Vuonna 2000 jäsenyhdistyksiä oli 39. Nyt enää 18. Miinusta siis peräti 54 prosenttia.
Kurjaa kehitystä peittääkseen pienet yhdistykset ottavat suureellisia nimiä. Esim. Seinäjoen pikkuyhdistys julistautui Pohjanmaan yhdistykseksi.
Suureelliset nimet eivät muuta sitä faktaa, että monet alueet Suomessa ovat vapautuneet vapareista.
Missä liekkimalja sammuu seuraavaksi?
Vapariliitto 2000-2026: sulanut alle puoleen
7
74
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Ei taida Va-hommat suomalaisia kiinnostaa. Kannattaa loppujenkin erota vapareista.
- Anonyymi00002UUSI
heikkolahjaisen teinityyppisen kypsymättömän jankuttajapskanpuhujan
aloitus, keskustelukyvytön häirikkö
persoonana epämiellyttävä koulukiusaajatyyppi taipumusta paatiksi
psyko- Anonyymi00003UUSI
Ei tosiaan saisi muistuttaa vapareita tosiasioista. Heille tulee paha mieli, jos heidät vedetään harhoistaan keskelle todellisuutta.
- Anonyymi00005UUSI
paattien muistutuksen on paras käsitellä hoidonyhteydessä
tosin näissä kyse on geneettisistä vammoista psyko
eli kemia auttaa vain väliaikaisesti muttahoitoon - Anonyymi00006UUSI
Toimintansa jo aiemmin lopettaneita. Yhdistysrekisteriin karsi satoja, yli tuhat.
Esim. Kemistä katosi kolme tai neljä va-yhdistystä. Karihaaran, Meri- Kemi ym. Vapaa-ajattelijatoimibraa on jo pitkään organisoitu Kemin vapaa-ajattelijain toimesta.
Tuossa "puhdistuksessa" jatoso satoja, yli tuhat yhdistystä joiden toiminta lakannut.- Anonyymi00007UUSI
Aivan. Kemissä kiinnostus laskenut neljäsosaan tai viidesosaan. Aika rajua. Kemissä siis rajunpaa romahdusta kuin keskimäärin.
- Anonyymi00008UUSI
Sammuuko liekkimalja seuraavaksi Rovaniemellä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492199
- 1211485
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3371299Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni671224Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401200IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31191- 1411179
- 491119
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1601056- 701014