Pitääkö teismi ihmiskuntaa tuhoamasta itseään?

Presidentti John F. Kennedy sanoi viisaasti virkaanastujaispuhessaan, että samalla kun meillä on avaimet ihmiskunnan köyhyyden poistamiseen, meillä on avaimet sen tuhoamiseen: "For man holds in his mortal hands the power to abolish all forms of human poverty and all forms of human life."

Mikä pitää ihmiskuntaa koossa ja estää sitä tuhoamasta itseään? Onko se aabrahamilaiset usknnot, kristinusko, islam, juutalaisuus vai järki ja jumalattomuus?

4

143

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      "For man holds in his mortal hands the power to abolish all forms of human poverty and all forms of human life."

      Ihmisen mortal hands on vain kirjaviisaus ja sana. Mitään käytännön resursseja tai kelvollista psykologiaa ei ole.

      Tuo on vaikea lausahdus all Forms of human Life...... Life sana pitää kääntää joksikin muuksi kuin Elämäksi. Esim. Kulttuuriksi, sivilisaatioksi, yhteiskunnaksi.

      Tai itse olen viime päivinä kääntänyt Elämä sanan Synti sanaksi.

      Käsissä on valta puhdistaa pois kaikki muodot ihmisen synneistä.....

      Tuo on muuten totta, että ihmiskunnalle annettiin Gaabrielin toimesta käsiin 2013 alkaen ymmärrystä kuinka kaikki köyhyys voitaisiin poistaa. Mutta vastustus on kovaa ja tulossa on Imaami Mahdi jolle tuo tehtävä kuuluukin.

      Tai jos ei ihmisten ymmärrys asiasta kiinnosta eikä myöskään Mahdin niin pitää kokeilla tekoälyn ymmärrystä. Mun mielestä avain on synnin poistaminen. Niin kauan kuin on syntiä on myös köyhyyttä. Synnin poistaminen on mahdollista vain jos voidaan sydämet pestä ja kääntää psykologian avulla. Ja siihen kuuluu uhrautuvaisuus. On synti olla uhraamatta. Intia tulee veedojen avulla poistamaan köyhyyden, mutta se edellyttää Mahabharatan sotaa, jossa kuolee yli 600 miljoonaa uhria.

      Krishna itse vaatii sotimaan, vaikka vastapuolella on omat sukulaiset. Jopa heidät on uhrattava.

    • Anonyymi00002

      Mun mielestä ihmiskuntaa ei pidä koossa pelkkä uskonto eikä pelkkä ateismi. Molemmissa on hyviä ihmisiä ja molemmissa on tehty myös virheitä. Se mikä oikeasti estää meitä tuhoamasta toisiamme, on se että nähdään toisemme ihmisinä eikä vihollisina.
      Kristitylle se voi perustua siihen, että jokainen ihminen on Jumalan luoma ja arvokas. Ateistille se voi perustua empatiaan, järkeen ja siihen, että yhteistyö on parempi vaihtoehto kuin tuhoaminen. Lopputulos voi olla sama: ihmistä kunnioitetaan.
      Ehkä suurin vaara ei ole usko eikä uskonnottomuus, vaan ahneus, vallanhimo ja kyvyttömyys välittää toisista ihmisistä. Kun ne pääsevät valtaan, seuraukset ovat huonoja riippumatta siitä, uskooko ihminen Jumalaan vai ei.

      hyvä esimerkki löytyy tänään
      Venäjän Putinin ahneudesta.

      Vallanhimo. Monen mielestä Putin on näyttänyt sitä Ukrainassa, kun Venäjä on vallannut alueita itselleen kysymättä ukrainalaisilta lupaa. Kun yksi johtaja alkaa ajatella, että hänellä on oikeus ottaa toisilta maata tai päättää heidän puolestaan, seurauksena voi olla valtava määrä kärsimystä.

    • Anonyymi00003

      Eihän usko ole tuonut mitään hyvää tähän maailmaan Sen näkee uskon sotien määrästä, orjuudesta, naisten alistamisesta, ilman naisia ei olisi minua eikä sinuakaan.

    • Anonyymi00004

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1838
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      647
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      588
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      531
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      470
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      456
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      425
    15. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    16. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      419
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe