Öky köyhät

Anonyymi-ap

Hyviä nämä öky köyhät palstalla kun haaveilevat mukamas että heillä säästöjä heh paskan marjat köyhällä mitään säästöjä ole tai joka muuta väittää niin ilmoittakaa seuraavassa toimeentulotukihakemuksessa.Köyhä mielestäni sellainen jonka tulot työkkäriraha+asumistuki+toimeentulotuki niin eikös yksinasuvalla 600eur perusosa,jos mukamas säästöön saa niin tuet liian isot.Se sitten eri asia millä rahalla itseään pitää köyhänä ni jollakin 2000eur eläke netto juu hän köyhä eläkeläinen.

27

536

    Vastaukset 27

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Joillakin varallisuutta vain kasvaa. Olen oppinut tämän äidiltäni. Marttojen jäsen on. Minulla on samat geenit ja säästäväinen olen, mutta osaan myös kuluttaa. Vanhemmalla pojallakin on samat geenit ja tosi tarkka on raha-asioissa.

      Mb_76

    • Anonyymi00002

      Ja olet toimeentulotuen saaja.

      • Anonyymi00003

        Ei mennyt oikein. Olen eläkelläinen ja eläkkeen taso on hyvä, kiitos työvuosien.

        Mb_76


    • Anonyymi00004

      Hmmm ni eläkkeellä varmaankin nupista.

    • Anonyymi00005

      Kyllä ihminen, jolla on säästöjä, voi olla köyhä, jos köyhyyden määrittelee aloittajan tapaan tuloilla.

    • Anonyymi00006

      Voi olla muutamiakin euroja. Muutama euro oikein sijoitettuna voi merkitä ateriaa. On erilaisia yrityksiä, joista saa. Tai sitten voi saada energiajuoman.

    • Anonyymi00007

      Yhteiskunta määrittelee köyhyyden tulojen perusteella.Kyllähän niitä löytyy jotka nuukasti elävät ja kuitenkin saavat ostettua tarpeelliset.

    • Anonyymi00008

      Rahaa 0€ ei edes tyhjiä tölkkejä ole

      Eläkepölvästi, työkyvyttömyyseläkelläinen.

    • Anonyymi00009

      Mutta jos onkin säästeliäs köyhä ja jemmaa osan tuloistaan sukanvarteen.
      Sinne voi pitkän säästämisen aikana kertyä huomattava summa, millä
      sitten voi ostaa jotakin hyödyllistä mikä ei tarkoita kaljaa.
      Jotkut ihmiset vaan ovat sairaalloisen sinnikkäitä toteuttamaan unelmansa.

    • Anonyymi00010

      Jos toimeentulotuella ja mukamas säästöön laittaa niin tuet sillon liian isoja.

      • Anonyymi00011

        On kai tässä maassa vielä muitakin tulonlähteitä kuin toimeentulotuki.
        Joidenkin elämä pyörii vaan tukien ympärillä. Onko siis työansiot unohtuneet ?


    • Anonyymi00012

      On niitä muitakin köyhiksi luokiteltuja, kuin vain toimeentulotuella elävät.

      Me ollaan tulojen puoleen luokiteltu köyhiksi ja tuloja voisi olla hieman enempikin, niin silti meidät luokiteltaisiin köyhiksi.

      Me ei olla mitään ökyköyhiä silti, vaikka minullakin on tilillä puskurirahastona n. 6000 €, tuo summa on helppo pitää tilillä puskurina. Se joustaa mukavasti ja sitä täydennetään säästämällä. Se antaa myös mahdollisuuden hyödyntää tarjouksia ja täydentää kotivaraa sopivalla hetkellä.

      Asumme toki omassa vanhassa rintamamiestalossa haja-asutusalueella, mutta tämän ostohinta oli niin vähäinen (8500€), että käytännössä maksoimme tämän omaksi alle vuoden vuokrilla. Tämäkään ei ole mitenkään mahdottomuus muillekaan köyhille, koska tämän olisi pystynyt ostamaan vaikka joku työtönkin.

      Olemme olleet kuitenkin todella tyytyväisiä elämäämme näillä vähäisillä tuloilla, koska olemme sopeuttaneet menomme tuloihin. Ja tuo puskurirahasto on helpottanut talouden pitoa huomattavasti, koska yllättäviin menoihin on ollut aina käyttää rahaa, kuten mm. pesukoneen hankintaan.

      Me ei haaveilla juurikaan, vaan toteutamme suunnitelmamme. Matkustamme omatoimisesti ja harrastamme monipuolisesti talouden realiteetit huomioon ottaen. Olemme verkostoituneet monella lailla, joten meillä on sosiaalista kanssa käymistä runsaasti mm. osakaskuntien ja yhdistysten kautta.

      syrjäseudunasukki

    • Anonyymi00013

      Löytyyhän näitä jotka työeläkkeellä ja nettoeläke 2000eur juu hän on köyhä eläkeläinen.Toki tietenkin jos ollut työelämässä ja saanu päälle 3000eur nettona.Toimeentulotukea saava on köyhä ja muut vähävaraisia.

      • Anonyymi00014

        Pitkän työuran tehneellä on eläke ainakin 2500 € ja käteen jää noin 2 t€ , monilla
        jopa enemmän. Siitä on helppoa laittaa säästöön 5-10 %:a joten pottia kertyy.
        Siitä huolimatta monella esim. suora sähkölämmitys eli talous on tiukalla.
        On siis menojen kuukausittaisiin vaihteluihin hyvä varautua kasvattamalla etukäteen
        sopiva potti, mistä kahmaisee sitten varat yllätysmenoihin ta pitkällä tähtäimellä
        jopa ennalta määräämättömiin kohteisiin.
        Kyllä keskivertokansalaisella on joka vuosi tai ainakin parin vuoden välein autoremppaa
        tai kodinkoneen laukeamista tai vaikka pientä remppaa asunnossa +kalusteostoa.


    • Anonyymi00015

      Sijoittaja olen, kertoi yle uutiset
      Joten koeta keksiä uutta köyhiä haukkuaksesi

    • Anonyymi00016

      Sinun mielestäsi se 600 euroa pitäisi ehdottomasti tuhlata. Jos köyhä tekee niin, ettei esim, käy kahviloissa juomassa ylihintaista kahvia ja saa sitenkin säästöön vuodessa tonnin, niin se on sinun mielestäsi väärin?

    • Anonyymi00017

      Jos toimeentulotuella niin tarpeeseenhan sitä anotaan ja yhteiskunta asettanut tuon että kulutettava.Jos ylimääräistä jää niin se ilmoitettava.Tuet on liian isoja jos säästää pystyy.

    • Anonyymi00018

      Yleisen käsityksen mukaan köyhyysraja keikkuu siinä 1300-1400 € tienoilla.
      Sillä tulolla voi elämä olla melkoisen karvasta makaroonin syöntiä.
      Ihan tavallinen työeläkeläinen saa tuplasti tuon, joten nettokin alkaa 2xxx.
      Sillä jo tulee ihan asiallisesti toimeen jos ei ole juoppo tai hölmö.

    • Anonyymi00019

      Ehkä meiltä on kadonnut rahan taju. Muutamia vuosia sitten minulta meni ravintola iltaan n. 200 euroa. Nyt menee 20. Hyväntekeväisyysjärjestöt pyytävät 10-200 euroa, minä annan 5 e. Säästötilille laitan 1 e/päivä. Pitää ajatella pieniä rahoja. Siitä tulee hyvä mieli.

      • Anonyymi00020

        Vaikka aina huumorilla sanottu että köyhä eläkeläinen niin ikänsä vaikka tehnyt töitä teollisuudessa niin nettoeläke sen rapiat 2000eur,asunnot maksettu jne. Vaikka pienempikin eläke niin kyllä 2pärjää eläkkeellä.Jos korkeet lääkemenot ja joutuu käyttään terveyden hoidon palveluita ni kuluja tulee.Kyllähän eläkeläinen vuokralla voi asua ja saa eläkkeensaajan asumistukea.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Vaikka aina huumorilla sanottu että köyhä eläkeläinen niin ikänsä vaikka tehnyt töitä teollisuudessa niin nettoeläke sen rapiat 2000eur,asunnot maksettu jne. Vaikka pienempikin eläke niin kyllä 2pärjää eläkkeellä.Jos korkeet lääkemenot ja joutuu käyttään terveyden hoidon palveluita ni kuluja tulee.Kyllähän eläkeläinen vuokralla voi asua ja saa eläkkeensaajan asumistukea.

        Eläkkeellä voi tosiaan valita vähän perempia asuntoja. Itsellä on sauna ja iso parveke ja muutenkin tämä asunto on hyvin huollettu. Sossu-asiakkaat näihin ei pääse käsiksi. Varakkaat vanhukset asuu tyytyväisenä näissä asunnoissa. Häiriökäyttäytymistä ei ole ja meluajat ajetaan melko nopeasti ulos. Auto pitää vielä hommata, niin voi ajeluttaa naapurin mummoja. Eläkkeensaajan asumistuki mahdollistaa tämän.

        Mb_76


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Eläkkeellä voi tosiaan valita vähän perempia asuntoja. Itsellä on sauna ja iso parveke ja muutenkin tämä asunto on hyvin huollettu. Sossu-asiakkaat näihin ei pääse käsiksi. Varakkaat vanhukset asuu tyytyväisenä näissä asunnoissa. Häiriökäyttäytymistä ei ole ja meluajat ajetaan melko nopeasti ulos. Auto pitää vielä hommata, niin voi ajeluttaa naapurin mummoja. Eläkkeensaajan asumistuki mahdollistaa tämän.

        Mb_76

        Itse saan perintöjä, mutta silti aijon pysyä asunnossani. Auto olisi kyllä mukava lisä, eli toden-näköisesti se isän Mb Vito. tai sitten hommaa ihan itse sen Toyota Aygon.

        Eli en enää tässä vaiheessa hae omistus asuntoa. Nykyinen asunto on ihan mukava ja ehkä sen jälkeen voi harkita Aso-asuntoa.

        Mb_76


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Itse saan perintöjä, mutta silti aijon pysyä asunnossani. Auto olisi kyllä mukava lisä, eli toden-näköisesti se isän Mb Vito. tai sitten hommaa ihan itse sen Toyota Aygon.

        Eli en enää tässä vaiheessa hae omistus asuntoa. Nykyinen asunto on ihan mukava ja ehkä sen jälkeen voi harkita Aso-asuntoa.

        Mb_76

        Monella asuntovelallisella laina kulut on päälle tonnin. Todella orjuuttavaa. Eli pitää painaa pitkää päivää. Eläkelläinen pääsee vuokralla 450€ summalla ja ihan siistejä asuntojakin on. Jotkut pääsee ihan hienostokoteihinkin ja näissä ei rokki raika.


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Monella asuntovelallisella laina kulut on päälle tonnin. Todella orjuuttavaa. Eli pitää painaa pitkää päivää. Eläkelläinen pääsee vuokralla 450€ summalla ja ihan siistejä asuntojakin on. Jotkut pääsee ihan hienostokoteihinkin ja näissä ei rokki raika.

        On se siinä vaiheessa vielä kun lainoja maksettava enemmän pitäisi olla seniori asuntoja vuokralle.Eihän omaisuudet mitään pakollisia.Yhden artikkelin luin kun pumppuvikainen ukkeli luopui omakotitalosta ja majailee asuntovaunussa.


    • Anonyymi00024

      On mennyt makeisia. Tänään meni eurolla makeisia. Joskus makeisia menee eri summalla. Jossain makeispaikoissa makeiset ovat edullisempia.

      • Anonyymi00025

        🍬🍭🙉🙊🙈🐵


      • Anonyymi00026

        Prismassa saa kilon S-makeisia pussissa hintaan 4€ mutta irtomakeiset on 8€/kg .
        Pitää tarkkaan miettiä että ostaa oikean vaihtoehdon eikä hölmöile.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      202
      1201
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      757
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      722
    4. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      196
      650
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      45
      621
    6. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      48
      608
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      560
    9. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      559
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      553
    11. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      550
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      291
      531
    13. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      50
      509
    15. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      504
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      503
    17. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      74
      481
    18. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      34
      474
    19. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      32
      461
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      456
    Aihe