Savonlinnan vanha pääterveysasema tyhjillään

Anonyymi-ap

Muuton yhteydessä rakennus tyhjennettiin ilmeisen täydellisesti.
Vanhassa pääterveysasemassa on nyt n. 11 000 m2 tyhjää tilaa, tämän valtavan
kiinteistön ylläpito maksaa varmaan 300.000 € vuodessa - jos riittääkään.

Kaupunki yrittää löytää rakennukseen ulkopuolisia vuokralaisia, se taitaa vaan olla utopistinen ajatus. Tai no, onhan siellä sentään Ukrainan lahjoitusten vastaanottopiste 🤕

Siis tällaisiin meidän verorahat uppoavat. Maan tasalle koko paikka, jos ja kun sille ei ole mitään käyttöä. Ja tämä oli vain esimerkki ☹️

10

298

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mikäpä kiire tuolla, se on ollut tyhjillään vasta 4 vuotta.

    • Anonyymi00002

      Eipä ole kaikki tilat tyhjillään!

      • Anonyymi00003

        Suurin osa kuitenkin on.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Suurin osa kuitenkin on.

        Ihanko tosi.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Ihanko tosi.

        Tosi kuin vesi. Käy katsomassa, jos et usko.


    • Anonyymi00005

      aika paljon lämmitetään tyhjä tilaa okl llän mäellä kaivellaan menneitä

      "23.8.2016 5:44
      Savonlinnan kaupunki joutuu lainaamaan rahat ostaakseen opettajankoulutuslaitoksen kiinteistön. Savonlinnan kaupunginvaltuusto vahvisti maanantai-iltana, että kaupunki käyttää OKL:n rakennuksiin etuosto-oikeutta ja varaa kauppaa varten kaikkiaan 1,9 miljoonaa euroa. Koska kaupungilla ei ole tällä hetkellä rahaa, se ottaa lainaa. Laina on lyhytaikainen, maksimimissaan vuoden pituinen. Talousjohtaja Arja Pietiläisen mukaan rahoitukseen ei oteta pitkäaikaista lainaa.
      Kaupunki suunnittelee OKL:n alueelle kerrostalotontteja."

      "16.8.2016
      Valtion omistama Senaatti-kiinteistöt teki kesäkuussa kaupat 7,5 hehtaarin alueesta. Ostajana oli Royal House Oy Jyväskylästä. Kauppahinta 1,8 miljoonaa euroa.
      Kauppaan sisältyi opetuskäyttöön tarkoitettuja rakennuksia sekä mm. liikuntahalli. OKL:n alue sijaitsee lähellä ydinkeskustaa, korkealla mäellä Pihlajavedelle pistävän niemen keskellä. Valtion omistama kiinteistöyhtiö luopuu alueesta, sillä opettajakoulutus lakkaa Savonlinnasta 2018. Talousvaikeuksista kärsivälle Savonlinnan kaupungille OKL:n alueen kauppa oli tärkeä, ja kaupunginhallitus teki sen yksimielisesti. Valtuusto päättää asiasta lopullisesti maanantaina 22. elokuuta.
      – Sijainti on sellainen ja maa-asioissa asioita on katsottava pidemmällä ajalla. Lähes kahdeksan hehtaaria maata kaupungin aika ydinkeskustassa ja kauppahinta oli aika järkevä. Pitää myös muistaa, että kaupunki aikoinaan lahjoitti alueen valtiolle opettajakoulutuksen kehittämiseksi. Nyt se palautuu, mutta ei toki lahjoituksena, kaupunginhallituksen puheenjohtaja Matti-Pekka Parkkinen sanoo. Savonlinna pystyy hyödyntämään OKL:n kiinteistöjä muun muassa koulurakennuksina entisten koulujen peruskorjausten aikana. Myös kerrostalotontteja myymällä kaupunki voi muuttaa osan alueesta rahaksi. Juvalta syntyy kustannuksia Erikoista kaupassa oli se, että Senaatti-kiinteistöt myi samalla kauppakirjalla Juvan vanhan valtion virastotalon, joka on ollut pitkään puolityhjä. Esimerkiksi talossa toimiva poliisiyksikkö on ollut pitkään lopetusuhan alla.– Vaikea sanoa, mikä ajatus myyjillä on ollut, mutta tässä jäi vähän se tuntu, että haluttiin päästä hankalasta kiinteistöstä eroon samassa yhteydessä, Matti-Pekka Parkkinen sanoo.- Pyrimme myymään talon, sillä ei meillä ole mitään haluja hankkia kiinteistöjä. Vuonna 1967 rakennetun virastotalon 2 400 neliöstä alle puolet on vuokrattu. Ylläpitokulut talosta ovat 80 000 euroa tuloja suuremmat."

      • Anonyymi00006

        Onko siellä ookooällän mäelläkään mitään toimintaa, vai onko koko julmettu kiinteistö tyhjillään..?


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Onko siellä ookooällän mäelläkään mitään toimintaa, vai onko koko julmettu kiinteistö tyhjillään..?

        Viikonloppuna kuuluu musiikin pauketta, vissiin joku bändi siellä treenaa.
        On ainakin tilaa ja ei naapurit ihan helpolla häiriinny.


    • Anonyymi00009

      Esimerkkejä yhteisten verorahojen huonosta hoidosta, ei ajatella vuosia eteenpäin vaan ajatellaan että talouskasvu korjaa tilanteen.
      Potkut päättäjille ja virkamiehille, siinä säästää.

      • Anonyymi00010

        Päättäjät voi potkia pihalle vain äänestyskopissa.
        Joten kannattaa äänestää aina oikein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      119
      1175
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1140
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      611
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      548
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      521
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      513
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      475
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      461
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      452
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      426
    Aihe