Hengellinen sairaus. Mielenterveyden
Häiriö. Ortodoksi näkemys kaukaa
https://www.ortodoksi.net/index.php/Ateismi_on_mielenterveyden_h%C3%A4iri%C3%B6_(opetuspuhe)
Fundamentti tilitys
Voi verrata : korreloi
ääriateismiin, jossa peilikuva
Usko on deluusio
Hyvin kaukana toisistaan
Häiriö. Ortodoksi näkemys kaukaa
https://www.ortodoksi.net/index.php/Ateismi_on_mielenterveyden_h%C3%A4iri%C3%B6_(opetuspuhe)
Fundamentti tilitys
Voi verrata : korreloi
ääriateismiin, jossa peilikuva
Usko on deluusio
Hyvin kaukana toisistaan
Vastaukset 12
Vanhimmat
Puhuviin eläimiin, jättiläisiin, noitiin, taikuuteen, aaveisiin ym. uskominen ei ole mielisairautta, mutta jos niihin ei usko, niin se on sairaus?
Sinulla itselläsi taitaa olla mielenterveysongelmia, koska kirjoitusasusi on varsin omituinen.
Melkoista ortotosisuutta.
Kertoo paljon kantajistaan.
Kiitos linkistä. Jos jaksan, niin voisin vinkata siitä kesälomalla poliisille, että täyttääkö se "kiihottamisen kansanryhmää vastaan" rikosnimikkeen.
Vaikka olisikin niin miksi se sinun uskonkäsitystäsi noin horjuttaa ja pelottaa? Keskity omaan agendaasi, jos todella siihen uskot äläkä tule tänne omia pelkojasi pätemään.🤷♀️
Suirinta hengellistä sairautta on se, ettei ole pokkaa antaa muiden olla sitä mitä ovat, vaan itsekkäästi pyrkii omassa huonommuudentunteessaan niin kovin jääräpäisesti pätemään ja näin alaarvoisesti itseään korottamaan. 👎🤷♀️
Ei tarkoittanut “mielisairautta” nykyisen psykiatrian merkityksessä.
Vaan hengellisestä tilasta teologisena käsitteenä.
Tuossa ajassa 6 kielessä sanat kuten:
sairaus
sokeus
pimeys
turmeltuminen
olivat usein vertauskuvia hengelliselle vieraantumiselle Jumalasta.
Nykyään tuollainen ilmaisu kuulostaa hyvin loukkaavalta tai leimaavalta, koska nykykulttuurissa mielenterveys ymmärretään lääketieteellisesti eikä hengellisenä metaforana. Eivät papit käytä noin vahvoja ilmauksia. Mutta hänen omassa historiallisessa kontekstissaan kyse oli enemmän siitä, että hän piti ateismia ihmisen sisäisen elämän eksymisenä —> ei siitä, että hän olisi halunnut pilkata tai halveksia mielenterveysongelmista kärsiviä ihmisiä.
Joopajoo. Pyrit muita alistamaan ja hallitsemaan omiin pyrkimyksiisi. Rakksus ei ole itsekäs, mutta tavoitteesi ovat. Älä huijaa itseäsi, vai luuetko todella,että voit vedätyää Jumalaasi?🤷♀️
Noiden sanojen tarkoitus on pitää ateismia ja ateisteja mahdollisimman vastenmielisinä, jotta uskovaiset, jotka epäilevät uskoaan eivät tutkisi argumentteja sitä vastaan. Sitä sanotaan myös demonisoinniksi ja ihmisarvoa alentavaksi.
>> Ateismi kieltää Jumalan olemassaolon
Ei sitä kieltää tarvitse. Positiivisen väitteen esittäjällä on todistustaakka. Niin kauan kuin väitteelle ei ole edes kunnollisia perusteluja, on typerää uskoa.
>> Se kieltää Jumalan kaitselmuksen,
Vaikka Raamatussa luvataan, että mihin tahansa vastataan, kun sitä Jeesuksen nimessä pyydetään, rukouksilla ei voida nähdä olevan minkäänlaista vaikutusta. Jumala auttaa vain niitä, jotka auttavat itseään.
>> Hänen viisautensa
Millaista viisautta osoittaa, kirjoituttaa ihmisille itsestään viestin, joka on osin plagiaatti kilpailevia jumalia palvovien kansojen tatinoista? Raamatun jumala ei sanassaan osoita minkäänlaista ymmärrystä mistään, mitä sen väitetään luoneen!
>> Ateismi opettaa valheita seuraajilleen ja keksittyjä, vääriä teorioita maailman luomisesta
Ateismi on ainoastaan uskon puutetta jumaliin ja luojiin. Se ei opeta mitään, ja vähiten jotain teoriaa luomisesta.
>> Ateismi tuomitsee ihmisparan kadotukseen
Ateisti ei usko, eikä myöskään tuomitse ketään kadotukseen. Kadotus on valtavirtakristillisyyden kristinuskon oppi – sinne joutuvat kaikki uskomattomat ja väärin uskovat.
>> Ateismi syrjäyttää kaiken toivon paremmasta huomisesta
Jumaluskomuksiin liittyy usein se, että jumala korjaa kohta kaiken, voidaan siis edelleen elää kuin siat pellossa. Ateismi syrjäyttää ainoastaan tällaiset jumaluskomuksiin perustuvat valheelliset toivot.
Tässä on hyvin syvän uskovan
Metropoliitan ajatuksia, en tiedä
Muuta kuin; hyvin nöyränä pidetty
Mutta kun alkaa tulemaan ihmeitä
mukaan. Niin tuo kontrasti muuttuu
voi muuttua jyrkäksi. Mitä syvemmälle
mennään uskossa, pesäero kasvaa. Ja.
Tärkeintä kuitenkin olisi säilyttää ihmisarvo. Nykyään mm. Pappeja
rienataan julkisesti --> vastakohta.
Ääri ateismi.
Ateismi on pahin ateistille itselleen!
Tuhon tietä kulkevat vuodesta toiseen!
Miten se näkyy?
Hengissä ollaan vuosikymmenten uskonnottomuuden jälkeen.
Terveyskin on hyvä.
Joten mikä on ongelma?