Kautta historian sosiaIismi tunnetaan valtajärjestelmänä, joka ei ole juurikaan itse luonut mitään menestystä ja vaurautta. Sen suurimmat ns. edistysaskeleet on rakennettu muiden rakentamien taloudellisten, teknisten ja yhteiskunnallisten saavutusten varaan.
Nyt sosialismi täällä Suomessa on etenemässä oman luontonsa ohjaamana; se pyrkii valtaan keinolla millä hyvänsä, jotta pääsee nauttimaan muiden työn, osaamisen ja ahkeruuden hedelmistä. Tässä tapauksessa Orpon hallituksen työn hedelmistä. Jos Sdp voittaa vaalit, sen johtama hallitus tulisi luontonsa mukaisesti omimaan Orpon hallituksen työn hedelmät omaksi saavutuksekseen.
Sosialistiset liikkeet on kuitenkin saaneet hyvääkin aikaan; on ajettu työolojen parannuksia, sosiaaliturvaa, koulutusta ja tasa-arvoa. Ja tätä sosialismissa käytetään hyväksi, äärimmäisen populistisessa merkityksessä, uskottelemaan, että sosialismi on "paras ja ainoa poliittinen vaihtoehto, johon muut ei pysty". Tällainen poliittinen ja institutionaalinen "menestystarina" ei kuitenkaan kerro sitä totuutta, että se hyödyntää omaksi edukseen muiden rakentamaa laajaa taloudellista yltäkylläisyyttä, jonka muut ovat saaneet aikaan.
Sosialismissa on tapana mm. "uudelleenjärjestää" yhteiskunnallista toimintaa, että se näyttäisi sosialismin omalta saavutukselta, mutta sillä periaatteella rakennetut useat historiallisesti tunnetut utopistiset kokeilut ovat murtuneet omaan mahdottomuuteensa.
Kun Sdp ylistää itseään ja saavutuksiaan, sekä lupaa kuut ja tähdet taivaalta, kuin myös terävöittää populistista retoriikkaansa muita demonisoimalla, eli niitä, jotka tekee sen todellisen menestyksen, niin älkää nielkö sitä pureksimatta. Sosialismi ei ole täällä aidosti ihmistä varten, vaan ideologian aseman pönkittämistä varten.
SosiaIismin oma todeIIinen Iuonto on parasiittinen. Keskusta-oikeisto tarjoaa menestykselle rehevät viljelysmaat ja yhteiskunta, ihmiset, duunarit, tekee hedelmät.
☝️🤨
SosiaIismin kauniin ulkokuoren alla pesii petoIIinen Ioinen
15
214
Vastaukset 15
- Anonyymi00001
Onko tämä kokoomuksen harjoittama sosialistinen kommunismi sen parempaan
- Anonyymi00002
Kiitokset tästä aloituksesta perussuoamalaisten trollitoimiston väelle.
- Anonyymi00003
Ei teitä ääripään ihmisiä kukaan kestä.
Menisitte ne lääkkeet hakemaan. Totuus sosialismista ei takuulla ole mukavaa luettavaa. Varsinkin kun on ihannoinut moista tuhon ideologiaa teItta pystyssä.
☝️😉- Anonyymi00005
Sinun hassut persufantasiasi ovat ihan sinun oma ongelmasi.
- Anonyymi00004
Lindmannin kyvyt ei riitä läheskään pääministeriksi. Mutta kävisi lohjan marttakerhon johtajaksi mainiosti.
- Anonyymi00006
Aina persun pesee pääministerimittelössä.
- Anonyymi00009
Anonyymi00006 kirjoitti:
Aina persun pesee pääministerimittelössä.
Järkyttävä leikkuri antismia.
- Anonyymi00007
Meillä on Paras Halitus!
Kannattaa huomioida!!!
Pöätöksien sato,näkyy0-4 v hallituksen vaihdoksesta! - Anonyymi00008
Hallitus ajoi läpi Taxiuudistuksen!!!
Muita ei kiinnostanut asiakkaiden turvallisuus!!!! - Anonyymi00010
Hallitus kiristi rikosten tuomiota...muita ei kiinnostanut!!!
- Anonyymi00011
Eihän demareita kiinnosta rikosten koventaminen kun heidän selkäranka kannattajat tehtailee rikoksia kokoajan..nääs romaanit ja maahanmuuttajat. Siihen päälle vielä koskekorvan voimalla ajelevat vassarit.
- Anonyymi00013
Sosisialismin eri toteutushaaroilla on tavoite-eroja.
Kansalaisten kaikipouolisen hyvivoinnin ja työmarkkinoiden toimivuuden kannallata sosiaalinen demokratia on kaikkien, myös markkinatalouden, edun mukaista.Sosialismi ja sosiaalidemokratia on kaksi eri asiaa. Sitten on vielä Sdp:n oma versio, "sosialidemokratia", eli sosialismia demokraattisin keinoin, joka on yhtä epämääräinen ja jopa kaksinaisoralistinen käsite kuin puolue itsekin. Se ideologia on myyty vapautta, tasa-arvoa, solidaarisuutta ja oikeudenmukaisuutta korostaen, mutta demariretoriikka, pyrkimykset, keinot, tulokset ja seuraukset jne. on paikoin hyvinkin ristiriitaisia myyntipuheiden kanssa.
Käytännössä Sdp ja sen epämääräinen "sosialidemokratia" on enemmänkin kapitalistisia rakenteita rikkova, vapauksia rajoittava, ideologiseen ylivaltaan pyrkivä epäisänmaallinen ideologia.
Sdp edustaa opeiltaan ja tavoitteiltaan kuitenkin sosialismia, joka on kapitalismin kilpailija. Kuten varmasti tiedät, Sdp on aika vankasti käpertynyt sisäänpäin, poltellut siltoja ja pyrkinyt sosialistiseen ylivaltaan, vaikka Suomessa pitäisi toimia sekatalouden ehdoin. Se vaatii toimiakseen sosiaalidemokratian ja kapitalismin yhteistyötä, jossa kumpikin osapuoli luo yhdessä synergisen toimintakentän. Koska tämä ei toteudu, poliittinen valtakilpailu tulehduttaa yhteiskuntaa, joka luo polarisoituvat ja kaoottiset yhteiskuntaolosuhteet, joka taas maksaa miljardeja ja pahimmillaan ihmishenkiä, kuten Marinin kaudella sote-farssin tiimoilta todettiinkin.
Siksi Perussuomalaiset, joka edustaa arvoiltaan ja toimintaperiaatteiltaan kumpaakin ideologiaa, "perussuomalaisuudeksi" jalostuneena. Se on aitoa demokratiaa, aitoa vapautta, sekatalouden ehdoin toimimista, aitoa ihmisarvoa, sekä erityisesti järkiperäistä maanläheisyyttä, realismia.
☝️😉
- Anonyymi00014
United EU states of consumers.
Tarralenkkareilla ei tarvitse osata edes solmia kengännauhoja.
Kokoomuksen unelma, kaikki valmiina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212104Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711110- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94617Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93565Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11563- 12557
- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44529- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 115466
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 58437
- 70435
- 41434
