Onko vain mielikuva mutta hinnat tuntuu olevan katossa, Toukokuu ja nyt,aurinko paistaa ja tuulee. Joku rahastaa.
Omakulutukseni on niin pieni ettei haittaa vaikka hinta olis 30 senttiä kokoajan, mut mut on muitakin ihmisiä.
Omakulutukseni on niin pieni ettei haittaa vaikka hinta olis 30 senttiä kokoajan, mut mut on muitakin ihmisiä.
Vastaukset 85
Vanhimmat
Puhut kyllä asiaa.
07.06.2026 00:00 3,68
01:00 1,30
02:00 1,22
03:00 1,21
04:00 1,24
05:00 1,38
06:00 1,77
07:00 1,22
08:00 0,73
09:00 0,78
10:00 0,76
Pastaa se puhuu ps on halpaa 0,76 sentttiä nyt.
19.30 - 19.45 18,23 c/kWh
19.45 - 20.00 19,78 c/kWh
20.00 - 20.15 16,32 c/kWh
20.15 - 20.30 18,68 c/kWh
20.30 - 20.45 19,85 c/kWh
20.45 - 21.00 19,34 c/kWh
21.00 - 21.15 17,53 c/kWh
21.15 - 21.30 15,46 c/kWh
21.30 - 21.45 12,02 c/kWh
Vain pieni osa Suomessa kulutettavasta sähköstä on tuontia, mutta silti hinta nousee Ruotsin ja Norjan tilanteen mukaan. Hyvävelimedia ja mikään muukaan taho ei ole julkistanut täsmällistä pörssisähköyhtälöä, joten oletan hinnoittelun tapahtuvan edellisenä päivänä silinteristä arpoja nostelemalla.
Hinta muodostuu kullakin neljännestunnilla tarjoushintakäytän ja kysyntähintakäyrän leikkauspisteestä. Tarjoukset jätetään edellusenä päivänä noin puolelta päivin ja seuraavan päivän hinnat julkaistaan noin 14:15, siis Suomen ajassa.
Kysy Googlelta.
Huomennakin mennään korkealla.
Pörssisähkön luonne on muuttunut.
Vaikea puolustaa pörssisähköä kun meininki on rahat pois kotitalouksilta.
Halvat kesähinnat on muisto vain.
Yksi takuu varma juttu on pörssisähkö (on muitakin). Juttu ei vain kulje kun minä kirjoitan.
Miksi minun avauksieni ainoat keskustelijat on yllätyspitäjät?
Orpon datakeskukset hoitaa hinnat korkealle.
Ei hätää: "Toivoa On"! Ja ei hätää kun kokurssit iskee. T. Petteri Punakuono
Vain VARTTIHULLU käyttää kusetussähköä nimeltä PÖRSSISÄHKÖ!
Hinnat vedätetty korkealle ennen ja jälkeen töiden ?
Silloin kun on kulutusta rahastetaan.
No ihmekös kun tulosta tulee...
https://www.ilkkapohjalainen.fi/vaasan-sahko-teki-pakkasilla-kovaa-tulosta/13513171
https://www.ilkkapohjalainen.fi/vaasan-sahko-yli-kolminkertaisti-liiketuloksensa-e/12155320
miksi ihmisen perustarve sähkö , on asetettu johonkin pörssi keinotteluun? jos olisin kekkonen nykyajan suomessa, jyrähtäisin isommin että seis ja loppu ..
Fortum, Suomen KALLEIN
nostaa hinnat kesän ajaksi, kun kulutus pienenee.
Ja toiset kuluttaa viilentymiseen.
Fiksu on ottanut kiinteähintaisen sopimuksen, datakeskukset ja vihreä siirtymä nostaa pörssisähkön hinnan pilviin lähitulevaisuudessa.
Mikään lakihan ei estä nostamasta kiinteähintaisten sopimusten hintoja. Noinhan kävi jo 2021 loppusyksystä.
2 vuoden määräaikainen sopimus kiinteällä hinnalla siis mulla, hinta ei muutu sopimuskauden aikana.
Juu, itsellä jatkui kiinteä 5 sentin sopimus 2022 vuoden alkuun asti.
Mikään laki ei myöskään kiellä mökin sähköjä irtisanomasta...säästö on huikea.
Moni ei tunnut tajuavan että sitä samaa pörssisähköä se kiinteähintainenkin on.
Kiinteähintaisessa on vain sähkönmyyjä ottanut riskin ja myynyt sen pörssisähköän kiinteällä hinnalla.
Kiinteähintaiseen on sissänleivottu tuo riski, eli vuoden kokonaissähkön hintaan on sisällytetty ehkä joku 10% riskilisää.
Jokainen voi itse ottaa tuon riskin pörssisäkössä ja lisäksi voi käytöllä vaikutta kuinka todennäköisesti tuo riski toteutuu.
Normaalisti noin toki, että pörssisähkö tulee halvemmaksi mutta kaikkea riskiä sähkön myyjätkään eivät välttämättä osaa arvioida oikein. Suomi on riippuvainen tuontisähköstä ja sähkön kulutus kasvaa, pula sähköstä tulee nostamaan pörssisähkön hintoja.
No 2021 sähkön hinta heilui 50 sentin paikkeilla niin oli kiva ostaa 5 sentin sopimuksella.
No mitäs arvelet, ovatko yhtiöt ottaneet nuo tappiot takaisin seuraavina vuosina?
Eli jos sulla on ollut kiinteähintainen siitä lähtien niin olet maksanut saman kuin pörssisähkasiakas, tai no oikeastaan olet maksanut enemmän..
Niin ja pörssisähöasiakas sai valtion huojennuksen mitä kiinteähintaisella sopimuksella ei saanut.
No jos pörssisähkö rupeaa ahdistamaan, niin siitä pääsee eroon samantein.
Ottaa sen kalliimman ja vakaamman tilalle.
Halvempi se kiinteä on.
Vain VARTTIHULLU käyttää kusetussähköä nimeltä PÖRSSISÄHKÖ!
Sitten on porukka, joka ei ymmärrä keskihintaa, vaan valittaa kalliista talvesta ja varteista yms.
Jos pörssin vuoden keskihinta on omalta kohdaltasi 20000 kWh kulutuksella ollut esim. 6 c/kWh. Niin olet maksanut siitä vuodessa 1200€, olipa ne talven hinnat mitä tahansa.
Ja jos sulla oli kiinteä sopimus 8 c/kWh, niin vuodessa maksoit 1600€.
Huima ero.
Jos kulutus ollut tuosta vain puolet, niin rahasummatkin puolittuu.
Sitten siihen päälle se jokaisen inhoama, henkilökohtainen,siirron hinta.
Riippuu ihan talon lämmityksestä, jos on sähkölämmitys niin pörssisähkössä ei ole mitään järkeä koska vuoden suurin kulutus tapahtuu silloin kun pörssisähkö on kalleinta.
Et juuri ymmärtänyt tuota edellistä kohtaa. Voi ne talvikuukaudet olla kalliimpia, mutta vuositasolla selvästi halvempaa kuin kiinteä.
Kun ihmisellä ei ole varaa maksaa talvihintoja.
Jos talvikuukausien kulutus on suurin osa vuotuisesta sähkön kulutuksesta, niin ihan sama että kuinka halpaa se on kesällä kun taloa ei tarvitse lämmittää sähköllä. Ei tule vuositasolla pörssisähkö silloin halvemmaksi, jos talo lämpiää sähköllä.
Enkä jaksa kytätä pörssisähkön hintaa, silläkin ajan käytöllä on hintansa. Aika on arvokkainta, mitä ihmisellä on.
Ymmärrätkö mitään lämmityksen päälle? Talvella lämmitetään ja sähköä kuluu moninkertaisesti kesään verrattuna.
Itselläni menee vuodessa n. 12000kWh.
Tammi-, helmi ja maalikuussa kului sähköä 4325 kWh ja jos otetaan joulukuukin mukaan niin 5650 kWh.
Sähkölaksuissa kalleimpia oli nuo tammi, helmi ja maaliskuu.
Eli ei oikein pidä paikkaansa että suurin osa kulutuksesta tulee talvikuukausina.
Kun vertaan toukukuun ja tammikuun kulutuksia niin tammikuussa kului vain 679kWh enemmän.
Pointti on se koko jutulle>
on tuntuma ettei kesähinnat ole enää edullisia.
...aina voi myydä sen kämpän pois jos ei ole varaa ylläpitää....
Kantaverkko yksityisillle voittoa televille korruptioyrityksille niin raha ei rahvaan perstaskussa pullota. Kok kesk sdp vihvas teettää tälläista rosvoamista.
moni tiedä mikä pelkkä sähkön hinta,
Miksi annat itseäsi rosvota? Ota pörssisähkö, niin pääset halvemmalla.
Onko oikein, että vain pörssisähköläiset joutuvat aina maksamaan atomivoimaloiden huoltokustannukset? Atomivoimaloiden taholta vaan ilmoitetaan, että esim. Olkiluoto kakkonen on seuraavat kaksi kuukautta huollossa ja sen vuoksi tuona aikana sähkön hinta on korkeampi. Tuohan ei koske ollenkaan kiinteähintaista sähköä.
Sitä paitsi kuka kontrolloi, mitä siellä ns. huollon aikana tehdään? Luulen, että siinäkin suurimmaksi osaksi rahastetaan tyhjästä.
Et tainnut ymmärtää.
Pörssisähkön hinta muodostauu sen hetkisistä hinnoista.
Kiinteähintainen muodostuu arvioiduista hinnoista + riskilisä + myyjän voitto.
Kiinteähintaiseen on sisäänleivottu noiden huoltojen tuulettomien päivien yms. hintaa nostava kustannus.
Kiinteähintainen on ihan samaa sähköä kuin pörssisähkökin.
Jos myyjä epäonnistuu riskiarvioinnissa niin hän kuittaa sen sitten seuraavissa sopumuksissa, kuten nyt viimetalven jäljiltä.
Pörssisähkön keskihinta jossain 5 sentin alapuolella mtta kiinteähintaiset huitelee lähemmäksi 10 senttiä.
Pitkässä juoksussa kiinteähintainen tulee kalliimmaksi.
Taidat olla poliitikkoainesta.
Noinhan se voi teoriassa olla, mutta touhua jo pitkän aikaa seuranneena, olen huomannut, että sähköbisneksessä on kysymyksessä hillitön ahneus.
Kuluttajalta revitään rahat milloin milläkin verukkeella, mikä vaan sopii ajankohtaan. Milloin kysymyksessä on tuulettomuus, milloin kalliit huoltokustannukset jne. Tuntuu hyvin naiivilta heittää kehään teoreettisia laskentaperusteita, kun niistä ei kuitenkaan ole kysymys.
Esim. pörssisähköbisneksen alussa asiantuntijat puhuivat futuureista ja johdannaisista, aivan kuin kaiken hinnoittelun perustana. Nykyään niistä ei puhuta mitään.
En ole poliitikko mutta tajuan bisneksestä jotain.
No otetaan esimerkiksi sellainen että sinulla on hiilivoimla jonka käyttökustannukset ovat kolminkertaiset tuulisähköön verrattuna.
Sulta halutaan kuitenkin ostaa sähköä silloin kun ei tuule ja ole tarjolla halpaa tuulisähköä.
Mitä teet, myytkö silloin sitä sinun tuottamaa sähköä tuulisähkön hinnalla vai myytkö sen sillä hinnalla millä saat kaikki kulut katettua?
Sähkössä pelaa kysynnän ja tarjonnan laki, jos on kysyntää muttei tarjontaa niin hinta nousee.
Se että vihreä ajattelutapa ajoi tuulivoimaloita suomeen voimakkaasti ja puhuivat harhaanjohtavasti että niistä tulee ilmaista sähköä oli todellakin virhe.
Suomeen olisi pitänyt rakentaa lisää ydinvoimaa ja nimenomaan pienydinvoimaa joka ei ole riippuvainen tullesta.
Epäilen että sinäkään olet valmis myymään muumimukia ostohinnalla jos se on maailman ainoa ehyt muumimuki, ahneus taitaa iskeä sinuun samalla lailla kuin muillekkin.
Fortumin hinta ( Suomen kallein)
nosti hinnan 15 senttiin kesäkaudelle.
Fortum vihaa omia asiakkaitaan ja
se on tottunut lyömään, eli perhehelvettiä.
Vakkarisopimusasiakkaille
KAUPAN KALLEIN HINTA.
Vanhoissa okt taloissa
asuvia painostetaan
poistamaan kaikki muut energiamuodot ja
keskittämään sähköön!
Ehkä paskinta ohjetta on vaikea löytää.
Ihmiset poistaa tulisijat, öljypolttimet ja
tilalle tulee ilmalämpöpumppu, joka edellyttää tekemään
REIÄN ULKOSEINÄÄN JA
kukaan ei puhu sen huoltokustannuksista ENNEN OSTOHETKEÄ.
Toinen planeetan typerin ratkaisu on lattialämmitys
lämpövasteilla tai vesikiertonen.
EN EDES PERUSTELE SEN KAIKKIA HUONOJA PUOLIA.
Mulla on lattialämmitys vesikierrolla ja lämmöntuotto maalämmöllä.
En nyt oikein tajua mikä vika lattialämmityksessä on.
Jos vertaa patterilämmitystä ja lattialämmitystä niin patterilämmityksessä tarvitaan huomattavasti korkeampi pistelämpötila lämmittääkseen koko huoneen, lattialämmössä riittää muutaman asteen korkeampi lämpö lattiassa saadakseen tavoitellun huonelämmön.
Ihan sama lämmitetäänkö pattereita vedellä vai sähköllä niin se pistelämpö menee seinästä läpi ja lämmittää ulkoseinän ulkopintaa, lattialämmitys ei tätä tee kun lämpö alempi ja lämmitysala monikymmenkertainen patteriin nähden.
Et tajua, koska sinulla ei ole kokemusta kuin …yhdestä, omasta.
Lattialämmitys sopii hyvin harvoin minnekään.
Lattialämmitystaloa/ asuntoa on vaikea myydä ja ihan hyvästä syystä.
Miksi sijoittaisit patterit ulkoseinälle? Sun vastaus ja sen mukana tietäminen
on alkeistasolla. En jaksa selittää.
Jatka tutkimista.
Ihmiset on ihmeellisen itsevarmasti väärässä,
isoja tiedonpuutteita.
Älä nyt jää jumiin siihen seinäreikään.
Lattialämmitys on erehdys. Sorry.
No voisitko kertoa muillekkin miksi lattialämmitys ei sovi ja miksi ei mene kaupaksi?
Poikani myi lattialämmitystalon ja meni heti kaupaksi, samoin itse myin vanhemman ison talon pois ja muutin pienempään.
95% viimeisen 20v aikana rakennetuista taloista on lämmitysmuotona lattialämmitys ja niistä 70% oli vesikiertoinen lattialämmitys.
En ole myöskään nähnyt patterilämmitystaloja joissa patterit olisivat väliseinissä ja olen kuitenkin pyörinyt rakennuksilla -80 luvulta lähtein.
Patterit asennetaan ikkunoiden alle sen takia ettei ikkunasta tule vedon tunnetta.
Olisi mielenkiintoista nähdä talo jonka sinä rakentaisit.
kiskonta sähkö, ja kiskonta sähkönsiirto --ja politikot ei halua saada kuria aikaan...
kiskonnaksi on mennyt, - korruptio siis tässäkin on se tausta syy...
Tressaava yhtiö. En ottaisi kytättäväksi. Miljonäärille käy,kun ei tarvi miettiä mitä se kilovatti tuni maksaa.
Tuolla edellä oli kommentti, kun ei ole varaa maksaa kalliita talvikuukausia pörssisähköstä, mutta on silti varaa maksaa monta sataa ylimääräistä vuodessa kiinteästä sopimuksesta pörssiin verrattuna.
Sitä minä en taas ymmärrä.
- pirullista kiskontaa.
joka pitäisi viheltää poikki.
Kylmä arkitinen Suomi tarvitsee kohtuu hinta energiaa, muuten Suomi taantuu.
Pörssisähkö on kallista kon sitä tarvitset ja halpaa kun et tarvitse.
Juuri noin menee. Talvella on hinta katossa kun kaikkien on lämmitettävä taloja, autoja ym.
Kallista jokatapauksessa.
Ei kai kukaan kuvitellut, että pörssisähkö on joka hetki halpaa?
Sen ideahan on tasoittaa suuria kulutushuippuja varsinkin kotitalouksien osalta.
Vastineeksi hinnat saattavat olla välillä pitkänkin aikaa alle sentin/kWh.
Silloin kannattaa käyttää sähköä, pestä pyykkiä ja astioita, lämmittää saunaa sun muuta.
Aina voi tietysti siirtyä takaisiin kiinteään hinnoitteluun ja kiroilla kun muilla pörssisähkö on 0.15 senttiä ja itsellä 10.
Juuri näin. Pörssisähkön voi vaihtaa kiinteeseen milloin tahansa, jos sopiva tarjous tulee.
Kiinteän sopimuksen tehneen vaihto onnistuu vain sopimuksen loputtua, ja ne hyvät tarjoukset menee silloin ohi.
Johan se nimi "pörssi" kertoo mistä on kysymys. Pörssillä tienataan omaisuuksia sinun kustannuksellasi. Hintaa voidaan manipuloida tuotantoa säätelemällä. Jos olette katsoneet, niin olette huomannut että vesivoimaa käytetään vähän, vaikka se olisi oikeasti halpaa sähköä. Kilovatti hinta padolla on noin 0,5c, eli kaikki yli tuon on voittoa tuottajalle. Mutta vesivoimaa jarrutellaan juuri siksi että hitaa saadaan vedätettyä ylös.
Pörssisähkö on hyvä kun kulutus on suht kohtuullista ja on aikaa ja kiinnostusta seurata hintaa ja suunnitella sähkön käyttöä sen mukaan.
Oliko viimekesä, edellinen kesä, oliko 20 centin hintoja.
Kuuluisa aurinko paistaa, tuulee, kevättulvat turbiinista läpi ja 20 centtiä hinta.
Uskaltaako joku laittaa 2024,2025 ja 2026 toukokuun toteutuneet hinnat näkyviin?
Jos ette ole huomanneet niin järvet on miltei tyhjinä vedestä. Voimaloiden patoluukut on ollut pakko sulkea.
Uskaltaa
24. n 6
25 n 5
26 n 10 c/kWh
Mitä sitten?
Eikö siellä kommentoida, vaikka uskalsin vastata??
Sähkön hintahuippuja ja hintalaaksoja tullaan tasoittamaan, luulen niin. Ei se pörssihinta toimi kuten on esitetty. Liian kallista joillekin ja liian halpaa ihan toisille.
Meitä kusetetaan aivan kaikessa
Ja me sallimme sen
Sähköyhtiöiden sivuilla esitettyä myyntihintaa ei enää ymmärrä.
Se on 2 + 8 plus jokin kerroin ja varaukset ja pörssit ja paljonko kulutat - oletus.
EI PYSTY MITENKÄÄN HAHMOTTAMAAN
PALJONKO SE ON EDES SUURINPIIRTEIN.
Soitin Fortumille ja kysyin
paljonko sähkö maksaa ja miksi se on noin monimutkaista,
se selitti….. (ei itsekään ymmärrärtänyt) mutta se puhui
itsevarmasti….ei edes pahoitellut.
Se on töissä siellä.
Vastaus on: kukaan ei tiedä paljonko sähkö maksaa.
Kun verkot, jakelu yms. myytiin ja vapautettiin
se tehtiin syystä.
JOTTA JOLLAIN OLIS MAHDOLLISUUS KISKONTAAN.
Mitä markkinatalous tarkoittaa?
Koska tilanne on tahallaan aiheutettu.
Käteisellä ja vihreillä ( myyntipäätöksen tehneet)
ei ollut omat mielessä.
Kotimaa
”Tuore raportti maalaa synkkiä uhkia Suomen sähköverkkojen ylle
Suomen pitää vahvistaa sähköverkkojen kriisinkestävyyttä nopeasti, varoittaa tuore raportti.
Raportin mukaan sähköverkon korjaus- ja palautumiskyky on usein tärkeämpää kuin sen suojaaminen. Kaikkia sähköverkon kriittisiä osia ei ole välttämättä taloudellisestikaan mahdollista suojata riittävillä suojarakenteilla. Fingrid
Matti Tanner
Tänään klo 6:00
• Tuore raportti varoittaa, että sähköverkot ovat nousseet sotilaallisten iskujen ja kyberhyökkäysten kohteeksi, mikä edellyttää investointeja verkkoihin, varaosiin ja kyberturvallisuuteen.
• Nykyinen varautuminen Suomessa keskittyy liikaa normaalioloihin. Kriittisten kohteiden ennakoiva suojaus ja varaosavarastot ovat puutteellisia.
• Suomessa pitäisi raportin mukaan valita sähköverkon kriittisimmät kohteet ja suunnitella niiden suojaus. Hyvissä ajoin etukäteen pitäisi myös suunnitella verkoista huolehtiminen poikkeustilanteissa ja täysimittaisessa sotatilanteessa.” IL 11.6.2026
LUE TUO JA TULKITSE VIESTIN TARKOITUS!
Sähkön hintoja on pysyvästi korotettava. Syyt? No, …!
Pari ideaa ratkaista tuo ongelma! Täh? Joo saatte nämä vinkit korvauksetta.
1: Nyt kun rakennetaan uusi vetylinja kaivanto pohjoisesta etelään, laitetaan uudet sähkökaapelit / siirtolinjat samoihin kaivantoihin. Täh, ettäkö naurattaa jo etukäteen big bang? …tai viereiseen kaivantoon, joka kaivetaan samalla ja säästetään. UUDET SIIRTOLINJAT, jotka tuovat monopoliasemaan vaihtoehdon. Päälinjasta sivulinjat lännestä itään ja haarotukset. Sähkön siirto halpuu.
2. Tehdään uudet sähkön siirtolinjat merikaapeleilla etelästä pohjoiseen ja siitä haarotetut sivulinjat.
KUMMASSAKIN RATKAISUSSA ON PÄÄASIA MONOPOLIASEMAN PURKAMINEN SIIRTOLINJOISSA. MONOPOLIASEMASSA OLEVA ULKOMAISTEN ELÄKEYHTIÖIDEN YMS. RYÖSTÖHINNOITTELU SÄHKÖN SIIRROISSA JA HINNOITTELUSSA ON SAATAVA KURIIN.
ERITYISESTI MAASEUDULLA SÄHKÖ SIIRTOHINNOILLA RYÖSTÄMINEN ON MAAN TAPA. ESIMERKIKSI VIHDISSÄ! TARKISTAKAA!!! KORJATKAA!!! SANKTIOIKAA RYÖSTÖHINNOITTELU!!!
ERNESTI PARTAPEHKO
Lisää datakeskuksia ja sähköautoja, niin kyllä se sähkö halpenee…
Varsinkin jos viherpunikkien muslimiveljeskunta pääsee valtaan verottamaan lisää kaikkea energiaa…
Pörssisähkön hinta nyt 15snt/kWh, mulla kiinteä hinta alle 7cnt/kWh...
Laitanpa saunan päälle, vaikka ei siinä nyt niin paljon säästä.
Talvella huvittaa, kun pörssisähkösopimuksen tehneet olevat eivät raaski laittaa saunaa päälle jos pörssisähkö on kallista...
Yöllä oli 0,5 sent/kWh.
Miksi sähköä tarvitsee käyttää juuri nyt kun on kallista?
Kyllä sen muutaman tunnin voi odottaa että hinta laskee.
2:30 putoaa taasen 6,38 ja huitelee koko päivä 6,5 ja alle 3 välillä.
Kyllähän pörssisähköstä saa kalliin kun poimii ne kalleimmat hinnat.
Ei minun sauna vie yhtään sähköä, no valot vie vähän mutta nekin ovat ledejä, 7kpl 5W lediä.
LÄMMITYS VIE ENITEN VIRTAA, NIIN TULI MIELEE JOS PELLIKATON ALLE LAITAISI KUPARI PUTKEA. NIIN AURINKO LÄMITÄISI VEDEN SEKAAN JÄÄN ESTO AINETTA.
Siinäpä nero. Kukaan ei ole aikaisemmin keksinyt tuollaista. Ihmeiden ihme!
15 c/kWh, mulla 7c/kwh. Eli väliaikaisesti pörssi 2 kertaa kalliimpaa.
Kun pörssi maksaa 0.1 c/kWh maksat kiinteästä 70 kertaa enemmän.
Koskaan ei pörssi ole 70 kertaa kalliimpaa kuin määräaikainen.
Pörssi voi olla vaikka 700 kertaa halvempaa tai enemmän. kuin pölhöjen sähkö.
Miksi maksaa liikaa??
Fortum valtio omisteinen. 200 edustajaa hoitamassa äänestäjien asioita ? Sama toimari ollut mukana kaikissa käänteissä. Kun fortumin tulos huonontui alkoi hinnat nousta. Fortum ja upm omistaa atomi ja vesi voimasta 2/3 Suomessa. Serkukset hoitaa näitä.
Onko oikein hallituksen sallia jopa sähköllä rahastaminen , aivan kysynnän mukaan hinnoitellaan sähköä , rahastamista tuo hinnoittelu on puhtaimmillaan , onko oikein perustarpeella kiristäminen ihmisiä , ei mielestäni nykyaikana jolloin asian voisi paikata jos hallituksella olisi halua .
Fortum on edelleen maan kallein
ja varsinkin vakioasiakkaille.
Vuoden 2021-22 hintaräjähdyksen jälkeen en ole
elänyt päivääkään rauhassa, normaalisti.
Koko ajan järjetön stressi selvitäänkö.
Koko ajan on kylmä,
edes lämmintä vettä ei voi ottaa varaajasta, se on liian kallista.
Kaikki kulut nousivat kahdessa vuodessa +60%.
Sähkö, vesi, ruoka, polttoaine, jätemaksut, kaikki.
Kauas pilvet karkaavat.
ENNENVANHAAN
sopimus oli 4-5-7 senttiä kWh
ja osasi suunnitella ja elää.
Ei enää.
Kaikki on arvaamatonta.
Pahimpina Fortum kuukausina
sähkölaskussa oli jääkaappi ja asunnon valot
ja lasku pyöri 400 euron pinnassa.
Lämmitys olis silloin kaasulla ja kun kaasulämmityksen
laitteisto alkoi vuotamaan, koko systeemi poistettiin käytöstä.
Uusia ei ole enää Suomessa myynnissä.
Nyt jos sähkön hinnat nousee kattoon, talo saa vaikka jäätyä pystyyn. Ei enää.
Ei jaksa enää.