Kaikkea soopaa ja sontaa kyllä nyky-yhteiskunta suvaitsee ns. suvaitsevaisuuden kannattajienkin taholta mutta annas olla jos jostain kuulee sana Jumala, Herra tai jopa Jeesus niin pöyristytään ja menetetään yöunet kun raivon tasoa ei saa laskettua.
Että sellainen on tämä paikkapaikoinen suvaitsevaisuuden tilanne Suomessa.
https://virsikirja.fi/virsi-571-jo-joutui-armas-aika/
Että sellainen on tämä paikkapaikoinen suvaitsevaisuuden tilanne Suomessa.
https://virsikirja.fi/virsi-571-jo-joutui-armas-aika/
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei sinun tarvitse suvaita yhtään ketään, eikä kenenkään tarvitse suvaita sinua. Jumalastakin puhutaan siellä, täällä ja tuolla, eikä se ole kenellekään ongelma.
Uskonnonvapaus meillä silti on ja kouluissa tunnustuksellinen uskonnon harjoittaminen on kielletty, vaikka muualla sitä saa tehdä aivan vapaasti. Siihen suvivirsiasiaanhan sinä nyt viittaat ja valitat, etteivät kaikki suostu omantuntonsa vastaisesti sinun uskontosi pillin mukaan tanssimaan, aivan kuten sinäkään et suostu toisten vakaumusten mukaan elämään.
Näin sitä voi riitaisa ihminen raivopäissään riehua joka kevät siitä, että joku kehtaa valittaa, että minä hänelle tässä uskontoani pakotan, hyi olkoon. Jos vähän viitsittäisiin antaa tilaa muillekin, kun itsekin sitä saadaan, niin niistä yhteisistä tilaisuuksista voisi tehdä kaikille sopivia. Eihän tuo nyt iso vaiva olisi, kun muualla sitten saa kuitenkin omia vakaumuksiaan noudattaa vapaassa maassa.
Mutta ehkä se pakottaminen ja riitely on se juttu, mistä kiva mieli tulee?
Hyi helvetti.
https://www.suomi24.fi/viihde/moni-suomalainen-voi-vain-haaveilla-tasta-salkkarit-olli-eli-sami-sowe-onnistui?ref=s24
Joku hiton seta saa kyllä tuputtaa prideilyään ja sukupuoliuskontojaan kouluun, vaikka sellainen ei edes kuulu alaikäisille.
Mitä sinä oikein öyhötät? Kukaan ei edelleenkään ole kieltänyt esittämästä Suvivirttä eikä muitakaan virsiä koulun juhlissa. Seta ei liity tähän asiaan millään tavalla.
Kyllä kaikki lapset pitää pakottaa veisaamaan virsiä, eikä mitään poikkeuksia saa suvaita. Näin tehtiin kaikissa kouluissa silloin kun minä kävin niitä, joten se on perinne jota pitää vaalia!
Koulun avauksessa aamulla pidettiin aina kristillinen aamuhartaus ja luettiin keskusradion kautta jokin uskonnollinen teksti, usein Raamatusta. Tämäkin juhlava perinne pitää ehdottomasti palauttaa kouluihin,
Joulujuhlassa esitetään vain kristillistä evankeliumia, kuten tuolloin tehtiin aina. Siinäkin yksi hieno perinne joka pitää pakottaa kaikille lapsille.
Miksi se uskonnon pakkotuputtaminen ja pakkosyöttö on teille niin tärkeää. Minä en pidä uskonnon pakkotuputtamisesta, koska minusta uskonnon tulee olla oma asia ja henkilökohtainen valinta, eikä jonkun sinulle pakottama.
Mutta jos Herrasta Jumalasta Luojasta ja Jeesus Kristuksesta laulaminen ei liity millään tavalla uskontoon, kuten jatkuvasti väitätte, niin silloinhan lapset voivat yhtä lailla laulaa myös lauluja jossa ylistetään Allahia ja profeetta Muhamedia, eikö niin? Eihän sekään liity sitten uskontoon mitenkään, aivan samalla lailla. Vain kiva harmiton laulu kaikille kuten se Suvivirsikin, jossa koko ajan ylistetään Jumalaa.
Suvaitsevaiset ovat tekopyhiä