koululaisten kesäloma alkoi.
Suvivirttä laulaen
11
125
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jo joutui armas aika...
- Anonyymi00002
Vaikuttaa jotenkin siltä, että suvivirren merkitys on voimistunut siitä syntyneen keskustelun myötä. Olin Kajaanissa ylioppilasjuhlassa ja siellä laulettiin suvivirsi seisten ja voimakkaasti. Oli vaikuttava kokemus.
- Anonyymi00003
Koulussa ei lauleta enää virsiä aivan yhtä paljon kuin ennen, niin siksi Suvivirsi on saanut entistä korostuneeman aseman.
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Koulussa ei lauleta enää virsiä aivan yhtä paljon kuin ennen, niin siksi Suvivirsi on saanut entistä korostuneeman aseman.
Uskoisin väitteesi jos ihmiset osaisivat muutkin säkeet kuin sen ensimmäisen
- Anonyymi00004
Mutta vain Tampereella...
- Anonyymi00006
Muitakin kesäisiä virsiä löytyy virsikirjastamme.
- Anonyymi00007UUSI
Laulaen ja kiittäen, Herraa ylistäen.
- Anonyymi00008UUSI
Lepoa ja tarpeeseen.
- Anonyymi00009UUSI
On tämä nykymeno Suomessakin ihan hirveää! Ei voi kun ihmetellä kun kouluissa ei ole kohta enää lupa laulaa suvivirttä keväällä lukuvuoden päätteeksi. Itsekunkin rakkaimpiin ja kalleimpina muistoihin kouluajoilta on jäänyt lämpimästi se, kun laulettiin "Jo joutui armas aika..." ja sitten kun lähdettiin kesälomille oikeisiin töihin.
Nykyajan viher-vasemmistolainen politiikka vahingoittaa lapsia, kitkee lapsilta pois tämän kalliin ja arvokkaan perinteen- hyi kauhea!
Nykyajan kasvatuksen tulokset alkaa näkyä mm. nuorten miesten mielenterveyden ongelmina. Iso osa nuorista miehistä ei nykykasvatuksen tuloksena pysty enää suorittamaan varusmiespalvelustaan. Tämän ovat saaneet aikaan em. viher-vasaarit! - Anonyymi00010UUSI
vdän kaljaa suihkulähteessä ja laulan suvivirttä
- Anonyymi00011UUSI
Laulu muiden joukossa. Ei kaikesta voi vetää hernettä nenään. Kun joku teini angstisaan heittää läpällä valituksen tehdään siitä kohu. Valittakaa meidän koulujärjestelmästämme, opetuksesta ja laadusta,joka tekee suvaitsemattomia ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3742046Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751326Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831310- 1361193
- 851087
- 90956
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro129909- 48880
- 48818
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60760