Vankilassako opiskeli huippujuristiksi? Sellaisena joku häntä näyttää pitävän.
https://yle.fi/a/3-5239034
https://yle.fi/a/3-5239034
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Persuus on vankilakundin sydäntä lähellä.
https://www.kaleva.fi/perussuomalaisten-hovijuristi-avusti-mantylaa-oike/1797046
"Uoti esitti Lapin käräjäoikeudelle pelkästä esitutkinnassa avustamisesta lähes 8 000 euron kuluvaatimuksen, jota hän esitti valtion varoista maksettavaksi."
Kallispalkkainen tyhjäntoimittaja.
Miten se vanhenemaan päästettiin?
"Hän avusti sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylää (ps.) esitutkinnassa, kun poliisi epäili Mäntylää petoksesta. Petosepäily kuitenkin vanhentui, ja Lapin käräjäoikeus hylkäsi syyttäjän hakemuksen jatkoajasta syyteoikeudelle."
Mene sinä esittämään 8e palkkiota.
Joku ei osaa olla edes tyhjäntoimittaja.
Juuri, Ylen uusi dirikka kuivunut rajatilatason anorektikko ei edes tiedä milloin pitäisi hymyillä milloin olla vakava. Eikä osaa olla edes tyhjäntoimittajakaan tyhjäntoimittajan tehtävässään.
https://img.img-cdn.yle.fi/39-152970968d9956fa1068
uskoo
ei usko
uskoo
ei usko
uskoo
ei usko
uskoo
ei usko
uskoo
ei usko
uskoo
ei usko
uskoo
ei usko
uskoo
ei usko
Luotettavalta vaikuttaa?
"Tuomioiden pituutta lyhensi oikeudenkäynnin poikkeuksellisen pitkä kesto, 13 vuotta, sekä se, että miehet ovat istuneet jo aiemmin vankilassa vastaavista rikoksista."
https://yle.fi/a/3-5806234
ATARI
On Suomen parhaimpia juristeja.
Politiikan huippunimiä; Tole-Tytti, Amfe-Antti , Mari-Marin, Subu-Joonas, Meta-Matias, Bentso-Nikkel.
Tony Halme
PoskiSolisti.
Hupijuristi.
Yle uutiset on puutaheinää hölö mölöä aiheesta lisää:
https://mvlehti.net/2015/06/11/yleton-suomi/
Suomen Yleisradio
ei usko
uskoo
ei usko
uskoo
ei usko
uskoo
ei usko
luonnollista, kun yläkerran väki käyttää toimintaan päätään niin alakerran väen tehtäväksi jää enää yläkerran väen tuulenhuuhtomien perseitten pyyhkiminen.
Kaupalliset mediatalot syyttävät Yleä epäreilusta kilpailuasetelmasta. Verorahoituksella toimivan Ylen laaja ilmaissisältö verkossa vaikeuttaa yksityisten lehtien tilaustulojen hankintaa ja digitaalista siirtymää.
Yle uutiset on puutaheinää ja hölömölöä veronmaksajien maksamana
"
Yletön Suomi!!
Julkaistu 11.06.2015 20:51, 7383 lukukertaa, 1285 kommenttia
Suomen Yleisradio eli Yle on osoitus järjen köyhyydestä. Yle puhaltaa usemman taaajuuden ja kanavan voimalla. Viimeaikaiset tapahtumat ovatkin herättäneet kysymyksen tarvitsemmeko enää Yleä siinä kokonaisuudessa kuin se on, Uberuutisten mielipidekirjoitus kysäisee.
Ylen kanavista mainittava osa on nimittäin taloudellisesti kannattamattomia. Yle on sekava ja byrokraattinen laitos joka on järjenkäytön suhteen ristiriidassa jopa itsensä kanssa.
Yle on kuin kahden kerroksen väkeä. Alakerran amatöörit käyttävät ajattelutoimintaan pyllyvakoa ja yläkerran väki jolla on vielä järjenrippeitä jäljellä, heidän aikansa menee alakerran tuulenhuuhtomien perseiden pyyhkimiseen.
Laki kieltää lisäksi Yleltä mainostamisen mutta Ylepä on piilottanut mainokset ohjelmiensa kerroksiin sekä uutisiin.
Mitä Yle sanoo?
Yle valehtelee ja liioittelee jopa pääuutissaan täyttää ruudun urheilulla koska urheilu-ohjelmien teko on edullisinta ja johan Mikael Jungnerikin antoi esimerkkiä miten pöllitään Frankie G to Hollywoodin tuotantoa, siis se sama Jungner joka salasi kaikki vuodet totuuden eli sen että Ylen talous onkin kuralla ja yritti vielä muokkailla tilinpäätöstiedot kunnes käry kävi.
Syövän uuvuttamalle pikkumiehelle piti saada eläketurva ja sokeat sekä tyhmät äänestivät Arkadianmäen kukaksi tyypin jolla ei ole pienintäkään ymmärrystä politiikasta.
Kysymyksessä on todellakin se sama Jungner joka ennen lähtöään teetti itselleen ilmaisen ja sikakalliin vaalimainoskampanjansa Yle kakkosen piikkiin.
Ja ojasta allikkoon. Jungnerin tilalle tuli kiire pestata joku mannekiini ja tehtävään sopikin sitten aivan vallan hyvin Lauri Kivinen- niminen koomikko jolla ei ole harmainta aavistustakaan kuinka Ylen oloista hapanta dinosaurusta johdetaan.
Kivinen ei ole tähän mennessä pystynyt kuin elvistellä hävyttömällä palkalla ja Kivisen ensimmäiset mädät hedelmät alkavatkin näkyä jo ruudussa mm. typerän uutisvuodon ja puoli seitsemän ohjelman muodossa.
Katso lisäksi tästä miten Yleä tuhlataan ylimalkaisesti
Huvittavinta koko asiassa on se että yhden valtion monopolin saattohoitajaksi on valittu koomikko.
Lauri Kivisen kustannukset ja hölmöilyt maksamme nimittäin veronmaksajat sinä minä ja me.
Kansalaisten varmasti yhteisenä huolenaiheena onkin ironia sekä se että uskottavuutensa menettänyttä yleisradiota tahdittaa vielä loppupeleissä pelle.
Niin se Ylen sanominen? tuulesta temmattua puutaheinää ja ruutun täytettä. Yleä ”avustaa” kylähullut amatöörit kertakäyttökameroilla kuvaamillaan laaduttomilla kuvilla kulmiltaan.
Samaan tapaan kuin kansalaiset lähettelevät kännykkäkameroilla otettuja kuvia ilmaisjakelulehtiin.
Yle profiloi ohjelmansa keskiluokkaisen väestön eli kansankielellä laatutiedottomien tyhmien aasien perusteella joilla on ihan sama mitä televisiosta tulee kunhan masiina on päällä.
Ylellä ei ole laatuvelvoitteita ohjelmiensa suhteen niinkuin MTV3:lla jonka on pidettävä laatutasoa yllä mainostajiensa takia.
Yle tuhlaa tuhottomasti. Esimerkiksi lyhyen tuotantoon jonka voisi suorittaa yksi ammattilainen käsivarakuvauksella tunnissa, sellaiseen Yle tarvitsee kokonaisen kuorma-autollisen kuvauskalustoa päiväksi ja usemman henkilön ruokatunteineen.
Yle laskee katsojalukunsa sen perusteella mikä taajuus milloinkin on auki.
Välittämättä että lukema ei olisikaan realistinen sillä prosentuaalisesti talouksista vastaanottimet on vuorokausittain tyhjän päiten auki eikä niitä katsota.
Vastaanottimien käyttöasteet eivät kerro todellisia katsojalukuja. Ylen kertomat ”katsojaluvut ovatkin toisin sanoen tuulesta temmattuja ja valheellisia.
Ylen mitättömän pienipalkkaiset duunarit kohentelevat mitättömiä itsetuntojaan veistelemällä toisistaan kuvitteellisia erilaisiin internetin portaaleihin ja järjestävät itse kutomiaan ”kilpailuja” mm. Prix Europa ja Prix Italia, jonka tuomaristoissa on päättämässä Ylen omat edustajat ja päättävät tietysti itse kabinettien savuisissa ja konjakintuoksuisissa hämyissä ohjelmansa eduksi.
Urheiluliitot- ja järjestöt ottavat myös kaiken irti Ylestä mainosvälineenä.
Ylen ”urheilutoimittajat” manipuloivat urheilutapahtumia, markkinoivat itseään toimittajanpenkiltä sekä johdattelevat ja laittavat sanat urheilijoiden suuhun ja lantin parin reppanoiden taskuun. Ylellä jos missä on havaittavissa työntekijöittensä esimerkiksi puutteellinen kielitaito.
Ylelle tärkeää on myös puffata menneen talven lumien urheilusankareita ja kiistää täydellisesti totuus että nykypäivän kansainvälisen urheilun metodit eivät ole enää samanlaisia kuin kolme vuosikymmentä sitten.
Uutta ja lohduttavaa tietoa on myös se että Yle pilkotaan lähivuosina, hyvinkin nopeasti. Asia hoidetaan sisäpiirin tietojen mukaan ulkopoliittisesti."
Yle näytti esimerkkiä miten tuhlataan, ja sehän tuhlasi. tutustumisen arvoinen:
https://ollitola.blogspot.com/2012/10/olli-tola-tappailee-osa-2.html
Paras oli tietysti varastaa isbn tunnuksella suojatun teoksen immateriaali, uhkailla kirjan tekijän äitiä, ja kuolla liivimiesten tappamana ruotsissa.
, ja Yle vielä itsekin vahvisti 1980-1990 luvuilla että puheet tälläisistä lapsikaupoista on hölynpölyä. Ja kun maito kurahti kunnolla helmoille niin vahvisti kyseisen törkyohjelman (kirjallisesti) ikuiseen esityskieltoon
https://7miljoonandollarinmies.blogspot.com/2013/06/jari-veikko-kauppinen.html
Kaikki yleläiset täytyisi toimittaa saunan taakse tai napittaa yksitellen. ei siinä aina tarvita järjestäyneitä toimijoita. Ihan Persujen käsikirjan mukaan saunan taakse.
rip kevyet mullat hehehehe
https://www.proff.fi/yrityksen/granath-riitta-irma-hannele-dödsbo/-/koulut-ja-opetus/2236066-4I10KR
Rauha varkaan muistolle ja kevyet mullat täältäkin että silleen HaHaHaHa
https://granath-riitta.blogspot.com/
Hauska "dokumentti" oli tuo Ylen pläjäys, ensin mielenvikaiset lässyttävät katkeruuksiaan muka ihmiskaupan uhreina ja hetken päästä saadaankin sitten kuulla ja nähdä varsinainen asian ydin: mitään ihmis- tai lapsikauppaa ei tapauksissa ollut olemassakaan. Kuten poliisitkin asiasta totesivat.
"pistänpä äitisi hiljaiseksi" aivanko pisto sydämeen ja ihan fiskarssilla. onneksi lahna kuoli pois. sai maistaa itse karmasta. karmeasti lähti.
Tapetun ruotsalaisen Granathin rikoskumppani esittelyssä:
https://hertta-marikaukonen.mystrikingly.com/
Seura taitaa olla se sama viikkolehti joka sai 1993 tuomion painokanteesta Helsingin silloisessa raastuvanoikeudessa, ja joutui tyylikkään takinkäännön seurauksesta maksamaan amerikkalaisille liikemiehille satojen tuhansien dollareitten korvauksia. Että silleen
https://keskustelu.suomi24.fi/t/11097747/missa-han-on-nyt
Juuri -heh- sama lehdykäinen
MItähän lehmällä pyöri päässä silloin kun uhkaili asianosiaisia? Eikö tuossa ole selkeä todiste Yleläisten horjuvasta mielenterveydestä. Sehän on selvä itsemurha jos uhkailee väkivallalla liiviväkeä tai niitten omaisia.
Median heikoin lenkki käytti hyväksi psyykkisesti sairasta tanskalaista naista
https://mariannkristensen.blogspot.com/
Johan oli täti tömisevän markkinat
https://vaiettulapsikauppa.blogspot.com/
Kokemus asiantuntija talousrikoksista, eikä tarvinnut lainaa ottaa laki opintoihin. Veronmaksajat kustantavat.
No mitä sinä siellä peräkamarissa olet opiskellut?
Ylen nykyinen dirikka, rajatila tasoinen anorektikko. Kuivunut luumu-akka. Tästä ei enää pidot parane että silleen
https://img.img-cdn.yle.fi/crop_fill,w_767,h_511,dpr_2/f_auto/39-152970968d9956fa1068
Jostain kumman syystä hullut hakeutuvat aina omiensa pariin.
Ylen alasmeno senkun vaan jatkuu. Hullu ruorissa vie yleensä koko laivan karille ennen aikojaan
https://yle.fi/a/74-20178021
Linkistäsi pitää nuo pilkkumääritteet poistaa, tämä systeemi kyykkää heti niihin..en tiedä miksi; linkki toimii silti putsattuna:
https://img.img-cdn.yle.fi/39-152970968d9956fa1068
Voi tietysti maalata osoiteriville.
Yleisradion mielenterveyden palvelut ovat ontuneet jo vuosikymmeniä. ihmiset jotka valehtelevat ruudussa päivästä toiseen eivät erota enää totuutta valheesta, ja juuri tälläisestä seuraa yleensä vakava mielisairaus.
Yleä on moitittu siitä, että se on siirtänyt osan etenkin nuorille suunnatuista sisällöistään kokonaan kaupallisiin sosiaalisen median kanaviin (kuten TikTokiin, Instagramiin ja YouTubeen) oman Yle Areenansa sijaan.
Meidän Persujen kylmä näkökulma on se, että Ylen saneeraus olisi täytynyt aloittaa jo paljon aikaisemmin. Ja keskittää varat Ylessä työskentelevien mielenterveyden hoitotyöhön. Tämä on meidän Persujen kanta ja pysyy. Kyllä pysyy.
Ylen rahoitusta korottavaa indeksiä on leikattu ja jäädytetty, mikä on pakottanut yhtiön merkittäviin, kymmenien miljoonien eurojen säästötoimiin ja useisiin muutosneuvottelukierroksiin. Säästöt ovat johtaneet muun muassa työnkuvien muutoksiin ja ohjelmatarjonnan supistamiseen
Aloittajan kysymykseen vastaus kyllä, hän on huippujuristi. Erittäin asiantunteva ammatissaan. Ei siinä pienet omat sotkut paljon vaikuta ammatinhoitoon jokainen ihminen tekee erehdyksiä elämässään. Ei kukaan ole täydellinen.
Tosin tuon törky uutisen julkaisijan Ylen taustojen tutkimisessa sitten riittäisikin työtä. Sieltä niitä erehdyksiä nimittäin löytyy ja kauhalla.
Uotiin luottaisin kyllä niin täälläkin.
Tuomittiin törkeästä petoksesta kun löysi porsaanreiän pankkisysteemistä ja rikastui satumaisesti. Pankkijehuja alko vituttaa. Uotin veljeksistä tehtiin pelotteena toimiva ennakkotapaus, tosin kukaan enää noita muista.
Uoti siis onnistui ottamaan rikkailta, se on kiellettyä 😭😭😭😭
Mikä pankki mahtoi olla kyseessä?
Ei ole synti varastaa varkaalta. Uotin veljekset tekivät oikein
Mitä siellä hupatat? minkä porsaanreiän ja mistä pankkisysteemistä?
LSP Lounais suomen säästöpankki, poikien väitettiin pesseen rahaa, mutta oikeesti ne vain hyödynsi laillisia.mahdollusuuksia.
Tuon mielivaltaisen tuomion takia Kari Uoti opiskeli vankeusaikana lakia ja päätti alkaa tienaamaan ihmisiä puolustamalla.
Eikö suomalaiset ole vieläkään oppineet, kaikki mitä Tanskasta Suomeen on tullut on joko sekundaa tai sutta
poliisimurhaajia
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011350522.html
roskapankkeja
https://medium.com/@sammyeboy52/danske-bank-suomi-858741d4d34e
roskajournalismia
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18715454/skandaalin-kukkanen
pedofiliaa
https://medium.com/@mikko.kupera/denmark-a-paradise-for-pedophiles-f909f540fcd6
eläintauteja ja vaarallisia bakteereita
https://www.hs.fi/tiede/art-2000010701786.html
kasvitauteja ja tuholaisia
https://yle.fi/a/3-11075352
Suomalaisuuden halveksiminen ja polkumyynti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011742402.html
"Mitä mätää tanskan maalta" klisee keksittiin jo ensimmäisen kerran tiettävästi vuosien 1599–1601 välisenä aikana.
Yle on niin hupaisa talo että sana hupaisa kärsii inflaation jos sitä käytetään vertaamaan nykytilan Yleisradioon.
Media-alan tutkijat ja asiantuntijat ovat kantaneet huolta siitä, että jatkuva poliittinen paine ja rahoituksesta väitteleminen saavat Ylen toimitukset varovaisiksi ja alttiiksi sisäiselle sensuurille. Kriitikoiden mukaan Ylen uutisten tulisi uskaltaa ärsyttää päättäjiä nykyistä enemmän ilman tarvetta tunnustella puolueiden reaktioita.
Tuolla on määritelty selkeät perusteet ja lainkohdat joiden nojalla Suomi ja Tanskan viranomaiset sekä silloinen kuningas pelasti ainakin yhden suomalaisen lapsen edellä mainitulta kohtalolta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18754493/ei-toivotut-lapset
- Tanskalaisten luvaton yksityisadoptio ilman viranomaisten valvontaa tai kunnollista virallista esivalmistelua.
- Suostumuksen muodollinen pätemättömyys
- Yksityisen adoptioprosessin laittomuus/Kansainvälinen toimivalta ja Suomen viranomaiskanta
Ongelma on siinä että Yle ei kykene edes viheltämään. Mutusteltavaa viikonlopuksi olkaa hyvä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17751415/yle-ei-osa-wihella-edes
Yle:
Kallispalkkainen tyhjäntoimittaja.
Vuoden 2026 aikana Yleisradion ympärillä on vellonut useita muitakin kohuja, säästötoimenpiteistä johtuvia sisäisiä kriisejä sekä poliittisia kiistoja. Tämä tälläinen on tietysti hyvä uutinen:
https://www.verkkouutiset.fi/a/jarkko-tontti-holmokin-nakee-ylen-vasemmistovinouman/#f0077639
Uoti Brothers. Linnakundeja.
Demaruus SS on vankilakundin sydäntä lähellä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17998669/tapaus-mikkel-nakkalajarvi-nyt-puhuu-kissansa-menettanyt-demarimummo
Ylen rahoitusta supistetaan parhaillaan rajusti. Parlamentaarisen työryhmän sopimat leikkaukset osuvat voimakkaasti vuoteen 2026. Päästäisiinkö tällä jo tarpeettomista tyhjäntoimittajista Pasilan mäellä vihdoin eroon
https://journalisti.fi/uutiset/2025/05/yle-irtisanoo-kahdeksan-ja-muuttaa-kymmenien-tyonkuvaa-muutosneuvottelujen-toinen-kierros-jatkuu-viela/
Yle sen kun mokailee vaan
Uoti on hyvä asianajaja
Tiesittekö että Yle Areena -sovelluksen tuki on lakkautettu vanhemmilta älytelevisiomalleilta, mikä estää palvelun käytön osalla katsojista ilman erillisiä lisälaitteita.
JSN:n langettava päätös kuntavaalikoneesta: Julkisen sanan neuvosto antoi Ylelle huomautuksen, sillä yhtiö jätti kuntavaalikoneessaan osan ehdokkaista ja ryhmistä katveeseen heti vaalikoneen avauduttua. Virheen katsottiin vaikeuttaneen äänestäjien mahdollisuuksia muodostaa kattavaa kuvaa ehdokkaista.
hais-ta pas-ka
Sil-ja, Yle-n keino-äy-bo-tti,Pasila
Uoti on huippujuristi onko se jollekin ongelma?
Kivapuhetta
Muista-kaa nus-sia juhan-nukse-na
paljon-kin
Suome-a vaivaa vähäi-nen synty-vyys
se as-ia on helposti korjatta-vissa
täyttä-kää suo-mi aviottomill-a lapsill-a
muista-kaa nus-sia juhannuk-sena
paljon-kin
Silj-a, Yl-en kei-noäly-bo-tti