Antifasistit koolla Tampereella ja Moskovassa

Anonyymi-ap

Tampereella fasismin vastaiseen kulkueeseen osallistui noin 600 henkilöä. Keskustorin tapahtuman osallistujamääräkin oli lähes 200 henkilöä. Keskustorilla esiintyivät ja puhuivat muun muassa laajalti tunnetut ja arvostetut tähdet Paleface ja Hot Heros. Tunnelma oli juhlava punalippujen liehuessa.

Moskovan antifasistien tapaaminen oli tietysti suurempi ja mahtavampi. Paikalle oli edustajia sadasta maasta ja delegaatiotakin yli 80. Avajaispuheen piti Venäjän kommunistisen puolueen puheenjohtaja Gennadi Zjuganov jonka jälkeen puhetta delegaatiot Palestiinalaisten johdolla. Suomea edustivat Kosti Heiskanen, Liisa Taskinen ja Johan Bäckmanin ollessa estynyt hänen kaverinsa Leena Hietanen.

5

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Venäjä on löytänyt antifasistikonferenssin osanottajista uskollisimmat ystävänsä kautta maailman. Valtaosa paikallaolijoista ei ollut ainoastaan Venäjän ystävä vaan myös Neuvostoliiton ihailijoita. Etelä-Afrikan ANC:n edustaja lopetti puheenvuoronsa intomielisesti.

      ”Nelson Mandelakin olisi toivonut, että Venäjä vapauttaa Ukrainan fasisteista.”

    • Anonyymi00002

      Kyynaama Palle-face.
      vttu mikä "taiteilija"

    • Anonyymi00003

      Pian fasisti roikkuu hirressä. Kuten aina ennenkin.

    • Anonyymi00004

      Aika hiljaa on media ollut tästä "yhteensattumasta".

    • Anonyymi00005

      paleface syndrooma 🤣🤣🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      374
      2046
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1326
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1193
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      85
      1087
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      956
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      129
      909
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      818
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe