Nyt näyttää vihdoinkin valtion päättäjien taholta että kuntia vähennetään ja pienemmille kohtalon kellot kilkattavat sosiaalityöpaikkojen päättymiseksi kunnan taloilla ja lottokupongin täyttäjät joutuvat kerrankin kunnanjohtajia myöden ottamaan lusikan kauniiseen käteen ja lähteä kaivamaan ojaa.
Voisiko Vimpeli liittyä sateliitti kunnaksi Ähtäriin kun kunnan tulevaisuus näyttää velkoineen yhtä huonolta ja voisivat sitten leijonat ja pandat liittää vaikka yhdessä johonkin vauraampaan kuntaan.
Kuntaliitoksethan eivät vaadi yhteisiä rajoja niinkuin tiedämme.
Mukaan voitaisiin pyytää vaikka Kyyjärvi isäntäkunnaksi koska siellä talous näyttää niin hyvältä. Siellähän on erittäin hieno miljoonia maksanut kauppakeskus Alkoineen yms. ja sivistyskin näyttää olevan aivan toisella tasolla koska kylä sijaitsee vilkasliikenteisen tien risteyksessä.
Kuntaliitokset?
Anonyymi-ap
2
394
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Siinä väki liikkuu ja se auttaa siihen ettei serkustrn kesken kuten täällä.
- Anonyymi00002
Mitä serkumpi sitä herkumpi. Monessa polvessa eli 500 vuotta joen molemmin puolin. Kaikki ei vaan hoksaa vaikutuksia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.3931018Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei300939- 102895
- 78761
- 78742
- 82736
- 50665
- 37656
- 45641
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui39630