Tänä kesänä lisääntynyt paljon se että ajetaan keskellä autotietä, vaikka kuuluisi ajaa niin reunassa kuin voi.
Suojateiden yli mennään sitten yhtäkkiä ajaen, jopa lapsi kyydissä, vaikka pitäisi taluttaa.
Noh, ei harmita jos joskus jäävät omaa tyhmyyttään alle.
Suojateiden yli mennään sitten yhtäkkiä ajaen, jopa lapsi kyydissä, vaikka pitäisi taluttaa.
Noh, ei harmita jos joskus jäävät omaa tyhmyyttään alle.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Valitsevat usein autotien pyörätien sijaan. Jotenkin pitäisi opettaa.
Valitsevat usein pyärätien autotien sijaan. Jotenkin pitäisi opettaa.
https://ibb.co/Ldx891Qq
Kireät spandex shortsit sopivat vain pienimunaisille.
Ei voi ajaa pyörätietä kun pitää ajaa kortonki päällä muna-asennossa täysillä.
Juttuhan on niin, että kaupungeissa, varsinkin kekustoissa on kolmenkympin nopeusrajoitus. Se on fillaristin normaalinopeus. Ottaako autoilijaa pattiin, kun Tesla jotuu ajamaan samaa vauhtia?
Autolla yleensä vedän lossit lukkoon jos pyöräilijä roikkuu perässä. Se pysähtyy Tesla niin kevyesti ja pyöräilijä vähemmän kevyesti. Ylämäessä kannattaa aina hidastaa tietysti estäen pyöräilijän ohitusyritykset. On niitä tosi kiva kiusata jos on autolla niiden edessä.
"Polkupyörän pysähtyminen vaatii usein pidemmän matkan kuin auton, koska pyörässä on vähemmän renkaita, huomattavasti kevyempi massa ja alhaisempi kitka. Lisäksi pyöräilijän jarrutusvoimaa rajoittaa kaatumisvaara: liian raju etujarrun käyttö voi heittää pyöräilijän ohjaustangon yli."
Pitää siis kurittaa pyöräilijöitä jos ajaa niiden edessä.
Silloin kun pyöräilijä osuu takahutlaariin niin paina kaasua ettei se rämähdä hutlaarin päälle vaan kivahtaa asfalttiin.
Vassarit kiukkuaa kun ei ole varaa edes käytettyyn pyärään?
Vuodesta 2020 polkupyörällä on saanut ylittää ajorata suojatietä pitkin ajamalla mutta jalankulkijoille ei saa aiheuttaa vaaraa tai haittaa. Sen sijaan autolla ei saa ajaa kevyenliikenteen väylällä (paitsi esim poliisi jos tarve vaatii) eikä matkapuhelinta saa pitää kädessä jos ajaa autoa.
https://ibb.co/Ldx891Qq
https://ibb.co/R4YpFkzm
Riippuu onko suoja tie vai jatkettu pyörätie jossa autolla on kolmio.
Pyöräilijä saa ylittää ajoradan suojatietä pitkin ajamalla ihan aina, väistämissäännöt on sitten toinen juttu.
tarkenna milla autotiella
95% on turbourpoja.
Ootko varma ettei ollut pyörätoen jatke?
Ovat välillä autoilijoita, kävelijöitä ja joskus myös pyöräilijöitä. Meilä parkkihalin nosto-ovien edessä on kapeahko jalkakäytävä, jolla pyöräijöiltä ajo on kielletty. Useammin siitä menee kuutenkin vauhdilla pyöräilijöitä kuin hitaita jalankulkijoita. Muutaman kerran olen aiheuttanut tahallani pyöräijöille paskat housuun tilanteen ajalla auton keulan nopeasti reilun puoli metriä ulos ovesta. Osukoot, jos eivät ehti väistää, oppiivathan tunnistamaan liikennemerkkejä.
Tuo autoilija ei ainakaan tunnista kuvan liikennemerkkiä.
https://ibb.co/Ldx891Qq
Niin reunassa kuin voi? Buah hahha. No, nykyisillä läskirenkailla ajaa vaikka luiskassa tai ojan pohjassa. Mutta miksi autoilijat ajavat keskellä tietä? Eikö voi väistää pyöräilijää vasemmalta? Autoilijoiden äo laskenut merkittävästi viimeaikoina.
Ai jos vastaantulevaa kaistaa tulee autoja samaan aikaan, vaikea väistää
Tänä kesänä on kaksi pyöräilijää ajanut suvereenisti suojatien yli täyttä vauhtia auton nokan edestä.....onneksi ajoin hiljaa.Itsemurhako lienee ollut mielessä?
Mitä tiukemmat housut sitä keskemmällä tietä pitää ajaa, jopa ihan keskiviivan päälläkin jos oikein puristaa.
Samaan olen törmännyt.
Pyörällä ei saa mennä kuin Esson baariin ja sekin metsän kautta. Ots pumppu mukaan pinnojen väliin kun kumi kuitenkin valskaa.
Kamalaa on pyöräilykengillä kaupassa kolisteleva spandex heebo hikisenä
Mahdotonta noita on väistää. Ei eroo tuosta tilanteesta että laki pakottas ajamaan vasenta kaistaa. Osa sais ajaa oikeaa kaistaa (pyörätietä) niillä sitten koska tahansa liittymien kohdalla oikeus koukata vasemmalle kaistalle. Ilman mitään suuntamerkkien näyttämistä.
Pitäs pyöräteiden kulkee aina satojen metrien päässä tiestä.
Tutkimuksen mukaan Spandex shortseja käyttävistä 84% on homppeleita luki eräässä tutkimuksessa
Pyöräteiden vähäisen käytön perusteella vajakkeja kuitenkin melko vähän