Pärjääkö Kiuruvesi itsenäisenä kuntana?
AI-yhteenveto
Kiuruveden taloudelliset ja toiminnalliset edellytykset jatkaa itsenäisenä kuntana ovat tällä hetkellä vakaat, mutta tulevaisuus vaatii tarkkaa taloudenpitoa ja rakenteellisia uudistuksia.
kiuruvesi.fi
+2
PÄRJÄÄKÖ KIURUVESI ITSENÄISENÄ KUNTANA?
10
492
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Seuraavat tekijät määrittävät Kiuruveden kykyä selviytyä itsenäisenä:
Talous ja elinvoima:
Ylijäämäinen talous: Kiuruvesi on osoittanut vahvaa taloudenpitoa ja tehnyt peräkkäin useita ylijäämäisiä tilinpäätöksiä. Vuoden 2025 tilinpäätös oli noin \(501 \ 571\) euroa ylijäämäinen, ja vuoden 2026 talousarviokin näyttää noin \(306 \ 650\) euron ylijäämää.
Elinkeinorakenne: Kaupunki nojaa vahvasti maatalouteen (tunnetaan mm. merkittävänä maitopitäjänä) ja pyrkii profiloitumaan järkivihreän talouden edelläkävijäksi.- Anonyymi00002
Haasteet ja riskit:
Väestön ikääntyminen: Väestöllinen huoltosuhde on heikentymässä, mikä nostaa sosiaali- ja terveyspalvelujen kustannuspaineita.
Suuret investoinnit: Kaupungilla on käynnissä tai edessä mittava taajamakouluhanke, joka tulee kasvattamaan poistomääriä ja kaupungin lainakantaa.
Valtionosuudet: Kuntien saamiin valtionosuuksiin liittyvät epävarmuustekijät voivat heikentää kaupungin talousnäkymiä tulevina vuosina. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Haasteet ja riskit:
Väestön ikääntyminen: Väestöllinen huoltosuhde on heikentymässä, mikä nostaa sosiaali- ja terveyspalvelujen kustannuspaineita.
Suuret investoinnit: Kaupungilla on käynnissä tai edessä mittava taajamakouluhanke, joka tulee kasvattamaan poistomääriä ja kaupungin lainakantaa.
Valtionosuudet: Kuntien saamiin valtionosuuksiin liittyvät epävarmuustekijät voivat heikentää kaupungin talousnäkymiä tulevina vuosina.Yhteenveto vaihtoehdoista:
Itsenäisenä jatkaminen: Vaatii tiukkaa talouskuria, panostamista elinkeinoelämän kehittämiseen sekä mahdollisten kiinteistöverotulojen, kuten tuulivoimahankkeiden, edistämistä.
Kuntaliitos: Mikäli väestöpohja tai verotulot laskevat dramaattisesti tulevaisuudessa, kuntaliitoksen mahdollisuus Ylä-Savon alueella (esimerkiksi Iisalmen tai Vieremän kanssa) nousisi uudelleen keskusteluun.
Voit tutustua kaupungin talouslukuihin ja strategiaan tarkemmin Kiuruveden taloushallinnon sivuilta. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Yhteenveto vaihtoehdoista:
Itsenäisenä jatkaminen: Vaatii tiukkaa talouskuria, panostamista elinkeinoelämän kehittämiseen sekä mahdollisten kiinteistöverotulojen, kuten tuulivoimahankkeiden, edistämistä.
Kuntaliitos: Mikäli väestöpohja tai verotulot laskevat dramaattisesti tulevaisuudessa, kuntaliitoksen mahdollisuus Ylä-Savon alueella (esimerkiksi Iisalmen tai Vieremän kanssa) nousisi uudelleen keskusteluun.
Voit tutustua kaupungin talouslukuihin ja strategiaan tarkemmin Kiuruveden taloushallinnon sivuilta.Aloittajana totean, että olen pätkinyt tekoälyn vastauksen, koska vastaus kokonaisena pötkynä olisi saattanut olla joillekin liian pitkää ja raskasta luettavaa.
- Anonyymi00005
Tekoäly toistaa tiivistettynä sen, mitä sille on syötetty...
- Anonyymi00006
Mitä väliä jos yhdistyy? Ei tarvii irtisanoa kunnasta porukkaa kun rahat loppuu tuon tyhjän koulun takia.
Runnin parakit vanhan kirjaston paikalle 2030
Siinä on asema ja puututyöt vieressä ettei tarvii laukata pitkin kyliä - Anonyymi00007
Toissapäivänä kuului muuten talitintin titityyy...
- Anonyymi00009
Joko kavaltajat kuulevat linnuilta totuuden.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Joko kavaltajat kuulevat linnuilta totuuden.
Kukkuu... kukkuu... kukkuu...!
- Anonyymi00008
Mitäpä tälläkää hikiällä on enää virkaa? Kaikki on kepuloitu jo vuoskymmenet sitten päin p*rsettä ja nyt vain viimeset rippeet koitetaan raapia omiin ja kavereitten taskuun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2381532Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3011136Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan69829Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 120653
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt36615Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27595Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555- 43527
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 45507
- 32501
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48495- 32474
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8427- 77422
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K7402Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21401Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400