Natsikyy on hullu Hitler ei

Anonyymi-ap

Suomi oli etukäteen tietoinen Ukrainan keskiviikkoisesta suuriskusta Venäjälle, kertoo puolustusministeri Antti Häkkänen (kok). Tällä kertaa drooneja ei ole tämän hetkisen tiedon mukaan harhautunut Suomeen.

– Emme avaa yksityiskohtia siitä, millä tiedustelujärjestelmällä ja muilla tavoilla saamme tilannekuvaa aina rakennettua, mutta pystyimme ennakoimaan sitä tilannetta ja meillä oli riittävä valmius nostettu yön aikana, hän sanoo.

Jos drooneja olisi ohjautunut Suomen alueelle, Puolustusvoimat olisi Häkkäsen mukaan ollut valmiina torjumaan ne.

– Sen takia jonkin verran rajoitettiin ilma- ja meriliikennettä tuolla Porvoon ja Lappeenrannan seudun lähellä ja pidettiin riittävä valmius kalustossamme.

Ukraina iski Pietariin varhain keskiviikkoaamuna. Iskun seurauksena esimerkiksi öljyterminaali syttyi tuleen. Suomi reititti meriliikennettä uudelleen ja lähetti Hornetit ilmaan tarkkailemaan tilannetta.

Lue lisää: Puolustusvoimat reagoi Pietarin iskuun – Hornetit ilmaan

Häkkäsen arvion mukaan Venäjä ei näytä etenevän rintamalinjalla Ukrainassa. Siksi sodankuva on muuttunut ja tullut lähemmäksi Suomea.

– Venäjä yrittää nyt tällä kaukopommittamisella vaikuttaa Ukrainan yhteiskuntaan. Samalla Ukraina on kehittänyt erittäin hyvän kyvyn vaikuttaa Venäjälle, joten uskoisin että tämä tulee jatkumaan jonkin aikaa.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Suomi on mukana. Nyt kannatta lopettaa selittelyt Häkkänen. Sotket asiat vaan entistä pahemmin!

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Hitlerin lapsenlapsi bunkkerihomo Putin yrittää jatkaa samoilla jalanjäljillä , ei onnistu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1876
    2. 121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1051
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1039
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      266
      1008
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      134
      1005
    8. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    9. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      81
      816
    Aihe