Kaikkea soopaa ja sontaa kyllä nyky-yhteiskunta suvaitsee ns. suvaitsevaisuuden kannattajienkin taholta mutta annas olla jos jostain kuulee sana Jumala, Herra tai jopa Jeesus niin pöyristytään ja menetetään yöunet kun raivon tasoa ei saa laskettua.
Että sellainen on tämä paikkapaikoinen suvaitsevaisuuden tilanne Suomessa.
https://virsikirja.fi/virsi-571-jo-joutui-armas-aika/
Suvaitsevaisuuden tilanne.
7
160
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei sinun tarvitse suvaita yhtään ketään, eikä kenenkään tarvitse suvaita sinua. Jumalastakin puhutaan siellä, täällä ja tuolla, eikä se ole kenellekään ongelma.
Uskonnonvapaus meillä silti on ja kouluissa tunnustuksellinen uskonnon harjoittaminen on kielletty, vaikka muualla sitä saa tehdä aivan vapaasti. Siihen suvivirsiasiaanhan sinä nyt viittaat ja valitat, etteivät kaikki suostu omantuntonsa vastaisesti sinun uskontosi pillin mukaan tanssimaan, aivan kuten sinäkään et suostu toisten vakaumusten mukaan elämään.
Näin sitä voi riitaisa ihminen raivopäissään riehua joka kevät siitä, että joku kehtaa valittaa, että minä hänelle tässä uskontoani pakotan, hyi olkoon. Jos vähän viitsittäisiin antaa tilaa muillekin, kun itsekin sitä saadaan, niin niistä yhteisistä tilaisuuksista voisi tehdä kaikille sopivia. Eihän tuo nyt iso vaiva olisi, kun muualla sitten saa kuitenkin omia vakaumuksiaan noudattaa vapaassa maassa.
Mutta ehkä se pakottaminen ja riitely on se juttu, mistä kiva mieli tulee? - Anonyymi00002UUSI
Hyi helvetti.
https://www.suomi24.fi/viihde/moni-suomalainen-voi-vain-haaveilla-tasta-salkkarit-olli-eli-sami-sowe-onnistui?ref=s24 - Anonyymi00003UUSI
Joku hiton seta saa kyllä tuputtaa prideilyään ja sukupuoliuskontojaan kouluun, vaikka sellainen ei edes kuulu alaikäisille.
- Anonyymi00005UUSI
Mitä sinä oikein öyhötät? Kukaan ei edelleenkään ole kieltänyt esittämästä Suvivirttä eikä muitakaan virsiä koulun juhlissa. Seta ei liity tähän asiaan millään tavalla.
- Anonyymi00004UUSI
Kyllä kaikki lapset pitää pakottaa veisaamaan virsiä, eikä mitään poikkeuksia saa suvaita. Näin tehtiin kaikissa kouluissa silloin kun minä kävin niitä, joten se on perinne jota pitää vaalia!
Koulun avauksessa aamulla pidettiin aina kristillinen aamuhartaus ja luettiin keskusradion kautta jokin uskonnollinen teksti, usein Raamatusta. Tämäkin juhlava perinne pitää ehdottomasti palauttaa kouluihin,
Joulujuhlassa esitetään vain kristillistä evankeliumia, kuten tuolloin tehtiin aina. Siinäkin yksi hieno perinne joka pitää pakottaa kaikille lapsille. - Anonyymi00006UUSI
Miksi se uskonnon pakkotuputtaminen ja pakkosyöttö on teille niin tärkeää. Minä en pidä uskonnon pakkotuputtamisesta, koska minusta uskonnon tulee olla oma asia ja henkilökohtainen valinta, eikä jonkun sinulle pakottama.
Mutta jos Herrasta Jumalasta Luojasta ja Jeesus Kristuksesta laulaminen ei liity millään tavalla uskontoon, kuten jatkuvasti väitätte, niin silloinhan lapset voivat yhtä lailla laulaa myös lauluja jossa ylistetään Allahia ja profeetta Muhamedia, eikö niin? Eihän sekään liity sitten uskontoon mitenkään, aivan samalla lailla. Vain kiva harmiton laulu kaikille kuten se Suvivirsikin, jossa koko ajan ylistetään Jumalaa. - Anonyymi00007UUSI
Suvaitsevaiset ovat tekopyhiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222908Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A102022Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.571879Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom681802Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell981758Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211694Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761523Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001255Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141252Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311208