Vapariliitto 2000-2026: sulanut alle puoleen

Vuonna 2000 jäsenyhdistyksiä oli 39. Nyt enää 18. Miinusta siis peräti 54 prosenttia.

Kurjaa kehitystä peittääkseen pienet yhdistykset ottavat suureellisia nimiä. Esim. Seinäjoen pikkuyhdistys julistautui Pohjanmaan yhdistykseksi.

Suureelliset nimet eivät muuta sitä faktaa, että monet alueet Suomessa ovat vapautuneet vapareista.

Missä liekkimalja sammuu seuraavaksi?
8114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei taida Va-hommat suomalaisia kiinnostaa. Kannattaa loppujenkin erota vapareista.

Äänestä

heikkolahjaisen teinityyppisen kypsymättömän jankuttajapskanpuhujan
aloitus, keskustelukyvytön häirikkö

persoonana epämiellyttävä koulukiusaajatyyppi taipumusta paatiksi
psyko

Äänestä
  • Ei tosiaan saisi muistuttaa vapareita tosiasioista. Heille tulee paha mieli, jos heidät vedetään harhoistaan keskelle todellisuutta.

    Äänestä

paattien muistutuksen on paras käsitellä hoidonyhteydessä
tosin näissä kyse on geneettisistä vammoista psyko
eli kemia auttaa vain väliaikaisesti muttahoitoon

Äänestä

Toimintansa jo aiemmin lopettaneita. Yhdistysrekisteriin karsi satoja, yli tuhat.

Esim. Kemistä katosi kolme tai neljä va-yhdistystä. Karihaaran, Meri- Kemi ym. Vapaa-ajattelijatoimibraa on jo pitkään organisoitu Kemin vapaa-ajattelijain toimesta.

Tuossa "puhdistuksessa" jatoso satoja, yli tuhat yhdistystä joiden toiminta lakannut.

Äänestä
  • Aivan. Kemissä kiinnostus laskenut neljäsosaan tai viidesosaan. Aika rajua. Kemissä siis rajunpaa romahdusta kuin keskimäärin.

    Äänestä

Sammuuko liekkimalja seuraavaksi Rovaniemellä?

Äänestä

Huonosti menee

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vuonna 2000 jäsenyhdistyksiä oli 39. Nyt enää 18. Miinusta siis peräti 54 prosenttia.

Kurjaa kehitystä peittääkseen pienet yhdistykset ottavat suureellisia nimiä. Esim. Seinäjoen pikkuyhdistys julistautui Pohjanmaan yhdistykseksi.

Suureelliset nimet eivät muuta sitä faktaa, että monet alueet Suomessa ovat vapautuneet vapareista.

Missä liekkimalja sammuu seuraavaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu