Totuus on karua luettavaa, Nato ei toimi euroopan maiden kesken, täysin mahdoton kokonaisuus hajanaiselle euroopalle.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/54270304-5f4b-437b-84df-8ca4e74896fc?ref=ampparit%3A71d8
Nato pitää ajaa alas euroopassa mahdollisimman pian, siitä on valtava haitta kaikille jäsenmaille ja koko euroopan kehittämiselle ja turvallisuudelle.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/54270304-5f4b-437b-84df-8ca4e74896fc?ref=ampparit%3A71d8
Nato pitää ajaa alas euroopassa mahdollisimman pian, siitä on valtava haitta kaikille jäsenmaille ja koko euroopan kehittämiselle ja turvallisuudelle.
Vastaukset 44
Vanhimmat
NatoNiilot ei tätä ymmärrä, luulisin.
Eikä putinatsit ymmärrä, mitä linkitetyssä jutussa todella sanotaan: Venäjä on Euroopalle eksistentiaalinen uhka, jonka torjumiselle ei ole vaihtoehtoja. Kyse on vain siitä, onko torjuva liitto Nato vai jokin täysin eurooppalainen.
Voi Roope parka miten voit olla noin ulkona kaikesta.
Sinuun on tuo NATO propaganda uponnut jo liikaa.
Onneksi olemme Natossa.
Venäjä ja sen imperialismi, on ainoa syy, miksi Suomi kuuluu nyt NATOon.
Natolla on muutama vuosi ainaa, sitten se hajoaa.
Onko nato hyökkäyllyt toiseen maahan kuten Venäjä Ukrainaan.
Lapsellista nimittelyä sinulta. Lienet kuitenkin aikuinen?
Miten voit verrata yksittäistä valtiota Natoon?
Mksi et vertaa sitten jenkkilään. joka hyökkäilee myös? Irak-operaatioon Bush yritti sitäpaitsi saada Naton mukaan.
Nato on taannut rauhan myös venäläisille 80 vuotta. Toki ovat hyökkäilleet muihin maihin.
Taisit unohtaa mihin maihin NATO maat ovat hyökkäilleet ja hyökläilevät nytkin.
No, jos jätetään Trumpin USA pois laskuista, niin voisitko antaa esimerkiksi vaikka kaksi Nato-maata, jotka hyökkäilevät par'aikaa?
Ukraina, Abhasia, Georgia, Afganistan, Syyria, Tsekkoslovakia, Unkari, Puola, Liettua, Latvia, Viro, Suomi... Siinä syitä, miksi Suomi kuuluu Natoon.
Niinpä.
Venäjä ei pääse kehittämään Eurooppaa.
niilot pelkäävät venäjää vieläkin paskat housussa 😅
Tietenkin sekopäisen aggressiivista roistovaltiota pitää pelätä. On todella ikävä juttu valtion kansainväliselle asemalle, jos sitä pidetään demokraattisissa naapureissaan niin hulluna että sitä pitää pelätä. Pelottavuus ei tuo yhteistyötä ja hyvinvointia, vaan vie ne. Ja ystävät löytyvät vain kaukaa eivätkä ole luotettavia, kuten ei Venäjäkään ole ystävilleen ollut: Syyrialle, Venezuelalle, Iranille, Malille...
Kuuleppa Repe ;Noihin kaikkiin mainitsemiisi maihin on NATO maa hyökännyt, ei Venäjä.
On varsin ymmärrettävää että länsimaissa pelätään enemmän ja vähemmän Venäjää. Haluaisitko sinä asua hullun murhanhimoisen sekopään naapurissa?
Mielisairasta on syytä varoa, mutta pelko on turhaa - se lamauttaa.
Nato on ollut ylihinnoiteltujen jenkkiaseiden myyntimie.. eh, henkilö.
Mitäs aseita NATO valmistaa ja myy?
Anonyymilänkytyksellä Nato nurin! JEEEEE..............
Saa nähdä onnistuu tämä naton ulos ajo suomesta näillä halukkailla heillä on yksi puolue joka tätä suomessa ajaa vapaudeliitto ja kannatus näillä on huimat 0,2% mitä veikatte onnistuvatko nämä? hahaha buahaahahah ainiin olihan näillä aikoinaan vkk ja ano joka lähtikin jo venäjälle karkuun velkojaan hahah buaahah.
”Kuka käskee univormuihin pukeutuneita eurooppalaisia tappamaan ja tulemaan tapetuiksi”, hän tiivistää ja totea samalla, ettei järkeviä vastauksia ole.
Miten tuo muka muuttuis jos komentelijana olis vaikka Ranskalaiset paskat.
Sekö sitten määräis Suomalaisia tappamaan tai tulemaan tapetuiksi jonkun vitun euroopan liittovaltion puolesta.
Kyllä jokaisen EU maan pitää vaan väestömääräänsä nähden lähettää tapettavia. Riippumatta siittä missä eu maassa niitä sitten tapettas.
Ei suomea kannatas puolustaa kuin muutaman suomalaisen. Loput puolustajista olis sitten muista EU maista.
Ei eu:sta ole yhtään mihinkään natosta sentään on eu puhuvien päiden pelllekerho jolle nauretaan usa kiina ja venäjällä ei mitään hartoita eu mihkään asiaan mutta puhetta senkin edestä eu kuin yk puhetta ei tekoja.
Suuri osa eu päättäjistäkin ihan kirjaimellisesti akkoja. Tenat märkänä mutta ei edes lihaksia mihinkään.
Kiitos aloituksen tekijälle varsin mielenkiintoisesta avauksesta juuri tällaisena päivänä kun Orpo itkee rahapulaa koska sotilasmenot ja Ukrainan sisällissodan tuki vaatii lisää rahaa 135 miljardia euroa tulevina vuosina.
Loistava kate sillä jo yli 1 350 000 venälistä on poissa pelistä tätsä on hyvä jatkaa opraatiota sillä 2 miljonaa venälistä menee rikki jo tänävuonna.
Olisit voinut pukea kommenttisi rehellisesti: "Kiitos itselleni."
Suomen työväenluokka ja sitä edustavat puolueet ja ay-järjestöt, Suomen rauhanpuolustajat ym. rauhan ja tasa-arvon järjestöt ovat aina olleet sitä mieltä, että Suomen paikka olisi aina ollut yksimielisessä Varsovan liitossa.
Suomi on aina tervetullut Varsovanliittoon.
Luehan Igor uutiset tarkemmin😘
Työ ootta iigorei ihan ite!
Venäjän pitäisi ohjata tahdonvastaiseen hoitoon, koska se on vaaraksi sekä itselleen että ympäristölleen.
Venäjästä ole haittaa edes pohjos-korealle. Ukrainan oma vika jos ei tule naapureidensa kanssa toimeen.
Ukraina vois ottaa oppia vaikka suomen presidentistä. Kieli syvällä Trumpin persuksissa. Tietää että pikkumaiden tulee nöyrtyä.
Trump on itse syvällä putin persuuksissa hahahaha.
Eurooppa maksaa itsensä kipeäksi Ukrainaan takkia. Joku siitä kyllä taas hyötyy kun sitä aletaan laittaa sodan jälkeen uuteen kuosiin. Tuskin tavan kansalainen.
Loistavaa jo yli 1 350 000 veänläistä on poissa pelistä operaatio siis etenee tänä vuonna menee jo 2 miljonaa venälistä rikki tahti kiihtyyy.
Yhtenään menossa jotkut ..tun ilmavoimien harjoitukset, joiden varjolla häiriköidään ja huudatetaan koneista jotain noloa möykkää.
Nato on parasta mitä Suomelle ja Euroopalle on tapahtunut. Jos ryzzät kiukustuvat jostain niin silloin olemme tehneet jotain oikein.
Putin sanoi harvinaisen suoraan, että USA yrittää ryöstää Venäjän luonnonvarat. Luonnonvaransa tuhlannut EU veljeilee tietysti luonnonvaransa tuhlanneen USAn kanssa laajentumalla itään. Länsi ei tietenkään näe mitään pahaa ryöstöretkissään ympäri maailmaa. Maailma on länsivetoisten pörssiyhtiöiden valtaama ja nämä tekevät mitä vain kaapatakseen kaiken. Nyt tullaan näkemään, miten ahneelle käy.
Älkää huoliko,kyllä se usa sotii kohta venäjän kanssa.Tulee olemaan vaan suuret haitta vaikutukset.
nato byrokratia on suuri kupla, kallis suojatyöpaikka vain !!
ja ei tiedä kuka sitä ohkjaa, ei siis tiedä...