukaan nyt olisi ”kokoomusjohtoisella” Espoon kaupungilla tärkeä paikka näyttää, ettei se hyväksy tätä ”varsin ilmeisellä tavalla” perustustuslainvastaista linjausta.
Erityisen absurdiksi lautakunnan linjauksen tekee Rydmanin mukaan se, että jopa Zachris Topeliuksen Varpunen jouluaamuna -runo on tulkittu uskonnonharjoittamiseksi, vaikkei siihen sävelletty laulu ole virsi eikä millään tavalla tunnustuksellinen.
iltalehti kertoo
Kokoomus töihin
Anonyymi-ap
4
108
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kokoomus on narsistipuolue.
- Anonyymi00002
Joku inhoaa suomalaiskansallisia perinteitä. Kokoomus vois ottaa ryhtiä.
- Anonyymi00003
Suvivirsi on kaunis.
- Anonyymi00004
Onko Kokoomus siirtymässä vasemmiston puolelle ?
Voisiko Demarit- ja Kokoomus yhdistyä ?
PERSUt ovat ainoa suomalaisuutta puoltava puolue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad871400- 52997
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että374834- 153804
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124717- 55709
- 51658
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76622
- 57611