Joillekin yrittämisen aloille on pesiytynyt hyvin epäilyttäviä käytäntöjä. Kyse ei niissä ole enää mistään yksittäistapauksista, vaan järjestelmällisesti ja usein toistuvista laittomuuksista. Voi kysyä, onko yrittäjillä enää joissain kohdin mitään moraalia ja miten yhteiskunnan tulisi reagoida näihin paikoin kokonaista alaa koskeviin haittoihin.
Viime aikoina on esillä ollut erityisesti kaksi alaa. Aiemmin vastavanlaista kähmintää on esiintynyt myös rakennusalalla. Toinen näistä aloista on vanhusten hoito ja siellä erityisesti yksityisten hoidossa oleva puoli. Vanhusten hoidosta on paikoin tingitty ja vanhukset jätetty heitteille mitä ilmeisemmin yksityisen voitontavoittelun ja ahneuden vuoksi. Kun katteita ja voittoa ei muuten saavuteta, jätetään vanhukset ulosteisiin vaippoihin pitkiksi aikaa ja laimennetaan lääkkeitä vedellä. Tällainen kuulostaa enemmän mafian yrittämistavalta kuin normaalilta ja rehdiltä toiminnalta.
Toinen ala onkin sitten koko tätä alaa koskeva. Kyse on marjayrittäjistä, joita on epäilty paitsi ihmiskaupparikoksista, niin nyt myös erittäin laajasta ja pitkäkestoisesta ostokartellista, missä alan sisällä on sovittu, kuinka paljon marjanpoimijoille maksetaan korvauksia työstä. Kyse on täysin laittomasta ja pitkään kestäneestä törkeästä toiminnasta. Laittomuuksien uhreina on marjapoimijat, jotka ovat yleensä kaikki ulkomaalaisia. Heidän työtään on käytetty törkeällä tavalla hyväksi.
Hallitus on jatkuvasti korostanut yrittämisen tärkeyttä ja roolia Suomen pelastajina. Normeja ja valvontaa on purettu kaksin käsin välittämättä toisen työmarkkinaosapuolen näkemyksistä. Nyt sitten puhutaan muutamista mädistä omenoista, vaikka marja-alalla tämä laittomuus rehottaa koko alalla. Eräs palstan vakiokirjoittajakin puhuu ay-mafiasta, vaikka todellinen mafia löytyy sieltä omista joukoista, mistä nämä esimerkit hyvin kertovat.
Yrittämisen rehellisyys ja moraali
7
70
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Kirjoitat varmaankin kommunistien ja sosialistien mielipiteistä. Eikö marjoja saisipoimia metsistä. Ei Thailset ole tottuneet nafia AY liittoihin, he tekee vain työtään, heille isoja asioita saada ulkomaan valuuttaa, jota Li Anderssonkin tuli katkaiseen, hävisi sen oikeudessa. He poimii urakkapalkalla, joka heille normaalia. Li Andersson yritti saada heille veronmaksajien rahoja, tuskin tänne kannattaa tulla loisimaan vasurein opeilla.
Marjat on tärkeitä kaikille, vasemmistolaiset tuskin itse poimii talven varalle, kuten me keskustalaiset teemme. Teollisuuden täytyy saada marjoja, mitä vähän on veden seassa kauppojen rasioissa. Se vähän, vesi kuitenkin värjäytynyt- parempi kuin ei mitään terveyden kannalta.
Nyt demarijohtaja, vai vasuriko on.- siinä oli terhakkaana saada kustannuksia marjafirmoille, ei he kykene 9 miljoonaa euroa maksamaan, mitä vaati.
KILPAILU JA KULUTTAJAVIRASTO. Pääjohtaja Leivo Sateenkaarilainen, näki jo Tv:ssä heti olemukseltaan ettei ole normaali hetero. Tätä vihreää paskaa vasureita lähellä.- Anonyymi00002UUSI
Leivon perhe on sateenkaariuusperhe, jossa on kaksi lasta.
- Anonyymi00005UUSI
Siis kokoomuslaiset marjakartellit ovatkin vasemmistolaisten vika ? Ja selvännäkijä näkee jo päältä sukupuoliset suuntautumiset ?
Oliskohan nyt kuitenkin parempi olla keksimättä satuja ja jättää asia viranomaisten hoitoon, KILPAILU- ja KULUTTAJAVIRASTO sai uutisten mukaan tiedon KESKUSRIKOSPOLIISILTA !
Oikeuslaitos hoitaa asiaa eteenpäin puskista sontaa suoltavien mielipiteillä on itikan paskan verran tekemistä sen kanssa. - Anonyymi00006UUSI
Anonyymi00002 kirjoitti:
Leivon perhe on sateenkaariuusperhe, jossa on kaksi lasta.
Kävit jo tarkistamassa ?
- Anonyymi00007UUSI
Se on pikku yrittäjälle kova paikka kun tuodaan esille yrittäjien väärikkäytöksiä ja laittomuuksia. Eli ei mitään uutta auringon alla.
- Anonyymi00003UUSI
Joko te uskotte, että Suomi on korruptoitunut ja suomalaiset eivät ole rehellistä kansaa
- Anonyymi00004UUSI
Hoitopaikkojen yritysten perustajista olisi oltava joku valvonta ennen yrityksen perustamista.
Monet väärinkäytöksiin lopettamaan joutuneista hoitopaikkojen perustajista on jo alunperin ollut tiedossa, ettei toiminta tule kestämään päivänvaloa.
Ahneet mädät alalle pyrkivät yrittäjät olisi hyvä seuloa riittävällä valvonalla pois.
Tarkastukset aina ilman ennakkoilmoitusta kaikkiin hoitopaikkoihin.
Myös kuntien ja valtion yksiköissä jatkuvasti heikkenevä hoidon taso.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial81656Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1281653Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2511179Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.1991038- 128929
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2866- 10845
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48843Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29837