Ateismia määränsä mukaan

Anonyymi-ap

Niinhän se menee, että jokaiselle on annettu vain tietty määrä uskoa ateismiin. Jotkut ajattelevat ateismin olevan lopullinen sana, siinä missä toiset vielä epäröivät opin alkeissa.
Mitkä syyt ateistien mukaan vaikuttavat siihen, miten paljon ateistit luottavat ateismiin? Ja miten ateismissa suhtaudutaan toisiin, ehkä radikaalistikin eritavoin ateismiin uskoviin aatetovereihin?
Osa asiasta johtuu varmaan siitä, että ateismista keskustellessa sanoja käytetään eritavoin. Yksi hyvä esimerkki on yleisesti ateismista käytetyt termit local ja global. Sekä se, että esim. Suomenkielessä määrite local voidaan käsittää ateistisen (lähi)yhteisön tai ateistista yksilöä koskevaksi termiksi, sen suhteen, mitkä merkitykset tai syyt ateismille on antanut.
Kun taas global termi yleisesti ymmärretään lähiyhteisön ateistiseen suuntaukseen vaikuttaviksi seikoiksi. Kun termiä Suomenkielessä käytetään yleensä ateismin kaikessa globaalissa moninaisuudessa.

2

94

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      minä olen äärimmäinen ateisti , koska tiedän kuolemaan päättyvän , mutta olen myös äärimmäinne luokittelija eli en pidä ihmisä samarvoisina , mutta jos olet ateisti niin hyväksyn kaikkien rotujen ateistit

      • Anonyymi00002

        Miten ateismissa käsitellään rotukysymystä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe