Muistatteko tätä? Vaalit 2023.
"Eduskuntavaalien suhteellinen ääniharava on Sanna Marin, vaikka Riikka Purran absoluuttinen äänimäärä oli suurempi."
Eli Marin oli ehdolla pienemmästä vaalipiiristä.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/2e739982-5a76-496c-87ae-b88b2f25e19b
Timo Soini sai muuten 2011 enemmän ääniä kuin Riikka Purra 2023.
Vaalipiiri oli sama, Uudenman vaalipiiri.
Ei siis Purran suosio ollut niin ennennäkemätön kuin jotkut muistelevat. Ja nythän sekin suosio on sulanut, kun Purran vaalipuheet osoittautuivat merkittäviltä osin harkituiksi valheiksi, joilla oli tarkoitus vain haalia ääniä.
Sitten persut onkin kokeneet kolmissa vaaleissa tappion. Valheella on lyhyet jäljet ja minkä taakseen jättää sen edestään löytää.
Ja ai niin, sitä saa mitä tilaa.
"Eduskuntavaalien suhteellinen ääniharava on Sanna Marin, vaikka Riikka Purran absoluuttinen äänimäärä oli suurempi."
Eli Marin oli ehdolla pienemmästä vaalipiiristä.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/2e739982-5a76-496c-87ae-b88b2f25e19b
Timo Soini sai muuten 2011 enemmän ääniä kuin Riikka Purra 2023.
Vaalipiiri oli sama, Uudenman vaalipiiri.
Ei siis Purran suosio ollut niin ennennäkemätön kuin jotkut muistelevat. Ja nythän sekin suosio on sulanut, kun Purran vaalipuheet osoittautuivat merkittäviltä osin harkituiksi valheiksi, joilla oli tarkoitus vain haalia ääniä.
Sitten persut onkin kokeneet kolmissa vaaleissa tappion. Valheella on lyhyet jäljet ja minkä taakseen jättää sen edestään löytää.
Ja ai niin, sitä saa mitä tilaa.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Tuskin muistavat ja jos muistavat, eivät halua muistella.
Jauho sanna lähti lipettiin suomesta, ei halunnut olla vaan suomikommari.
Mitä tarkoittaa suhteellisesti?
Suhteellisesti tarkoittaa, että asiaa tai ilmiötä tarkastellaan suhteessa johonkin toiseen asiaan, olosuhteeseen tai vertailukohtaan. Se on vastakohta sanalle absoluuttisesti.
Oletko persu, kun et tuotakaan tiedä?
PS sai 2023 eduskuntavaaleissa vain kolmisentuhatta ääntä enemmän kuin SDP.
Ja senkin räikeällä valehtelulla.
SDP:lla oli kaiken lisäksi hallituskausi takana pääministeripuolueena.
Marinin hallituksen suosio ei gallupeissa mennyt kertaakaan alle 50 prosentin hallituskauden aikana.
Eikä vaalituloskaan ollut huono.
Orpon hallitus taitaa olla jo alle 40 prosentin?
Suomen itsenäisyyden historiassa vain kolme pääministeriä on onnistunut saamaan puolueelleen seuraavissa vaaleissa lisää paikkoja eduskuntaan pääministeriasemasta huolimatta.
He ovat
1. ________ _________
2._______ _______________
3._______ _________
Ja heitä yhdistää _____ _________ :____
Mikä yhdistää, sitä en tiedä, kun yksi on keskustalainen ja kaksi muuta on demareita?
Nuo pääministerit on Koivisto, Lipponen ja Sipilä
Tekoälylläkö yritit selvitellä, kun meni noin pahasti mönkään?
Suomen historian kaikkia päministereitä yhdistää se, ettei yksikään ole ollut SMP/ps-taustainen. Sama asia presidenttien suhteen.
🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Ei voi pitää paikkaansa!
Sipilähän tunaroi puolueensa pohjamutiin. Sipilän hallitus erosikin loppukaudesta.
Lipponen ja Vanhanen.
SDP ja Keskusta.
Soini ja Purra. Molemmat perussuomalaisia pääministereitä.
Soinilla kolme pääministerikautta ja Purralla kaksi, mutta kolmas tulee ensi vuonna.
Ovat myös Suomen historian parhaat pääministerit.
Se on Suomen onni.
Taasko näitä sdp n tukijoiden vihaviestejä🙈
Ei tietenkään,vasempien omat gallubbit ei petä🤣
Riikasta tulee pääministeri. Natsi Antti ei saa hallitusta muodostettua.
Jos tarkoitat Lindtmania, sitten ilmeisesti oletat hänen aloittavan hallitustunnustelut, eli oletat, että SDP on 2027 vaalien jälkeen suurin puolue?
PS menettää puolet paikoista, joten mitkähän puolueet tulevat Riikan hallitukseen muodostamaan enemmistön?
Vai tuleeko Riikasta vähemmistöhallituksen pääministeri?
Kepu pettää aina, niin sanoo rivipersu.
Oliko Marinilla yhtä paljon vastaehdokkaita kuin Purralla? Oliko?
Oliko Soinilla vähemmän vastaehdokkaita kuin Purralla 2011? Oliko?
Oliko Purra ehdolla 2011? Oliko?
Ei varmaan olisi kannattanut ollakaan, kun ei vielä 12 vuotta myöhemminkään saanut yhtä paljon ääniä kuin Soini 2011.
Saiko Sanna?
Suhteellisesti vai absoluuttisesti?
Katso tilastoista.
Melkein kiinnostaa…
Ilmeisesti, kun kyselet.
Et osannut vastata?
Taitaa Persuja kiinnostaa muut asiat kuin SDP populaarisyys
Joo. Virren veisuu on nyt kova sana.
Ei mutta, en ole persu. Mutta jos voisin siis asuisin paikassa missä äänestää Sanna Maria niin en kyllä häntä äänestäisi. Siis vaikka olisi miten suosittu ja kaikki äänestäisi muut siellä. Miettisin vain että,"Täh! siis miksi minä sitä äänestäisin?"
Purra voikin veisata 2027 vaalien jälkeen.. joooo koitui ankee aikaaaa ja suuuuruuu murheineeeen...
Purralla on edessä haikia huominen...
Tuo absoluuttinen äänimäärä on tietenkin ratkaisevampi, mutta totuutta kannatuksesta se ei kerro, koska vaalipiirit on erikokoisia.
Esim 2023 Marin sai enemmän kannatusta kuin Purra, kun huomioidaan vaalipiirien koko.
Vaalimatematiikka kuitenkin voi ratkaista paikkamäärän niin, että piemmällä kokonaisäänimäärällä joku puolue voi saada paikkoja enemmän kuin suuremman äänimäärän saanut puolue.
Niin kävi 2015, että ps nousi kokoomusta pienemmällä äänimäärällä toiseksi suurimmaksi puolueeksi Sipilän hallitukseen ohi kokoomuksen. Muistaakseni.
Purra on poliittinen tähdenlento, jonka hyödyllisin saavutus on oman puolueensa kannatuksen alasajo. ✂️✂️✂️
Epäilevät että Riikka Purra putoaa eduskunnasta! Pettäneen omat äänestäjänsä vaalivalheillaan!
Ööö... Mitä sitten? Onko aloittajalla jokin pointti? En kyllä huomaa. No, persut ja vasurit. Kommentoikaa!
Äänestän persua,koska euroopan maahanmuutto- ongelmien tilanne räjähtänyt käsiin kaikissa maissa.Vain Persut, estävät tuota ongelmaa.
Taxit turvallisiksi
Palautukset jouheviksi
Rikosten rangaistukset koventuneet
Siinä muutama hyvä syy,Suomi turvalliseksi jälleen✊🏻🤠
Mitä väliä?
Valit ei ole veljiä keskenään.
Suosittelen elämään nykyhetkessä,mut jää toki menneisyyteen tilastojen uhriksi,jos ne kiehtoo😂
pah, Marinin äänestäjät jäi uhriksi, lisään avaukseeni
Reps🫢🫢🫢
Ja ai niin, sitä saa mitä tilaa.
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000009858639.html
Pääkirjoitus: Sanna Marinin suurin synti ei ole äänestäjien pettäminen – tämä paljon isompi
"Voiko eduskuntavaalien Pirkanmaan äänikuningatar Marin noin vain pettää äänestäjänsä ja lähteä muille maille vierahille? Marin ehti vaali-iltana luvata ISTV:n haastattelussa, että hän ei ota vastaan kansainvälisiä tehtäviä vaan pysyy riviedustajana."
Pirkanmaan äänikuningatar. Aloittaja oli jäljillä 🤣🤣🤣
Purra oli äänikuningatar ja sillä selvä 🤣
Äänestin Soinipersua,petti lupaukset.Empä äänestä enää sitä.
Me muistamme vain että Sanna petti kaikki äänestäjänsä ja pakeni heti vaalien jälkeen raukkamaisesti hippulat vinkuen.
Se ei meille käy
Tiesitkö että:
Sebastian Tynkkynen vaihtoi vaalipiiriään samaan, missä Purrakin on ehdolla?
Hän, miehensä kanssa, asustelee tätänykyä Vantaalla.