Hyvin pontevasti Orpo ilmoitti että puheet
siitä että Venäjä tahallisesti ohjaa Ukrainan drooneja
esim Suomeen.Eivät pidä paikkansa.Venäjällä Suomella kuitenkin asialliset välit.Mitä syytä
Venäjällä olisi toimia vihamielisesti naapuriaan
Suomea kohtaan.Stubb komppasi Orpoa?
Suomi alkanut mielisteleen Venäjää?
31
227
Vastaukset
- Anonyymi00001
Venäjä ilmoitti että alkaa kohdistaa kovempia iskuja Kiovaan.
Tånään EU johtajat valehteli, että venäjä on uhannut tappaa ulkomaisia diblomaatteja. Venäjä kyllä kehotti diplomaatteja poistumaan ettei satu. Vai oliko se USA joka kehotti omaa väkeään poistumaan Kiovasta kun pian paukkuu.
Käyttääkö Zelenskyi diblomaatteja Kiovan suojakilpenä ja jos niitä kuolee iskuissa, niin kyse murhista? - Anonyymi00002
On jo aikakin. Venäjä on niin suuri. Täytyy olla idiootti, jos tekee Venäjästä vihollisen.
- Anonyymi00008
On jo aikakin. Venäjä on niin suuri. Täytyy olla idiootti, jos tekee Venäjästä vihollisen.
Täytyy olla todellakin Idiootti jos luulee Venäjän olevan Maailman toiseksi paras armeija-
EI PÄRJÄÄ EDES UKRAINAA VASTAAN YKSIN > sotkee liittolaisensakin laittomaan sotaan Kiina-Intia-Iran-Pohjois-Korea jne!
Aika kova suoritus Ukrainalta taistella Venäjän lisäksi ryssän liittolaisiakin vastaan-
EI PÄRJÄÄ SITTENKÄÄN.....👈🤣👍 - Anonyymi00013UUSI
ryssä on niin idiootti että tehnyt Ukrainan lisäksi koko lännestä vihollisensa kun ei alootti Ukrainaa vastaan hyökkäyssodan ja on hätää kärdimässä rintamalla ja taloutensa saralla/rämuutoin kotirintamalla kuluttajahintojen nousu, erilaiset rajoitukset ja voimakas holhoussensuuri.
- Anonyymi00016UUSI
Putin on naZi.
- Anonyymi00018UUSI
Venäjän ja Putinin täytyy olla alkukantaisia roistoja, kun hyökkää sukulaiskansan maille tuhotöihun ja tappamaan!
Tuollaisen maan ystävyyttä ei kaipaa Euroooassa yksikään maa! Turha tänne venäläisten on tulla puhumaan yhtään mitään! Halveksimme kaikkea, mitä tänne tulette pitämään puolustuspuheita törkeydestä! - Anonyymi00022UUSI
Anonyymi00016 kirjoitti:
Putin on naZi.
Putinia kuulustellessa voisi käyttää kurttulehti ruusupeltoa,Jos vastausta ei alkaisi kuulua se olisi puolen tunnin juoksu tuossa ihanassa piikkisessä ruusupellossa alasti,kun tuota ihanuutta kestäisi vaikka päivä..Eiköhän tunnustukset alkaisi tulla.🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi00023UUSI
On jo aikakin. Venäjä on niin suuri. Täytyy olla idiootti, jos tekee Venäjästä vihollisen.
Venäjä on tehnyt itsestään vihollisen- kasa paskaa kaatuu omien silmiensä edessä-
VENÄJÄ ON JO HÄVINNYT SOTANSA UKRAINAA VASTAAN-
Kansainvälinen tuomioistuin perustettu ja Venäjä tuomitaan kaikista rikoksista Ukrainaa vastaan-
Venäjällä ei ole mitään etuoikeutta aloittaa laittomia sotia tappaa siviilejä liittää alueita nyt puhutaan kansanmurhasta UKRAINASSA-
Koko Kremlin sakki Oikeuden eteen vastaamaan teoistaan-IHMISYYTTÄ VASTAAN- - Anonyymi00032UUSI
Täytyy olla idiootti jos nuoleksii kalsarimyrkyttäjän percausta. Venäjä pysyy vihollisena siihen asti kunnes valta siellä vaihtuu parempaan.
- Anonyymi00003
Suomen kansainvälinen heikkous on kun
on AINA mielistellyt johonkin suuntaan,
monet viime vuodet Valheiden Unioniin!
Tuolla Pentagon eivät VARMASTI luota Suomeen.
Ikävä kyllä.- Anonyymi00019UUSI
Suomen ei tarvitse mielistellä ketään eikä mitään!! Me tulemme toimeen itsenäisenä valtioina oikein hyvin! Kuulumme lisäksi NATOON ja meillä on oikein hyvä armeija!
Venäjä voi pysyä siellä rajojensa takana, emme kaipaa tuollasen roistomaisen maan ystävyyttä!
- Anonyymi00004
Eipä nuo balttian maatkaan ole suoraan sanoneet että ryssä tahallaan ohjaa dronet mailleen!!!
- Anonyymi00005
Olisko ollut joku Brittitiedustelu taikka vastaava.
Kuulemma Kalingradissa on voimakastehoisia
laitteistoja,jolla ne droonit saadaan haltuun? - Anonyymi00006
Orpo ja Stubb ovat oikeassa. Ihan kaikesta ei Venäjää voi syyttää kun ei ole edes faktaa lyödä pöytään. Monilla vaan keulii vähän, Venjä sitä ja Venäjä tätä.
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Olisko ollut joku Brittitiedustelu taikka vastaava.
Kuulemma Kalingradissa on voimakastehoisia
laitteistoja,jolla ne droonit saadaan haltuun?Britti "tiedustelu" kehittää aivan yhtä mielikuvituksellisia tarinoita kuin ukrainalaiset kollegansa.
Ja toistaiseksi ainakin Suomen media on julkaissut ne kaikki täysin kritiikittä.
Ja ilmeisesti jotkut jopa uskovat niiden jutut. - Anonyymi00009
Anonyymi00006 kirjoitti:
Orpo ja Stubb ovat oikeassa. Ihan kaikesta ei Venäjää voi syyttää kun ei ole edes faktaa lyödä pöytään. Monilla vaan keulii vähän, Venjä sitä ja Venäjä tätä.
Juu, luulisi päättäjien jo tajuavan, että Venäjän kanssa pitäisi saada naapurisuhteen kuntoon ja aloittaa kaupankäynti, niin suomenkin talous alkasi nousemaan.
Johan se on nähty mitä Venäjä vastaisuus on saanut aikaan, suomen talous on kuralla. - Anonyymi00010
Eipä nuo balttian maatkaan ole suoraan sanoneet että ryssä tahallaan ohjaa dronet mailleen!!!
Vain tehneet selväksi Moskovalle emme jatka yhteistyötä jatkossakaan emme alistu fasismiin ja teidän vasallivaltioiksi- Pyyhkikää Kremlin apinat perseenne omien rajojenne sisällä -JA PYSYKÄÄKIN SIELLÄ- Baltian maat nähneet totuuden johan Putin näitäkin maita uhannut kostolla..... - Anonyymi00011
Anonyymi00006 kirjoitti:
Orpo ja Stubb ovat oikeassa. Ihan kaikesta ei Venäjää voi syyttää kun ei ole edes faktaa lyödä pöytään. Monilla vaan keulii vähän, Venjä sitä ja Venäjä tätä.
Se on juuri niin koska eu ei voi sietää sitä että
ei pysty ohjaamaan Venäjää niinkuin esimerkiksi
on tehnyt Suomelle , eikä tietenkään pysty mitään
Yhdysvalloille joka ei välitä pätkääkään eu'n sanomisista,
ja hyvä niin!
Mutta heh, juuri nämä juoksupojat eu'lle, nämä Orpot ja Stubbit,
nämä ne vasta verkkoja pelaavatkin molemmista suunnista
eikä tämän kaltaisiin luoteta missään ilmansuunnassa! - Anonyymi00020UUSI
Anonyymi00009 kirjoitti:
Juu, luulisi päättäjien jo tajuavan, että Venäjän kanssa pitäisi saada naapurisuhteen kuntoon ja aloittaa kaupankäynti, niin suomenkin talous alkasi nousemaan.
Johan se on nähty mitä Venäjä vastaisuus on saanut aikaan, suomen talous on kuralla.Suomen talous on alkanut jo nousta ja ilman Venäjää! Jos Venäjän kanssa alkaa yhteistouhuihin, niin kohta Putin on suunnittelemassa Suomen alistamista "OMAAN PIIRIINSÄ!
Venäjän kanssa ei ole turvallista olla edes kauppasuhteessa! Venäjä varasti suomalaisten yhtiöitten omaisuudet tuo Putinin hyökkäyssodan alussa! Kuinka tuollaiseen maahan enää voi luottaa lainkaan!
- Anonyymi00014UUSI
Tuskin.
Juuri vasta oli, oliko eilen vai toissapäivänä... oli tiedote, että jo 33. aseapu/ammus/kalustopaketti Suomelta Ukrainalle. Arvo oli jotain reilut 100 miljoonaa.- Anonyymi00015UUSI
Se oli eilen. Ehkä tämä sitten on venäläisten käsitys mielistelystään. Heh. Kas tuossa:
"Suomi toimittaa Ukrainalle 33. puolustustarvikeapupaketin, jonka arvo on noin 128 miljoonaa euroa. Tasavallan presidentti Alexander Stubb hyväksyi päätöksen valtioneuvoston esityksestä.
Tämän paketin myötä Suomen Ukrainalle toimittaman puolustusmateriaalin kumulatiivinen arvo on noussut 3,4 miljardiin euroon. Lähetys sisältää sekä Puolustusvoimien varastoluovutuksia että kotimaiselta puolustusteollisuudelta hankittua materiaalia. Tarkempaa sisältöä, toimitustapaa tai aikataulua ei kerrotta operatiivisista syistä. Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan tukipaketit vahvistavat myös Suomen puolustusteollisuutta, kun suomalaiset yritykset saavat näyttää tuotteidensa toimivuuden."
- Anonyymi00017UUSI
Monilla teillä on hyvin vähän käsitystä isosta kuviosta
jossa Suomi ja Balttian maat ovat kaikkien pahimmassa
asemassa kun ja jos alkaa tapahtumaan.- Anonyymi00021UUSI
Vitsiikö tuo ryssän ketale vielä täällä uhkailla???? Turhaan uhkailee!! Yhteispelillä se sujuu tappelu tuota ainaista vihollista Venäjää vastaan!
Venälisiä ottaa päähän tuo Putinin huono sotamenestys pientä Ukrainaa vastaan! Naurattaa tuo venäläisten uho täällä! Eipä kannattaisi!! Saisivat hävetä Putinin touhujen puolesta Ukrainassa! - Anonyymi00025UUSI
Monilla teillä on hyvin vähän käsitystä isosta kuviosta
jossa Suomi ja Balttian maat ovat kaikkien pahimmassa
asemassa kun ja jos alkaa tapahtumaan.
Kyllä Nato hoitaa...32 Jäsenmaata Venäjää vastaan-MITÄ SANOT-? minä sanon sota ohi viikossa Venäjä on tuhkaa ja paskaa joka nurkassa-Ilman ydinaseita-
KERRON HETI SIAN NÄKÖISELLE KÄÄPIÖLLE- Miksi et hyökkää Naton maaperälle
VENÄJÄLLÄ MITÄÄN MAHDOLLISUUKSIA>Natoa vastaan Hah..hah..aa! Ei pärjää edes Ukrainalle...Buahh...hah...haa!!!
Sian näköisellä Moskovan Diktaattorilla on iso pää mutta pienet aivot...Hah,,,hah...
ANNA TULLA VAIN MOSKOVAN KÄÄPIÖ YHDENKÄÄN NATON MAAPERÄLLE TULO ON LOPPUSI- Uhkaile sinä rääpäle vain ruosteisilla ydinkärjillä..muuhun pysty -ÄÄLIÖ- - Anonyymi00027UUSI
Anonyymi00021 kirjoitti:
Vitsiikö tuo ryssän ketale vielä täällä uhkailla???? Turhaan uhkailee!! Yhteispelillä se sujuu tappelu tuota ainaista vihollista Venäjää vastaan!
Venälisiä ottaa päähän tuo Putinin huono sotamenestys pientä Ukrainaa vastaan! Naurattaa tuo venäläisten uho täällä! Eipä kannattaisi!! Saisivat hävetä Putinin touhujen puolesta Ukrainassa!Alkoholisti luopio ei huomannut että ei ollut
sanaakaan mistään Venäjästä,
olivatko muita alkoholisteja jotka aikoinaan
tekivät yya-sopimukset kommunistien kanssa
ja sitä ennen fasistien kanssa kun vaikutti otolliselta,
kääntyivät ystävä-fasistejakin vastaan kun oli
selvää että häviävät ja joutuvat Nuremberg'iin ,
ja hyvä niin!
Kukaan ei missään ilmansuunnassa luota periaatteettomiin
luopioihin koskaan!! - Anonyymi00029UUSI
Suuri venäläinen saattue murtautui Ukrainan alueen läpi – 3 minuuttia myöhemmin, POISSA! (Anonyymi-ap näyttää mielistelevän Venäjää-👌😂👍)
Mitä sanotte-You Tube tarjoilusta-Ilmainen ateria-Nääs-
https://www.youtube.com/watch?v=skx6wkXWkvY
Tämä on Lännen Propagandaa sanoo ryssän trolli kuten -AINA-Hah...aaa!!
KATSO: Ukraina TUHOSI Venäjän Molnija-droonitehtaan Neptune-ohjuksilla
https://www.youtube.com/watch?v=NcL9CEBObmU
31. TOUKOKUUTA! VENÄJÄN PUOLUSTUS PETTÄÄ JÄLLEEN! Ukrainalaiset droonit laajentavat taistelukenttää — EI TURVALLISTA PAIKKAA PUTINILLE!
https://www.youtube.com/watch?v=iMzT2tnKS3k
Mitä sanotte vieläkö tekee mielistellä Venäjää,,,,Hah...hash...xa,,xa..xa..-Pärjää edes Ukrainalle yksin-Pumppaa aseita ammuksia sotilaita liittolaisiltaan omaan sotaansa -EI PÄRJÄÄ SITTENKÄÄN-Buah..hah..hah..aa!! - Anonyymi00031UUSI
Haloo täällä Putin- You Tube kanava jää nähtäväksi pakenet muovikassissa Pohjois-Koreaan! xa..xa...xa...xa... älä huoli Paksun Kimin peppuun mahtuu kyllä kääpiönkin pää tai se mitä on vielä jäljellä-👍😂👌 Tuubi Botoxia ja Vaipat täynnä paskaa...tätähän sieltä suusta tullut jo 2014- Oli natsat perseessä...nyt sitten Ukrainan natsit näetkö putin vieläkin pikku ukkoja kuvailet näitä natseiksi -Ukraina aina ollut osa Venäjää -
VENÄJÄ OLLUT AINA OSA KIINAA- Mitä sanot Kääpiö-? - Anonyymi00033UUSI
Anonyymi00031 kirjoitti:
Haloo täällä Putin- You Tube kanava jää nähtäväksi pakenet muovikassissa Pohjois-Koreaan! xa..xa...xa...xa... älä huoli Paksun Kimin peppuun mahtuu kyllä kääpiönkin pää tai se mitä on vielä jäljellä-👍😂👌 Tuubi Botoxia ja Vaipat täynnä paskaa...tätähän sieltä suusta tullut jo 2014- Oli natsat perseessä...nyt sitten Ukrainan natsit näetkö putin vieläkin pikku ukkoja kuvailet näitä natseiksi -Ukraina aina ollut osa Venäjää -
VENÄJÄ OLLUT AINA OSA KIINAA- Mitä sanot Kääpiö-?Moskovassa huhuillaan toinen toisilleen -miten noin pienellä miehellä voi olla noin iso pää-'
Se on Maailman Suurin Johtaja...Paras tappaja mitä koskaan nähty
Peskoveli itkee voi..voi nyt Eurooppa lähettää Ukrainaan aseita-se on eskalaatio Euroooppa on osallisena konfliktissa -Et sitten Peskoveli kertonut totuutta ketä vastaan Ukraina taistelee .-VENÄJÄÄ -KIINAA- IRANIA-POHJOIS-KOREAA- Tottakai nämähän ovat täysin sodassa Ukrainaa vastaan-MENE PESKOVELI HOITOON-Nyt täysin mätä päästään-
KAIKKI VENÄLÄISET ON PÄÄSTÄÄN LAHOJA -Suuruuden hulluus näkyy kolmen päivän sotana vielä tänäkin päivänä- - Anonyymi00035UUSI
Äiti minua pelottaa....Voi kulta kyllä Putin pelastaa....👌😂👍
Ihana paikka Venäjä - onko mitään järkeä kasvattaa lapsia paskan keskellä
Älä välitä alastomasta miehestä veitsen kanssa – Venäläisillä lapsilla ei ole mahdollisuutta normaaliin elämään
https://www.youtube.com/watch?v=we6Z05DAhkw
Kun aikuisia ovat Putinin sotaan hopi..hopi..pyhä sota...natsit....jne!
EI SAIRAAMPAA VALTAKUNTAA KARTALTA LÖYDY- Tietysti Pohjois-Korea -Iran-@<
- Anonyymi00024UUSI
Yksinkertaisten kokemattomien varusmiesten on mahdotonta ymmärtää
mitä iso kuvio tarkoittaa!!
Ei sillä mitään tekemistä Venäjän kanssa ole.
Suomessa on totuttu olemaan eri puolilla eri vuosina,
siinä yksi syy muidenkin syiden mukana miksi Suomi ei merkitse
paljoa mitään muuta kuin taistelukenttää.
Se mitä on Ukrainallekkin tapahtunut on Ukrainan kustannuksella,
ei tuolle Ukraina ja itse Ukrainalaiset paljoa merkitse.
Mikään ei ole ollut Suomelle pahempaa historian aikana kuin eu'n petos
länsi-Eurooppaa kohtaan ei vain rahallisesti Suomen verokannasta
mutta vaaran tuojana Suomeen sitten sotien.
Yksinkertaisilla varusmies-"erikoisjoukkojen"
Asiantuntijoilla on Venöjö-Venäjä mielessä mutta
ei ole mitään asiantuntemusta yhtään mistään!! - Anonyymi00026UUSI
Ei voi muuta sanoa kuin että hyi h.elvetti tätä nykyajan suomettumista. Sata kertaa pahempaa kuin koskaan neukkulan aikaan. Kun ei tuohon oikein saa mitään otetta tai järkeä. Ainoa perustelu on ne kuvitellut vaarat, kuten jos Suomi ei nyt tee kaikkea mahdollista ja luovuta kaikkia varojaan, niin maapallo PALAA! Tuskin on mitään kansaa tyhmennetty ikinä niin paljon kuin suomalaisia. Mutta kuten bill gates aikanaan totesi, suomessa asiat vaan onnistuu helpommin. Hyi........
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273455Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122619Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1172582Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1112231Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761703Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481614Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261566Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1371267
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151166