Ei seremoniat ketään pelasta

Anonyymi-ap

Ei mitkään ulkonaiset muotomenot voi ketään pelastaa. Tarvitaan sisäinen mielenmuutos ja uudestisyntyminen Hengestä ja Jumalan sanasta, jos aikoo Jumalan uuteen elämään sisälle päästä.

Tiit 3:4 ja 5

Mutta kun Jumalan, meidän vapahtajamme, hyvyys ja ihmisrakkaus ilmestyi,
pelasti hän meidät, ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta,

37

232

    Vastaukset 37

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kyllä se vain saastainen kaste ja herjaaminen pelastaa.

      Siitä ettei se enää ole suosiossa tulee kaupantekijöisenä se ettei edes suvivirttä haluta kuulla.

      • Anonyymi00004

        No johan nyt jotakin. Nyt minä pidättelen kyllä hengitystäni kunnes muotoilet lausumasi uudelleen!


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        No johan nyt jotakin. Nyt minä pidättelen kyllä hengitystäni kunnes muotoilet lausumasi uudelleen!

        Tai ainakin puhkun ja puhallan hiukan…


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        No johan nyt jotakin. Nyt minä pidättelen kyllä hengitystäni kunnes muotoilet lausumasi uudelleen!

        😊😊😊


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        No johan nyt jotakin. Nyt minä pidättelen kyllä hengitystäni kunnes muotoilet lausumasi uudelleen!

        ?


    • Anonyymi00002

      Kirkossa pitäisi tehdä selvitys siitä miten se ajanut kansalaiset sellaiseen tilaan, ettei ne halua enää kuulla suvivirttä eikä kastamattomien lasten sitä kuulla.

      Jättää homohössötykset vähemmälle ja keksittyä oikeaan asiaan.

      • Anonyymi00013

        Kyllä se on poliitikkojen virhe tehdä tyhmiä päätöksiä.


      • Anonyymi00020

        Minä haluaisin kuulla suvivirren alkuperäisen runon, jossa nuori mies, houkuttelee nuorta naista. Keväiselle kukkaniitylle harrastamaan sukupuoliyhteyttä kanssaan.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Kyllä se on poliitikkojen virhe tehdä tyhmiä päätöksiä.

        Jumala tahtoo sisäistä muutosta.


    • Anonyymi00003

      Eikä mikään farisealainen käskykokoelmien kanniskelu etupenkkietuoikeuksineen katetdraaleissa ja hapsut kaaviossa saa ketään ihmistä autuaaksi, vaikka mitä mantroja hokisisi ja näkyvästi kaduilla hoilaisi ja omaa nimeään korottaisi ja kenkiään kuuluvasti katuun kopsuttelisi ja hiuksiaan silittelisi rasvaa niihin huolellisesti silitellen.

    • Anonyymi00005

      Mielenmuutokset on psykologisia asioita, ei ne ihmistä pelasta. Käännyttämällä tehdään harhaoppisia lahkolaisia.

      Kastamalla tehdään kristittyjä.

      Raamatun mukaan Jumala joutuu luomaan perisyntiin hengellisesti kuolleen ihmisen kokonaan uudeksi kasteen vedestä ja Hengestä sanansa voimalla ylhäältä.

      Kaste on uudestisyntymisen peso.

      Joh.3: 5 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti: jos ihminen ei synny vedestä ja Hengestä, hän ei pääse Jumalan valtakuntaan."

      1. Piet. 3:21

      Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus.

      • Anonyymi00007

        Jos et tiennyt, niin parannuksen teko tarkoittaa mielenmuutosta. Nyt sitten tiedät. Onko selvä Tepe?


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Jos et tiennyt, niin parannuksen teko tarkoittaa mielenmuutosta. Nyt sitten tiedät. Onko selvä Tepe?

        Todellakin!


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Todellakin!

        Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,


    • Anonyymi00008

      Siinähän se nyt on juuri ongelman ydin että ihmiset eroavat kirkosta eivätkä ota sitä saastaista kastetta lapsilleen ja sitten heidän ei tarvitse kuulla edes suvivirttä. Juuri siten väki alkaa vieraantua kirkosta kun eroaa siitä laumoittain.

      Sille tulisi tehdä jotain eikä mikään viisastelu auta siinä mitään.

      • Anonyymi00009

        Helluntailaisuus on Amerikasta tänne 100 v. sitten tuotu paha eksytys heresia, mikä kannattaa kiertää kaukaa, vaikka leijuisivat ilmassa teltan katossa ja puhuisivat sekavia hurmoskieliä.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Helluntailaisuus on Amerikasta tänne 100 v. sitten tuotu paha eksytys heresia, mikä kannattaa kiertää kaukaa, vaikka leijuisivat ilmassa teltan katossa ja puhuisivat sekavia hurmoskieliä.

        Muuten, tiesitkö, että luterilaisuus tuli Saksasta, siis tuontitavaraa Suomeen? Lutherilla oli antisemitistisiä ajatuksia.


    • Anonyymi00010

      Nyt kirkossa pitäisi hälytyskellot soida tosissaan kun ihmiset ovat niin vieraantuneet kasteesta ja uskosta että eivät halua kastamattomien lapsiensa kuulevan suvivirttä.

      Itseasiassa tilanne on hirvittävä, joka herättää laajaa huomiota miten kirkon tila on sellainen, ettei lapsia enää kasteta ja heille voi siten edes esittää edes viatonta virttä.

      Sehän on kuin oltaisiin todellisessa synnin pesässä.

      • Anonyymi00011

        Täysin poikkeuksellinen tapaus tuo yksi yritys rahastaa tyhmillä vihervasemmiston päätöksillä.

        Ei sillä kannata kampanjoida kristillistä yhtä kastetta vastaan.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Täysin poikkeuksellinen tapaus tuo yksi yritys rahastaa tyhmillä vihervasemmiston päätöksillä.

        Ei sillä kannata kampanjoida kristillistä yhtä kastetta vastaan.

        Jumalan sana pysyy ja tekee sen, mitä varten se on lähetetty.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Täysin poikkeuksellinen tapaus tuo yksi yritys rahastaa tyhmillä vihervasemmiston päätöksillä.

        Ei sillä kannata kampanjoida kristillistä yhtä kastetta vastaan.

        Eihän se mitään poikkeuksellista ole jos kirkosta eroaa väkeä laumoittain eikä kasta lapsiaan.

        Siitä on enemmän kuin luonnollinen seuraus se, että ei haluta kuulla tai nähdä mitään kirkkoon tai uskoon liittyvää.

        Ei siinäkään todellisuutta voi muuttaa millään vasemmistoherjoilla kuten ei tappamisessakaan. Joskin kaste on aina hyvä asia tappamiseen verrattuna.


    • Anonyymi00015

      Niin ei se kaste tietenkään haittaisi mitään vaikka lapset kastettaisi. Eikä se ole ongelma että heidät kastetaan, vaan juuri se ettei heitä kasteta ja heistä tulee niin jumalattomia ettei edes yhtä virttä voida kuulla.

      Siihen kirkko ajaa ihmisiä.

      • Anonyymi00017

        Moni luulee, että kaste yksinään riittää pelastukseksi. Ei se riitä. Ilman uskoa Jeesukseen on mahdotonta olla otollinen Jumalalle.


    • Anonyymi00018

      Heb 7:25

      jonka tähden hän myös voi täydellisesti pelastaa ne, jotka hänen kauttaan Jumalan tykö tulevat, koska hän aina elää rukoillakseen heidän puolestansa.

    • Anonyymi00019

      Kukaan ei pelastu ilman sovitusta. Eikä lahkolaisilla ole mitään toivoa, pimeydessä vaeltavat ikuisesti.

    • Anonyymi00021

      Totta. Jumalan Henki ja Jumalan sana muuttavat sisältäpäin. Ulkoinen rapistuu.

    • Anonyymi00023

      Ei ihminen voi sitä tietää kuka pelastuu, ei se ole ihmisen asia päättää siitä tai vaikka päättäkin, ei se päätös toteudu.

      Ihminen ei voi muuta kuin tavoitella yhteyttä Jumalan Pyhään Henkeen ja toivoa parasta.

    • Anonyymi00024

      Kaste pelastaa, koska siinä Jumala pesee synnit pois ja lahjoittaa puhtaaseen sydämeen Pyhän uskon Hengen lahjan kuulumisesta uuden liiton jäseneksi.

      Lue vertaus tyhmistä ja viisaista neitsyistä.

      Ketään ei enää ehditä kastaa kristityiksi Ihmisen poja päivänä, kun toinen korjataan talteen ja toinen jätetään.

      Kastamaton pakanalapsi on maailmassa vailla Pyhän Hengen lahjaa.

    • Anonyymi00028

      Totta. Ne ovat vain pinnan siloittelua.

    • Anonyymi00029

      Kyllä!

    • Anonyymi00030

      Pelastus tarkoittaa kuolemalla uhkaamista. Aloittaja jaksaa luoda uhkaa kierolla tavalla ja on olevinaan hurskas ja pyhä. Ehkä hän on vain oppinut sen?

      Mitä jos vain hyväksyisitte itsenne ja toisetkin. Jos on tarve ja saa mielensä kirkkaaksi ja löytää henkisen hyvänolon, niin on onnistunut siinä missä me voimme onnistua. Pyhyys on rauhaa ja kauneutta, kokemus jonka voi kohdata erityisesti, mutta ei siitä pidä juttua alkaa tehdä, koska kokemus katoaa samantien.

      Sama näille kasteille ja uskomisille. Te vain ehdollistatte toisten elämää. Viette henkisen vapauden joka on luonnollista ja sallittu kaikille.

    • Tervetuloa ensi talvena ensimmäistä kertaa järjestettävään, mutta epäilemättä perinteeksi muodostuvaan ekumeeniseen pelastusjuhlaani.

      Siellä aikuisten oikeasti oikeaan jumalaan uskova astuu tai autetaan avantoon odottamaan pelastusta. Avantoon auttamisen välttämättä isiksi kannattaa osallistua jo pitkät perinteet omaavaan amputoidun raajan palautusjuhlaani ennen pelastusjuhlaa.

      Odotan uskonharhaisilta innokkaita ilmoittaumisiaa mitä pikimmin, molempiin ehtii vielä.

      • Anonyymi00031

        Pitäisi mätkiä Raamatulla perään että olisi uskottava juttu tai vähintään ainakin väittää että Raamatusta 80% on valetta ja valita toimet sen mukaan.

        Niin se menee usko tänä päivänä. Ei sitä edes päästä mihinkään kasteisiin, parantumisiin tai pelastumisiin.


      • Anonyymi00031 kirjoitti:

        Pitäisi mätkiä Raamatulla perään että olisi uskottava juttu tai vähintään ainakin väittää että Raamatusta 80% on valetta ja valita toimet sen mukaan.

        Niin se menee usko tänä päivänä. Ei sitä edes päästä mihinkään kasteisiin, parantumisiin tai pelastumisiin.

        Avannossahan saa kasteen siinä samalla. Erikoiselta tuntuu jos avannossa lilluessaan haluaa vielä raamatulla mätkittävän, mutta eiköhän sekin onnistu.


      • Anonyymi00033
        he-ma kirjoitti:

        Avannossahan saa kasteen siinä samalla. Erikoiselta tuntuu jos avannossa lilluessaan haluaa vielä raamatulla mätkittävän, mutta eiköhän sekin onnistu.

        Vaikka sillä mätkii, niin silti pitää väittää että siitä 80 prosenttia on valetta.

        Mätkiä toisia valheilla päähän, mikä tosin aika outoa, mutta siihen se usko johtaa tilanteisiin joissa ei ole päätä eikä häntää.


    • Anonyymi00034

      Aamen!

    • Anonyymi00035

      Paavalin herjaaja on sellainen vatipää, että tosiaan väittää Paavaiin kirjoittavan täyttä valhetta sekä olevan eksyttäjä sekä murhamies, mutta silti lainaa ahkerasti sitä mitä Paavali on kirjoittanut. Eli siis lainaa valheita, joiden pitäisi olla aivan toisin kuten kirjoitettu on. Jos ei olisi vatipää, pitäisi kirjoittaa, että Paavali kirjoittaa, mutta minä sanon teille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1172
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1140
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      1007
    4. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      983
    5. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      983
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      900
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      818
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      781
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      691
    12. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      671
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      662
    15. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      64
      650
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      630
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      609
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    Aihe